Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do alumnów WSD: trzeba czynić dobro i modlić się

[ TEMATY ]

klerycy

seminarium

Ks. Mariusz Fkacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Bez pomocy Ducha Świętego nikt nie może powiedzieć, że Jezus jest moim Panem, Jezus jest moją Drogą i Życiem. To słowa są zadaniem” - mówił 8 października abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z racji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Od października 2013 r. w Częstochowie odbywa się także formacja przyszłych księży diecezji sosnowieckiej. Indeksy uczelni odebrało w tym roku w sumie 10 nowych alumnów. W sumie nowy rok akademicki rozpoczęło 82 alumnów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowało blisko 70 kapłanów m.in. biskup sosnowiecki, Grzegorz Kaszak przełożeni i wychowawcy seminarium, na czele z nowym rektorem seminarium ks. dr Grzegorzem Szumerą i wicerektorem ks. Konradem Kościkiem.

W inauguracji wzięli udział przedstawiciele różnych uczelni wyższych m. in. Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie z prodziekanem Wydziału Teologicznego ks. dr hab. Janem Dziedzicem, Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej, Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie z dyrektorem ks. dr hab. Marianem Dudą, przedstawiciele świata polityki, kultury i mediów na czele z Lidią Dudkiewicz redaktor naczelną tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz alumni i wychowawcy Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie na czele z rektorem ks. dr. Jerzym Bieleckim. Obecny był również ks. mitrat Mirosław Drabiuk proboszcz parafii prawosławnej w Częstochowie.

„Tym, który nas jednoczy jest Jezus Chrystus, Droga, Prawda i Życie” - mówił na początku Mszy św. rektor seminarium ks. dr Grzegorz Szumera.

W homilii abp Depo odnosząc się do czytań mszalnych podkreślił, że w formacji seminaryjnej „trzeba czynić dobro i modlić się”. - Obydwie aktywności w oczach świata były i są często uważane za bezużyteczne. Czasem źli triumfują a dobrzy i sprawiedliwi cierpią. - zaznaczył abp Depo i dodał: „Czasem pada pytanie gdzie jest Bóg?”.

Reklama

Odczytując treść księgi Malachiasza arcybiskup podkreślił, że „jesteśmy świadkami fragmentaryczności wojny, która się toczy pomiędzy mocarstwami a giną spokojni i sprawiedliwi ludzie”.

„Ironiczne spojrzenie świata na to, że jest jeszcze ktoś, kto przychodzi do seminarium i poświęca się na służbę Bogu i ludziom. Ta ironia odrzuca odpowiedzialność osobistą za życie i za wybory ludzkie”. - kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał jak ważny jest dar modlitwy. - Jezus wzywa do natarczywej modlitwy. Jezus wskazuje na dar Ducha Świętego, który każe nam dostrzec sens naszej modlitwy i wierność łasce - mówił metropolita częstochowski.

„Chrześcijanie bowiem, pomimo wszystkich nieporozumień i zamieszania w otaczającym ich świecie, nie przestają wierzyć w „dobroć i miłość Boga do ludzi” (por. Tt 3, 4). Choć jak inni ludzie pogrążeni są w dramatycznej złożoności dziejów historycznych, pozostają utwierdzeni w przekonaniu, że Bóg jest Ojcem i kocha nas, nawet jeżeli jego milczenie pozostaje dla nas niezrozumiałe.” - przypomniał abp Depo słowa Benedykta XVI z encykliki „Deus caritas est”.

Na zakończenie abp Depo zaapelował do alumnów słowami psalmisty: „Powierz Panu swą drogę, a On sam będzie działał”.

Na zakończenie Mszy św. abp Depo podziękował dotychczasowemu rektorowi seminarium ks. prał. Andrzejowi Przybylskiemu za jego wiarę, otwarte serce dla młodych ludzi, troskę duszpasterską i kulturę bycia.

Po Mszy św. w auli seminaryjnej im. Jana Pawła II odbyła się dalsza część inauguracji nowego roku akademickiego.

„Celem formacji seminaryjnej jest wprowadzenie w relację jak miała miejsce między Jezusem a apostołami”. - mówił ks. rektor Grzegorz Szumera i dodał, że „apostołowie towarzyszyli Mistrzowi. Apostołowie trwali przy Jezusie”.

Reklama

„Apostołowie zadawali Panu pytania. Czas formacji w seminarium ma być czasem zadawania pytań i poszukiwania wiedzy” - kontynuował ks. Szumera podkreślając równocześnie, że „ Jezus posyłał apostołów z misją głoszenia Ewangelii i dlatego konieczne jest nawrócenie duszpasterskie”.

Następnie ks. dr hab. Jan Dziedzic prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mówiąc o znaczeniu formacji seminaryjnej podkreślił, że „potrzebna jest modlitwa kontemplacyjna na wzór św. Jadwigi królowej i św. Jana Pawła II”. - Ważne jest braterstwo, które jest kulturą spotkania i bezinteresownym darem z siebie. Duszą braterstwa jest miłosierdzie - mówił ks. Dziedzic i dodał, że „bardzo istotna jest misja kapłana, który powinien być żywą Ewangelią”.

Również dziekan alumnów diakon Dariusz Żydoń przypomniał, że „kapłaństwo to rzeczywistość związana z człowiekiem, którego Chrystus wybrał. Chrystus wybiera świętych, aby byli jeszcze bardziej święci i wybiera grzeszników, aby nie byli grzesznikami”.

Następnie odbyła się immatrykulacja nowych 10 alumnów, którzy odebrali indeksy z rąk abp. Wacława Depo i bp. Grzegorza Kaszaka.

Wykład inauguracyjny nt. „Młode pokolenie Polaków - projekt do wymyślenia” wygłosił ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

„Młodzi żyją w epoce zmian, a nawet w zmianie epok. Generalnie młodzież nie odrzuca religii. 90 proc. młodych ludzi uczęszcza na katechezę, w tym 80 proc. młodzieży deklaruje się jako wierząca, 30 proc. praktykuje religijność, a jedynie 7 proc. postępuje według zasad moralnych, których naucza Kościół” - mówił ks. Pawlina i dodał, że „wiara młodych jest subiektywna i wątpiąca”.

Reklama

Ks. Pawlina podkreślił, że „młodzi czują się kreatorami zasad moralnych, a nie ich odbiorcami”. - W dziedzinie życia moralnego młode pokolenie nie chętnie przyjmuje nauczanie Kościoła. Sytuacjonizm w ocenie moralnej charakteryzuje młodego człowieka. - podkreślił ks. Pawlina.

Prelegent zaznaczył, że młodych ludzi charakteryzuje dziś „religijność spontaniczna”. - Młodzi mają trudności z regularną praktyką religijności. Celem życiowym młodego pokolenia jest rodzina, ale oderwana od tradycyjnego modelu rodziny i małżeństwa. Celem jest zdobycie dobrego wykształcenia, stabilna praca, dobre relacje z rodziną i grono przyjaciół. - mówił prelegent.

„Pokolenie młodych ludzi XXI wieku to pokolenie nie spełnionych nadziei. To młodość bez skrzydeł, pokolenie bez idei, które koncentruje się jedynie na swojej przyszłości” - kontynuował prelegent.

Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie przybliżył dzisiejsze pokolenie młodych, nazywane „lemingi”. - To są młodzi dobrze wykształceni, z dużych ośrodków miejskich, mają pracę w korporacjach, które określają jako „korpo”. To pokolenie młodych ludzi, którzy odcinają się od tradycji. W ich środowisku na topie jest czytanie Gazety Wyborczej, są widzami TVN i chętnie oglądają Kubę Wojewódzkiego. Dla nich najlepszym dniem na zakupy jest niedziela. - mówił ks. Pawlina i dodał: „Ci młodzi ludzie żyją pod presją „korpo”. Czasem próbują pogodzić hedonizm z wiarą”.

Prelegent wskazał na „duchową dewastację w młodych ludziach”. - Kryzys u młodego człowieka biegnie przez sam środek serca. Dlatego nasze myślenie duszpasterskie musi biec za tym, co się dzieje w świecie. - podkreślił prelegent i pytał jak pracować z tym pokoleniem młodych ludzi ? Odpowiadając na pytanie ks. Pawlina zaznaczył, że „trzeba tchnąć wielką ideę, uczyć pracy nad sobą i patrzeć dobrymi oczami na ludzi”. - Autorytet osobowy jest kluczem do serca młodzieży, a siłą jest miłość i czas ofiarowany młodemu człowiekowi. - podsumował ks. Pawlina.

Reklama

Na zakończenie inauguracji roku akademickiego abp Wacław Depo podkreślił, że „nie możemy być ludźmi świętego spokoju”. - Niepokój musi nam towarzyszyć zawsze. - mówił abp Depo i dodał: „Nadzieja wynika z Boga a nie z nas”. Arcybiskup wskazał również, że list Jana Pawła II napisany do młodych trzydzieści lat temu jest zadaniem na dziś.

Natomiast bp Grzegorz Kaszak pytał w imieniu alumnów jak postępować i żyć, by przygotować się do nieoczekiwanych wyzwań? Odpowiadając bp Kaszak wskazał na dwa słowa: trud i radość.

Bp Teodor Kubina, pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszym rektorem seminarium został ks. dr Karol Makowski. W dniu 2 października 1926 r. pierwsi klerycy rozpoczęli studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwszym rektorem seminarium został ks. dr Karol Makowski. W dniu 2 października 1926 r. pierwsi klerycy rozpoczęli studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkali w klasztorze bernardynów w Krakowie. W chwili otwarcia seminarium liczyło 32 alumnów na trzech kursach ( I-III).

Ze składek wiernych i duchowieństwa diecezji wybudowano, w latach 1928-30, gmach seminaryjny przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. W 1930 r. zamieszkali w nim już klerycy. Uroczystego poświęcenia budynku seminaryjnego dokonał 6 października 1930 r. metropolita krakowski Adam Stefan Sapieha. Do 1954 r. klerycy byli studentami Wydziału Teologicznego UJ, w następnych latach istniało „studium domesticum”.

Decyzją bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza częstochowskiego we wrześniu 1957 r. Wyższe Seminarium Duchowne stało się samodzielnym zakładem naukowym. Na mocy umów z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie a obecnie Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II alumni Wyższego Seminarium Duchownego po ukończeniu studiów uzyskują stopień magistra teologii.

Reklama

Z woli bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej rozpoczęto w 1983 r. budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W 1991 r. seminarium przeniosło swoją siedzibę do Częstochowy. Nowy gmach został uroczyście poświęcony przez Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 1991 r.

7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół seminaryjny pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Ks. Mariusz Frukacz

2015-10-08 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiecie, że… klerycy też tworzą KSM?

W Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej

w Częstochowie działa koło KSM. Na pewno jesteście ciekawi co robią! Tym wszystkim podzielił się z nami tamtejszy prezes, kleryk Kamil Cudak.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości odpustowe w Czerwieńsku

2024-04-24 10:54

[ TEMATY ]

Czerwieńsk

parafia św. Wojciecha

Waldemar Napora

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Parafianie z Czerwieńska 23 kwietnia przeżywali odpust ku czci św. Wojciecha.

Mszy św. w kościele parafialnym przewodniczył poprzedni proboszcz ks. Marek Kidoń. Jeszcze przed Mszą św. miała miejsce prelekcja, którą wygłosili Przemysław Góralczyk i Daniel Koteluk. Historycy opowiedzieli na temat historii świątyń w Czerwieńsku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję