Reklama

Polska

Dzieło Nowego Tysiąclecia przygotowuje się do XV Dnia Papieskiego

Przez 15 lat Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia pomogła 2 500 młodym ludziom. 11 października pod hasłem "Jan Paweł II - patron młodzieży" obchodzony będzie Dzień Papieski. W wielu miastach organizowane są wydarzenia przypominające nauczanie papieża z Polski o rodzinie. Do puszek zbierane będą pieniądze na program stypendialny, który obejmie kolejnych uczniów.

"Dzień papieski będzie przede wszystkim dniem modlitwy za papieża Franciszka i polskie rodziny, jaki i dniem radości, za pontyfikat papieża Jana Pawła II" - mówi w rozmowie z KAI ks. Jan Drob, przewodniczący zarządu fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". To dzień, kiedy w parafiach i na placach miast przypomina się nauczanie Jana Pawła II. "Gdyby Dzień Papieski nie zaczął być obchodzony za życia papieża z Polski, to nie pamiętalibyśmy o jego nauczaniu, tylko mielibyśmy w pamięci jedynie kremówki" - dodaje przewodniczący.

Służą temu katechezy, konspekty katechez, spotkania i koncerty, które co roku odbywają się w wielu polskich miastach. W tym roku Dzień Papieski upływa pod hasłem "Jan Paweł II - patron rodziny". Warszawie, przy kościele św. Anny fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przygotowuje miasteczko rodzinne, gdzie obok gier i zabaw dla dzieci zorganizowany zostanie koncert. Również inne miasta przygotowują się na obchody Dnia Papieskiego. W Krakowie można będzie wziąć udział w rodzinnej grze miejskiej.

Reklama

W przededniu Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się gala wręczenia nagród TOTUS 2015. Nagrody, najbardziej prestiżowe z tych, które wręcza Kościół katolicki, "to podziękowanie za działalność charytatywną, służbę na rzecz rodziny i społeczeństwa, a przede wszystkim promocję nauczania papieża-Polaka" - przypomina ks. Drob. Duchowny podkreśla, że "ideą tej nagrody jest pokazywanie dobra, bo trzeba pokazywać światu prawdziwe autorytety".

W Dniu Papieskim - przy kościołach i na ulicach miast i wsi - odbywa się zbiórka pieniędzy na sfinansowanie edukacji zdolnej młodzieży z biednych rodzin. Dotychczas fundacja pomogła ok. 2500 młodym. Wszyscy nie mieliby szans na studiowanie, gdyby nie darczyńcy. Program pomocowy skierowany jest zwłaszcza do tych, którzy pochodzą ze wsi, małych miast. "Ale pomagamy też dzieciom wielkich blokowisk, np. na Śląsku" dodaje prezes fundacji.

"Dzieło Nowego Tysiąclecia" opiekuje się też młodzieżą spoza Polski. Od 2014 roku wprowadza nowy projekt, który zintegruje dotychczasowych stypendystów z młodzieżą z innych krajów. "Chcemy dofinansować też naukę uczniom z Brazylii i z Argentyny, a także młodzieży z Uzbekistanu, Kazachstanu, Ukrainy i Rosji" - wszyscy pochodzenia polskiego - wymienia ks. Drob.

Reklama

"Wielu młodych ludzi nie jest w stanie rozwijać swoich zdolności, bo nie są w stanie zapewnić im tego rodzice. Rozwoju zdolnych dzieci z ubogich rodzin nie wspierają urzędy - zwłaszcza marszałkowskie. Ktoś musi pomóc. Po to jest właśnie "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W imię papieża Jana Pawła II wyrównujemy szanse edukacyjnych młodych ludzi" - mówi o fundacji ks. Drob.

Stypendia Dzieła Nowego Tysiąclecia wyróżnia to, że nie są jednorazowe. "Gdy bierzemy pod swoje skrzydła zdolnych uczniów, a ich średnia ocen musi być wyższa niż 4.8, to opłacamy ich naukę do końca studiów. Czasem przez 8-10 lat" - mówi KAI przedstawiciel Fundacji. Dodaje, że w ten sposób Fundacja pomaga mniejszej liczbie podopiecznych, ale dba o to, by ukończyli studia, byli liderami w danej dziedzinie. - Często są pierwszymi osobami w rodzinie, które mają szanse skończyć porządne studia i mieć konkretna perspektywę na przyszłość. Kilkudziesięciu naszych podopiecznych po magisterium kontynuuje naukę i robi doktorat - podkreśla ks. Drob.

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października). Obchody tego dnia przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.

Do tej pory nagrody "TOTUS" otrzymali m.in. ks. Jan Twardowski, Grzegorz Polak, Program „Ziarno”, Redakcja Mszy Świętej Radiowej, Instytut Studiów nad Rodziną UKSW, wydanie polskie „L'Osservatore Romano”, portal internetowy OPOKA, prof. Władysław Bartoszewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, prof. medycyny Andrzej Szczeklik, czy Redakcja Programów Katolickich TVP.

Organizator Dnia Papieskiego – Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku, dla upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II przez szerzenie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Szczegóły na stronie www.dzielo.pl

2015-09-30 17:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Miłośnika Eucharystii

Niedziela małopolska 41/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

Grzegorz Gałązka/Żal odjeżdzać/Michalineum

Przeżywamy kolejny Dzień Papieski. W tym roku szczególny - wiemy już bowiem, że za kilka miesięcy nasz kochany Ojciec Święty zostanie kanonizowany. I tak „Santo Subito”, które rozbrzmiewało wśród tłumów zebranych na Placu św. Piotra w czasie pogrzebu Papieża, staje się rzeczywistością, usankcjonowaną nie tylko przekonaniem rzeszy wiernych na całym świecie, ale i potrzebnym procesem kanonicznym i licznymi cudami, wyproszonymi u Boga przez Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję