Reklama

Niedziela Małopolska

Rozpoczął się Kongres Akcji Katolickiej

[ TEMATY ]

Kraków

Akcja Katolicka

kongres

akcja

Ks. Paweł Kummer, Kraków

Kard. Dziwisz do uczestników Kongresu Akcji Katolickiej: „Pasterze Kościoła w Polsce liczą na was. Liczą na wasz zapał, entuzjazm, kompetencję i zaangażowanie”.

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza sprawowaną w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczął się dzisiaj II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej.

Reklama

Dziękując za wybór Krakowa jako miejsca obrad Kongresu, Metropolita Krakowski przywitał wszystkich przybyłych do papieskiego sanktuarium, w tym szczególnie bp. Marka Solarczyka - Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej oraz Panią Halinę Szydełko - Prezesa Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

W homilii kard. Dziwisz przypomniał, że Kościół od dwóch tysięcy lat głosi Ewangelię miłosierdzia. Głosi ją w naszym niełatwym świecie, pośród wszystkich napięć i konfliktów, towarzyszących historii człowieka na ziemi. Kościół chce być blisko spraw ludzkich, i - jak wyraził się Sobór Watykański II - „radość i nadzieja, smutek i lęk ludzi w naszych czasach, szczególnie ubogich i wszelkich uciśnionych, są również radością i nadzieją, smutkiem i lękiem uczniów Chrystusa i nie można znaleźć nic prawdziwie ludzkiego, co nie odbijałoby się echem w ich sercach (Gaudium et spes, 1).

Właśnie takie spojrzenie na Kościół i na sprawy człowieka pozwala lepiej zrozumieć jak wielką rolę ma do odegrania Akcja Katolicka - zastęp ludzi świeckich poważnie przeżywających swoją wiarę.

Reklama

Kościół przez ludzi świeckich chce docierać nie tylko do ich rodzin, ale także do miejsc pracy i nauki, do środowisk kultury, do kręgów decydujących o kształcie naszego życia społecznego i politycznego, gdzie ustanawia się prawa i gdzie podejmuje się decyzje. Kościół pragnie, aby przestrzenie naszego życia przeniknięte były duchem Ewangelii - duchem miłości bliźniego, duchem sprawiedliwości, solidarności i chrześcijańskiego miłosierdzia - mówił kard. Dziwisz.

Metropolita Krakowski przypomniał, że podczas wizyty biskupów polskich "ad limina" w 1993 roku papież Jan Paweł II wyraził nadzieję na reaktywację Akcji Katolickiej w Polsce. Mówił wtedy Jan Paweł II: Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna.

Następnie zwracając się do uczestników Kongresu, kard. Dziwisz wyraził nadzieję, że refleksja podjęta podczas tych dni na pewno zaowocuje dobrem, zainspiruje do działania i rozbudzi na nowo zdrowy entuzjazm, by przyłożyć rękę do ważnego dzieła odnowy wiary, pogłębienia nadziei i rozpalania czynnej i społecznej miłości w naszych szeregach.

Wśród wyzwań, które domagają się zaangażowania Akcji Katolickiej Metropolita wymienił szeroko pojętą troskę o rodzinę, która doświadcza trudności, czego wynikiem są rozwody, narodziny dzieci poza małżeństwem, mała liczba dzieci rodzących się w rodzinach. Trzeba przede wszystkim inwestować w rodzinę i pomagać rodzinom w trudzie wychowania potomstwa, rozkładając łączący się z tym ciężar na całe społeczeństwo" - apelował hierarcha.

Mówiąc o problemie obrony życia najbardziej bezbronnych - nienarodzonych, kard. Dziwisz przypomniał, że nie można zaakceptować niemoralnej metody, której ubocznym, ale realnym skutkiem jest niszczenie zarodków albo zamrażanie ich w niskich temperaturach.

Ostatnie miesiące przyniosły nam pierwszą legislację przez polski parlament w tym obszarze - niestety, jedną z najgorszych, najbardziej liberalnych legislacji w Europie w tym zakresie. Nie pomógł głos Kościoła i wielu organizacji i stowarzyszeń broniących życia - ubolewał Metropolita.

Spoglądając w przyszłość kard. Dziwisz podkreślił, że przygotowują ją i będą ją stanowić wykształceni ludzie młodzi. Jednak wielkim problemem jest dla brak pracy dla nich, co prowadzi do emigracji, do szukania lepszych warunków życia poza granicami naszego kraju.

Na zakończenie homilii kard. Dziwisz powierzył Bogu prace II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej, by to spotkanie, refleksja, dialog zaowocowały nowym czynem.

Pasterze Kościoła w Polsce liczą na was. Liczą na wasz zapał, entuzjazm, kompetencję i zaangażowanie. Przemieniajmy wspólnie nasz świat. Niech on staje się jeszcze bardziej ludzkim, a więc jeszcze bardziej Bożym - zakończył Metropolita Krakowski.

2015-09-17 20:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc z Dolnego Śląska dla Aleppo

Niedziela wrocławska 45/2017, str. 6

[ TEMATY ]

pomoc

Syria

akcja

Aleppo

dar dla Aleppo

Archiwum

Sygnatariusze akcji „Dar dla Aleppo” z Dolnego Śląska wraz z inicjatorem projektu abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim

Sygnatariusze akcji „Dar dla Aleppo” z Dolnego Śląska wraz z inicjatorem projektu abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim

Zainicjowana przez abp. Józefa Kupnego akcja ,,Dar dla Aleppo” pokazała, że Dolnoślązakom nie jest obojętny los ludzi cierpiących. Na odbudowę szpitala im. św. Ludwika w Aleppo zebrano ponad 1. 100. 000 złotych. Zwieńczenie akcji wraz z przekazaniem symbolicznego czeku odbędzie się 5 listopada w katedrze wrocławskiej. Honorowym gościem wydarzenia będzie biskup diecezji obrządku łacińskiego w Aleppo Georges Abou Khazen

Dar dla Aleppo” to inicjatywa zapoczątkowana przez kościoły chrześcijańskie Dolnego Śląska – katolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny i greckokatolicki, mająca na celu pomoc zniszczonemu działaniami wojennymi Aleppo. Celem akcji było zebranie funduszy na najpilniej potrzebne wyposażenie sali operacyjnej szpitala św. Ludwika. Dramatyczna sytuacja mieszkańców Bliskiego Wschodu poruszyła serca Dolnoślązaków: akcję wsparły władze lokalne i samorządowe, instytucje naukowe, kulturalne i ludzie dobrej woli z całego regionu. Za cel postawiono sobie zebranie 317 786 euro (wg kosztorysu otrzymanego z Syrii). Wiodącym patronem projektu było Papieskie Stowarzyszenie ,,Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, a dolnośląskim koordynatorem był dyrektor Katolickiego Radia Rodzina ks. dr Cezary Chwilczyński wraz z dziennikarzami rozgłośni.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję