Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Jędraszewski: Polska została uderzona zdradziecko nożem w plecy

Tak jak wtedy, tak i dziś liczą się niezłomne charaktery – wierne do końca – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej w 76. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Na Eucharystię do łódzkiej katedry przybyli przedstawiciele Związku Sybiraków, NSZZ Solidarność oraz szkół, uczelni i instytucji.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Łukasz Głowacki

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Wszystkich, którzy przybyli na wspólną modlitwę za przyszłość Polski i w intencji pokoju na świecie przywitał ks. prałat Ireneusz Kulesza. Proboszcz łódzkiej katedry wskazał, że w tym szczególnym dla historii Polski dniu należy zachować pamięć o bohaterskich obrońcach naszej Ojczyzny i oddać hołd rodakom zesłanym w głąb Związku Sowieckiego.

Abp Jędraszewski w homilii przypomniał, że po 1 września, gdy nastąpiło bombardowanie Wielunia i padły strzały z pancernika Schleswig-Holstein, dzień 17 września jawi się jako nowy początek II wojny światowej. - To był dzień, gdy Polska została uderzona zdradziecko nożem w plecy – powiedział.

Reklama

„Ten dzień – zaznaczył - to również dzień wstydu i hańby, że część lewicowej inteligencji kresowej stanęła po stronie sowietów i za wszelką cenę próbowała oszukiwać opinie publiczną, by przypodobać się nowej władzy”. Arcybiskup przywołał słowa Adama Ważyka, Stanisława Jerzego Leca czy Jerzego Putramenta, który na łamach „Czerwonego Sztandaru” napisał: „Ambicją moją jest w pełni zasłużyć na zaszczytny tytuł pisarza radzieckiego”.

Abp Jędraszewski przypomniał, że byli jednak tacy, którzy do końca nie poddali się komunistycznej propagandzie i pozostali wierni swoim ideałom. Przykładem takiej postawy był Marian Hemar, autor tekstów piosenek, dramaturg i tłumacz, urodzony we Lwowie. Nigdy nie zaakceptował on pojałtańskiego ładu i politycznej sytuacji w Polsce. Nie uważał PRL za wolną Polskę. W wierszu „17 września” napisał m.in.: „Każda klęska jest klęską charakteru, każde zwycięstwo zawsze jest zwycięstwem cnoty”.

Odnosząc się do tych słów, abp Jędraszewski zaznaczył, że również dzisiaj, „gdy patrzymy na tamtych bohaterów, musimy pamiętać, że jesteśmy spadkobiercami tych ludzi i że również dzisiaj liczą się niezłomne charaktery - wierne do końca”.

17 września 1939 r. wojska ZSRR napadły na Polskę. W Polsce rocznica tego wydarzenia, zwanego czwartym rozbiorem Polski, obchodzona jest od 1989 r., znana także jako Dzień Sybiraka.

2015-09-17 15:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: Ewangelia to jedyna droga do odzyskania tożsamości dla Europy i Polski

[ TEMATY ]

Pismo Święte

abp Marek Jędraszewski

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Ewangelia to jedyna droga do odzyskania tożsamości i nadziei dla Europy i Polski – mówił abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył w katedrze na Wawelu Mszy św. inaugurującej Drugi Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. W Mszy św. uczestniczył m.in. premier rządu RP Mateusz Morawiecki, który objął swoim patronatem tegoroczne obchody wydarzenia.

W homilii abp Jędraszewski przywołał adhortację Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” i papieską diagnozę na temat Europy, która jest kontynentem dotkniętym utratą pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego. Towarzyszy temu praktyczny agnostycyzm, religijna obojętność, sprawiająca wrażenie, że Europejczycy żyją „bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Postawił na Boże Miłosierdzie

2021-08-02 15:42

Norbert Polak

Kardynał Dziwisz uczcił pamięć swego poprzednika - kard. Franciszka Macharskiego.

Kardynał Dziwisz uczcił pamięć swego poprzednika - kard. Franciszka Macharskiego.

    Kardynał Stanisław Dziwisz odprawił w poniedziałkowy poranek 2 sierpnia w katedrze wawelskiej Mszę św. w intencji śp. kard. Franciszka Macharskiego, byłego krakowskiego metropolity.

    Osobisty sekretarz Jana Pawła II przypomniał postać arcybiskupa Krakowa w 5. rocznicę jego śmierci: - Pięć lat temu 2 sierpnia 2016 roku, po zakończeniu niezapomnianych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, odszedł do Domu Ojca śp. ks. kard. Franciszek Macharski. To on, po wyborze na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły, 2 miesiące później został mianowany metropolitą krakowskim i pełnił tę ważną posługę przez cały pontyfikat św. Jana Pawła II, aż do końca sierpnia 2005 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję