Reklama

Abp M. Jędraszewski: Krzyż nadaje sens ludzkim dziejom

Jezus Chrystus przez cierpienie, mękę i krzyż dał światu prawdziwą radość serca, niezależnie od tego, co może ludzi spotkać. Chrześcijanie doskonale zdawali sobie sprawę, że gdy łączą swoje cierpienia z cierpieniami Chrystusa, to budują Kościół – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Wygłosił on kazanie podczas Mszy św. odpustowej odprawionej na błoniach sanktuarium w Gietrzwałdzie.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Łukasz Głowacki

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Podkreślił, że zrozumienie sensu Chrystusowego krzyża, złączenie swego życia z nim nadało sens ludzkim dziejom, poszczególnym osobom, ale także całym społecznościom i narodom. "W tym tkwi sens bycia chrześcijaninem, czyli kierunek, ku któremu się zdąża w całym osobistym pielgrzymowaniu, a które swój kres odnajduje w domu Ojca bogatego w miłosierdzie. Wobec tej nadziei życia wiecznego nie straszne są trudności, prześladowanie, cierpienie, niekiedy odtrącenie, czy zwykłe szyderstwo" - stwierdził kaznodzieja.

Przypomniał, że wszyscy idziemy do domu Ojca, zmierzamy za Chrystusem, dźwigając swój krzyż. "Tylko w tym znaku jest nasza nadzieja i nasze zbawienie, tylko on daje siłę, by nie poddawać się, a jeśli przyjdzie chwila upadku, powstać i iść dalej z Chrystusem, za Chrystusem, do Ojca, do drugiego człowieka" – wyliczał metropolita łódzki.

Reklama

Nawiązując do przypadającej w przyszłym roku 1050. rocznicy chrztu Polski zaznaczył, że w wielkie dzieje chrześcijaństwa, w tę historię krzyża wpisała się historia naszego polskiego narodu. Było to przełomowe, wiekopomne wydarzenie.

W tym kontekście wezwał do odwoływania się do historii. "Nie bójmy się przywoływać naszej historii, zwłaszcza teraz, gdy coraz bardziej ogranicza się ją w nauczaniu szkolnym i akademickim; gdy chce się nas sprowadzić do osób bez korzeni. Ileż we wszystkich wydarzeniach z naszej historii mieści się treści ludzkiej i Bożej jednocześnie, ludzkich nadziei, radości, chwil triumfu, porażek i prawdziwych tragedii. Zawsze pośród nich są polscy święci, oni w trudnych momentach pokazali, jak iść, pokonać zwątpienie, jak się dźwigać i na czym budować nadzieje" – dodał hierarcha.

Podkreślił również, że dzisiaj próbuje się nam narzucić poprawność polityczną, według której nie ma już miejsca na tradycję i historię, religijność powinna zostać absolutnie usunięta z przestrzeni publicznej naszej ojczyzny, wiara powinna być czymś skrywanym we wnętrzu własnego serca czy własnego domu i że winniśmy usunąć z przestrzeni życia publicznego odniesienie do sumienia, by zawiesić je razem z płaszczem w sejmowej garderobie. Przez to powstają prawa, które uderzają w godność i życie człowieka - zaznaczył mówca.

Na zakończenie abp Jędraszewski wezwał do wierności Bogu, gdyż ilekroć będziemy Go miłowali, tylekroć będziemy odczuwali, że Bóg działa razem z nami dla naszego dobra. Ilekroć będziemy wierni Bogu, Chrystusowi, krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi, tylekroć będziemy umacniani w nadziei - przekonywał metropolita łódzki.

2015-09-13 18:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z życzeniami u Arcybiskupa

[ TEMATY ]

życzenia

abp Marek Jędraszewski

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Podczas dnia otwartego do kurii krakowskiej zawitało wiele osób, które chciały złożyć świąteczne życzenia abp. Markowi Jędraszewskiemu. Wśród nich była barwna delegacja z Zielonek.

Delegacja z gminy Zielonki przybyła w strojach krakowskich. Jej najmłodszy członek miał 3 lata, najstarszy 80 lat. Na czele delegacji przybył Wójt Gminy Zielonki Bogusław Król, Sołtys Zielonek Władysław Orzechowski oraz Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Zielonkach Kinga Dziedzic wraz z pracownikami i przedszkolakami. W słowach przywitania delegaci przypomnieli, że ich parafię w Zielonkach wielokrotnie wizytował kard. Karol Wojtyła, a ostatni raz był u nich pół roku przed konklawe.

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Prymas do odkrycia

2021-07-27 13:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Choć Prymas Wyszyński jest dla wielu osób postacią niemal mityczną, poznawanie jego nauczania może być pasjonującą przygodą.

Ksiądz Jerzy Jastrzębski zastanawia się: Jak pogodzić modlitwę, pracę i odpoczynek? Jak ustalić odległość między ołtarzem a tronem? Czy Maryja może być wzorem dla kobiet, a św. Józef dla mężczyzn? Jaka była przyjaźń św. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego? Czy zawierzył on Polskę Matce Bożej z Guadalupe?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję