Reklama

Głos z Torunia

Wmurowano kamień węgielny pod budowę wotum wdzięczności za św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Toruń

Katarzyna Cegielska

W trakcie uroczystych nieszporów wmurowano kamień węgielny pod budowę Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej i Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W Toruniu trwa 7. „Dziękczynienie w Rodzinie”, podczas którego pielgrzymi dziękuję Bogu za dar Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych.

Wmurowany kamień węgielny pochodzi z pierwszych fundamentów Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Jest on darem ks. kard. Angelo Comastriego, odpowiadającego za bazylikę, który Rodzina Radia Maryja otrzymała dzięki staraniom ks. bp. Andrzeja Suskiego.

W homilii wygłoszonej w trakcie uroczystych nieszporów ordynariusz diecezji toruńskiej wskazywał na więź łączącą Stolicę Piotrową w Rzymie z Rodziną Radia Maryja.

Reklama

- Kamień został wyjęty z pierwszej bazyliki św. Piotra w Watykanie, zbudowanej za czasów Konstantyna w IV wieku. Będzie nam on przypominał o ciągłości tradycji chrześcijańskiej i naszej więzi ze Stolicą Piotrową w Rzymie, gdzie przez 29 lat urząd następcy św. Piotra pełnił nasz święty rodak Jan Paweł II. Kamień węgielny świątyni chrześcijańskiej woła i przypomina każdemu słowa psalmisty, że „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym” - tłumaczył ks. abp Andrzej Suski.

Jak dodał ordynariusz diecezji toruńskiej, „kamień węgielny wskazuje nam na Chrystusa, a On wyznacza Kościołowi, swojej żywej świątyni, jedyny właściwy kierunek wzrostu”.

- Pozorna klęska Zbawiciela, odrzuconego, który poniósł śmierć na krzyżu, okazała się w końcu Jego zwycięstwem. Prawdy miłości i wartości głoszonej w Ewangelii nic nie zdoła zabić czy unicestwić. One zawsze ożyją, powstaną z martwych, a gwarantem tego jest On - Jezus Zmartwychwstały, żyjący na wieki - podkreślił ks. abp Andrzej Suski.

Reklama

Przed uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego głos zabrał prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Janusz Sok CSsR.

- Ludzie budują domy, żeby się poczuć u siebie, bezpiecznie, ale ludziom ciągle mało, to im nie wystarcza. Są takie miejsca wyczekiwane, wymodlone, wytęsknione i potrzebne, prócz domów. Wierzę mocno, że to miejsce, w którym się dzisiaj znajdujemy, jest i będzie już na najbliższe dziesiątki lat i stulecia takim miejscem, gdzie ludzie trochę rozlatani - to tu, to tam - odnajdą się. Przyjdą tutaj i poczują się, jak u siebie - mówił o. Janusz Sok CSsR.

Swój podziw wobec dzieł powstałych przy Radiu Maryja wyraził prezydent Torunia Michał Zalewski. „To spełnianie marzeń Rodziny Radia Maryja i jej wszystkich przyjaciół” - podkreślił polityk.

- Dziękuję wam za oddanie, z jakim wspieracie budowę tej Świątyni. Ona powstaje w Toruniu tuż przy wiślanym zaciszu i choćby przez ten znak zachęca całą Polskę, każdą Polkę i Polaka, by polska kultura i polskie serca zawsze opierały się na mocnym kamieniu węgielnym - kamieniu węgielnym otoczonym miłością Boga, Ojczyzny i rodziny - wskazywał prezydent Michał Zalewski.

O tym, jak kamień węgielny z pierwszych fundamentów bazyliki św. Piotra trafił do Torunia opowiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

- 12 października 2009 roku przed południem otrzymałem telefon. Słyszę: „Biskup Andrzej, jestem na Placu św. Piotra. Dzisiaj spotkałem ks. kard. Comastriego. Powiedziałem o kamieniu węgielnym. Powiedział, że popołudniu będzie” - podkreślił o. Tadeusz Rydzyk CSsR, po czym wszystkim przybyłym odczytał list ks. kard. Angelo Comastriego do ks. bp. Andrzeja Suskiego. „Mam zaszczyt odpowiedzieć na prośbę ekscelencji o możliwość otrzymania kamienia z Bazyliki Watykańskiej, aby posłużył on, jako kamień węgielny pod budowę nowego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nowej Ewangelizacji w diecezji toruńskiej w Polsce” - czytamy w dokumencie. Budowa Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II rozpoczęła się 20 czerwca 2012 roku. 8 września tego roku nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Na 18 maja 2016 roku planowana jest konsekracja kościoła.

2015-09-07 09:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna w intencji prezydenta Dudy

Sanktuarium w Toruniu zaprasza do włączenia się w nowennę w intencji prezydenta Dudy. "Aby był wierny chrześcijańskim wartościom".

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zaprasza do uczestnictwa w intencji prezydenta Polski Andrzeja Dudy – informuje „Nasz Dziennik”. Wierni będą prosili o światło Ducha Świętego, aby umiał działać roztropnie i twórczo, jednocząc ludzi we wspólnym budowaniu dobra Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Obrazoburczy spektakl w Teatrze Powszechnym

2022-01-18 15:27

[ TEMATY ]

teatr

Adobe.Stock

Na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego wystawiany jest spektakl „Radio Mariia” obrażający uczucia religijne chrześcijan. W przedstawieniu pojawia się m.in. scena, w której do kosza na śmieci wyrzucane są krzyże i inne przedmioty kultu religijnego. W spektaklu prezentowane są też listy gończe wystawiane za katolikami. Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę.

Spektakl „Radio Mariia” w reżyserii Rozy Sarkisian przedstawia Polskę, w której Kościół katolicki został zniszczony, świątynie zamieniono w lokale rozrywkowe, a wierni są represjonowani przez organy ścigania. W przedstawieniu pojawia się scena, gdzie do pojemnika na śmieci wyrzucane są krzyże, święte obrazy, portrety papieża i figura Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Rocznice konsekracji biskupich

2022-01-19 20:00

ks. Jakub Nagi

Biskup senior Kazimierz Górny oraz bp Edward Białogłowski w czasie Mszy św. w rocznicę Sakry biskupiej

Biskup  senior Kazimierz Górny oraz bp Edward Białogłowski w czasie Mszy św. w rocznicę Sakry biskupiej

6 stycznia 2022 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 12.00 w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. w intencji bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejno 37. i 34. rocznicę konsekracji biskupich. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrował abp Edward Nowak, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i 30 księży. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję