Święta nietypowe
30.06 – Dzień Asteroid
Asteroida to inaczej planetoida, czyli ciało niebieskie – zwykle niewielkich rozmiarów, o nieregularnym kształcie – które nie jest planetą, księżycem ani kometą planety. Powierzchnię asteroidy stanowią skały lub lód. Gdy niewielka asteroida lub jej odłamek wpadną w atmosferę Ziemi, traktujemy je jako spadającą gwiazdę. Jeśli – jak zazwyczaj – nie spali się w atmosferze, dociera na powierzchnię Ziemi. Wtedy jest bogatym źródłem wiedzy o wszechświecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
1.07 – Dzień Owoców
Obchodzony jest w czasie, kiedy jest najwięcej świeżych warzyw i owoców. Dlaczego warto je jeść w jak największych ilościach (jeśli tylko pozwala nam na to nasze zdrowie)? Wspomagają funkcjonowanie naszego organizmu dzięki temu, że dostarczają mu potrzebnych witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy.
29 czerwca. Dzień Ratownika Wodnego
Spostrzegawczy, czujny, uważny, szybki, sprawny – to idealne cechy każdego ratownika.
Stróże zażywających wodnych kąpieli świętują w dniu swojego patrona – św. Piotra. A głównym celem obchodów jest propagowanie idei ratownictwa wodnego. Co więc trzeba wiedzieć albo o czym warto sobie przypomnieć przed rozpoczęciem urlopu nad morzem czy jeziorem? Oto zasady:
• wybieraj miejsca oznaczone jako strzeżone,
• stosuj się do zasad konkretnego kąpieliska,
• nie wchodź do wody, gdy flaga jest czerwona,
Reklama
• nie przeceniaj swoich możliwości,
• skacz tylko w dobrze znanych i sprawdzonych miejscach,
• zanim wejdziesz do wody, odpowiednio schłodź ciało (nigdy nie wchodź rozgrzany, stopniowo przyzwyczajaj się do zimnej wody),
• zwracaj uwagę na warunki pogodowe,
• pływaj razem z innymi (w razie konieczności ktoś będzie mógł wezwać pomoc),
• nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu ani jakiejkolwiek substancji odurzającej,
• gdy poczujesz się słabo, natychmiast wyjdź na brzeg,
• gdy pływasz łódką czy kajakiem, zawsze miej na sobie kamizelkę ratunkową lub kapok,
• na materacu nie wypływaj zbyt daleko od brzegu,
• stosuj się do zaleceń ratowników,
• zapoznaj się z zasadami pierwszej pomocy,
• nie pozostawiaj dzieci bez opieki!
Ciekawostka
Najostrzejszy przedmiot
Choć rekord ostrości dzierżą noże obsydianowe, to wśród przedmiotów wykonanych ręką człowieka najostrzejsza jest igła wolframowa stworzona na Uniwersytecie Alberty, która w najcieńszym miejscu ma szerokość 1 atomu. Została ona wyprodukowana przez umieszczenie wąskiego drutu wolframowego w atmosferze azotu i wystawienie go na silne pole elektryczne w mikroskopie jonowym polowym. Azot reagował z wolframem szybciej w miejscach, gdzie krzywizna była większa, uzyskując czubek o promieniu atomu.
Kto wymyślił wakacje?
Reklama
Tego nie wie nikt. W Polsce wakacje to potoczna nazwa ferii letnich, ale generalnie chodzi o potrzebę wypoczynku. Słowo „wakacje” wywodzi się od rzeczownika vacatio, który oznacza uwolnienie. Pierwsze wzmianki o wakacjach sięgają czasów starożytnych i były powiązane ze świętami. W Rzymie obchodzono Saturnalia – święto ku czci boga Saturna, a w Grecji Kronia – święto na część Kronosa. W obu przypadkach zamykano urzędy i szkoły, a niewolnicy cieszyli się chwilą wolności. Prawdziwy przełom w historii wakacji nastąpił w XIX wieku wraz z rozwojem środków transportu. Płatne urlopy wprowadzono dopiero w 1938 r. we Francji.
Czy wiesz, że...
...windy zaistniały w budynkach po wynalezieniu automatycznego hamulca?
Najstarsza winda powstała w 236 r. przed Chr., kiedy to Archimedes zbudował pierwszy dźwig. Wszystkie tego typu konstrukcje nie były jednak bezpieczne i poruszały się zbyt wolno. Amerykański wynalazca Elisha Graves Otis wraz z synami postanowił zaprojektować bezpieczną windę, co mu się udało, gdy w 1852 r. wynalazł chwytacze blokujące kabinę windy na miejscu, które zabezpieczały ją przed zerwaniem się liny podnoszącej. Początkowo Elisha nie przywiązywał wielkiej wagi do swojego wynalazku. Nawet go nie opatentował. Wszystko się zmieniło, kiedy udało mu się sprzedać pierwsze egzemplarze. Wówczas przekształcił dotychczasową firmę w fabrykę wind, nazwaną Union Elevator Works, i załatwił sprawy formalne. 23 marca 1857 r. zainstalował pierwszą komercyjną windę w domu towarowym w Nowym Jorku. Po jego śmierci synowie Charles i Norton kontynuowali działalność w spółce Otis Brothers&Co, która stała się jedną z największych firm dźwigowych na świecie. Wynalazek Otisa zwiększył zaufanie społeczne do wind, co miało kluczowe znaczenie dla rozwoju drapaczy chmur.
Myśl na tydzień
„Jeśli chcesz przejść przez życie pewnie, powinieneś wierzyć. Bo wiara jest pewnością, że Bóg troszczy się o rzeczy najmniejsze”.
Soren Kierkegaard
Pamiętaj o życzeniach!
29.06 – Beata, Paweł, Piotr
30.06 – Emilia, Lucyna, Władysława
Reklama
1.07 – Halina, Marian, Szymon
2.07 – Jagoda, Urban, Maria
3.07 – Anatol, Jacek, Tomasz
4.07 – Malwina, Teodor, Elżbieta
5.07 – Karolina, Antoni, Bartłomiej
Wydarzyło się
• 29.06.1900 – urodził się francuski pilot, poeta i pisarz Antoine de Saint-Exupéry, autor m.in. Małego Księcia.
• 30.06.2001 – wystrzelono amerykańską sondę kosmiczną WMAP, przeznaczoną do mierzenia temperatury promieniowania reliktowego.
• 1.07.1569 – zaprzysiężono unię polsko-litewską w Lublinie – powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Kraje stały się jednym państwem, ze wspólnym sejmem i senatem.
• 2.07.1886 – w Przyłękowie Matka Boża objawiła się pasterzowi Wojciechowi Stefce.
• 3.07.1935 – urodził się amerykański geolog i astronauta Harrison Schmitt, dwunasty i, jak dotąd, ostatni człowiek, który stąpał po Księżycu.
• 4.07.1865 – ukazała się powieść Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla.
• 5.07.1978 – zakończyła się misja statku kosmicznego Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim na pokładzie.