Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Piękno świątyni

Gromadzimy się w kościele św. Jana Pawła w Szczecinie-Warszewie, aby go poświecić tzn., żeby Bóg mógł tutaj zamieszkać ze swoim ludem – powiedział abp Wiesław Śmigiel.

2025-05-27 14:43

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2025, str. I

[ TEMATY ]

Szczecin

Ks. Robert Gołębiowski

Uroczystej Eucharystii wraz z bp. Henrykiem Wejmanem przewodniczył abp Wiesław Śmigiel

Uroczystej Eucharystii wraz z bp. Henrykiem Wejmanem przewodniczył abp Wiesław Śmigiel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecny rok jest bogaty w przeżycia dotyczące papieży. 2 kwietnia obchodziliśmy 20 rocznicę odejścia do Domu Pana, Jana Pawła II, w Poniedziałek Wielkanocny tę samą drogę przebył papież Franciszek, a 8 maja przyszło nam radować się z wyboru nowego Ojca Świętego Leona XIV. Wątki te stały się podbudową pod podniosłą uroczystość poświęcenia kościoła św. Jana Pawła II na szczecińskim Warszewie.

Odbyła się ona 17 maja, w wigilię 105. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Poświęcenie kościoła i ołtarza – mówi ks. kan. Wiesław Kruczyński, proboszcz parafii św. Antoniego – słusznie zalicza się do najbardziej uroczystych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, świątyni Boga zbudowanej z żywych kamieni. Nowy kościół stanowi wotum wdzięczności Bogu za dar życia i dzieło naszego patrona, a także dar sakramentu chrztu św. udzielonego 900 lat temu Pomorzanom przez św. biskupa Ottona z Bambergu – Apostoła Pomorza.

Duchowo i materialnie

Reklama

Przygotowanie kościoła do tak ważnego wydarzenia wymagało od naszej wspólnoty przygotowania duchowego, ale także materialnego i organizacyjnego. Program dni poprzedzających uroczystość od 12 do 16 maja był bardzo bogaty i obejmował codziennie godzinną adorację Najświętszego Sakramentu, litanię do Matki Bożej, a o godz. 18 Mszę św. Po jej zakończeniu odbywały się koncerty i konferencje dedykowane ku uczczeniu naszego patrona.

Gościliśmy ks. prał. Dariusza Knapika ze Wspólnotą Apostołów Miłosierdzia. Po liturgii wysłuchaliśmy koncertu Chóru Katedralnego pod dyrekcją Grzegorza Handke, a na organach grał Jan Kępiński. We wtorek Mszę św. sprawował ks. kan. dr Andrzej Krzystek a uczestniczyła w niej Wspólnota Matki w Modlitwie. Po Mszy św. odbył się koncert „Trio fletowego Con Passione” oraz „Baltic Sounds Duo”. W środę Mszę św. celebrował ks. kan. dr hab. prof. US Grzegorz Wejman, a obecna był Wspólnota Żywego Różańca. Wysłuchano także koncertu organowego Marka Dyla, a ks. profesor wygłosił konferencję nt.: „Tło historyczne wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w Szczecinie w 1987 r.” We czwartek Mszy św. przewodniczył ks. kan. Ryszard Kamiński, a doceniona była Liturgiczna Służba Ołtarza. Po liturgii koncert organowy z towarzyszeniem wiolonczeli zagrała Julita Nohanowicz-Cieślak. W piątek tuż przed uroczystością Mszę św. odprawił ks. prał. prof. dr hab. Zdzisław Kroplewski, a obecna była Wspólnota Kościoła Domowego wraz z Chórem parafii św. Antoniego. Uwieńczeniem spotkań u św. Jana Pawła II była konferencja ks. dr. hab. prof. US Cezarego Korca: „Jan Paweł II interpretuje Pismo Święte”.

Godność świątyni

Reklama

Uroczystość poświęcenia rozpoczęła się na zewnątrz świątyni, gdzie abp Wiesław Śmigiel trzykrotnym uderzeniem pastorałem symbolicznie otworzył drzwi nowego kościoła dedykowanego św. Janowi Pawłowi II. Po wejściu asysty liturgicznej na początku Eucharystii główny celebrans przechodząc nawą główną, dokonał uroczystego poświęcenia murów świątyni. Pełnymi serdecznej miłości słowami, wszystkich zebranych powitał gospodarz miejsca ks. kan. Wiesław Kruczyński. Słowo powitania skierowane było do pasterza archidiecezji, bp. Henryka Wejmana, poprzednich proboszczów parafii św. Antoniego oraz blisko czterdziestu koncelebrujących kapłanów. Obecni byli także parlamentarzyści, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, radni Sejmiku i Rady Miasta, wielu zacnych przedstawicieli różnych stanów Kościoła i społeczeństwa, wierni z parafii, jak również goście z całej archidiecezji.

Przed liturgią słowa Bożego abp Śmigiel wręczył delegacji parafian lekcjonarz – księgę zawierającą czytania biblijne. Słowo Boże wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński. Nawiązał wpierw do wymowy czytań skoncentrowanych wokół godności świątyni. Zgromadzonym wiernym przybliżył wymowę teologiczną i liturgiczną każdego kościoła oddanego Bogu: – Gromadzimy się w kościele św. Jana Pawła w Szczecinie-Warszewie, aby go poświecić tzn., żeby Bóg mógł tutaj zamieszkać ze swoim ludem. [...] Jest to także dzień nadziei, bo świątynia to wyraz zapewnienia wiary ludzi, którzy w tym miejscu chcą spotykać się z Bogiem, chcą dbać o tę świątynię. Budynek kościoła staje się znakiem zjednoczenia człowieka z Bogiem.

Znaki świętości miejsca

Arcybiskup Śmigiel wyraził także ogromną wdzięczność twórcom koncepcji budowy tego kościoła ks. kan. Wiesławowi Kruczyńskiemu, proboszczowi, ks. kan. dr. Andrzejowi Krzystkowi za pełne natchnienia liturgicznego stworzenie przestrzeni modlitewnej oraz wszystkim budowniczym.

Zasadniczym elementem historycznej liturgii było namaszczenie olejem świętym ołtarza do sprawowania Najświętszej Ofiary. Po namaszczeniu arcybiskup wraz z bp. Henrykiem Wejmanem dokonał tego samego obrzędu w dwunastu miejscach kościoła przy tzw. zacheuszkach, które stanowią widoczny znak świętości tego miejsca. Rozbudowany obrzęd okadzenia ołtarza i świątyni oraz zapalenie świec ołtarzowych, a także świec kandelabrowych przy zacheuszkach i zapalenie wszystkich świateł wewnątrz kościoła, wprowadziły uczestników Eucharystii w dalsze przeżywanie Najświętszej Ofiary. Ubogaceniem całej liturgii była podniosła oprawa muzyczna, o którą zadbali: Michał Woźniak wraz ze scholą bazyliki katedralnej, schola liturgiczna pod dyrekcją s. Beaty Majerczak CSDC oraz chór parafii św. Antoniego pod dyrekcją Anny Prangi.

Uroczystość na Warszewie ukazała bogactwo ducha tutejszych wiernych, zjednoczonych wokół prawd Bożych oraz mądrze i godnie kierowanych miłującym ich sercem kapłanów z parafii św. Antoniego. Piękno kościoła, duch modlitwy oraz świadectwo wiary zaangażowanych w wielu formatach wspólnoty wiernych budzi ogromny podziw, który warto docenić, odwiedzając ten imponujący kościół a ufamy, że za jakiś czas także sanktuarium poświęcone św. Janowi Pawłowi Wielkiemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wilenka” z Wilna w bazylice archikatedralnej

Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna, najstarszy polski zespół dziecięco-młodzieżowy na Litwie, modlił się w niedzielę 3 marca br. w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. Przyjechał do Szczecina i Polic na obchody jubileuszowego „Kaziuka Wileńskiego 2019”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź” obchodzącego w tym roku swoje 30-lecie.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: obrońcy życia zaniepokojeni radykalną dekryminalizacją aborcji

2025-06-18 11:45

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

dekryminalizacja

Adobe Stock

Przywódcy kościelni i obrońcy życia z głębokim niepokojem przyjęli decyzję Izby Gmin z 17 czerwca, która stosunkiem głosów 379 do 137 przyjęła propozycję dekryminalizacji aborcji aż do narodzin. Decyzja ta „uchyla istniejące przepisy prawa karnego dotyczące aborcji w przypadku kobiet działających w związku z własną ciążą w każdym stadium jej rozwoju”, zezwalając na aborcję aż do momentu porodu.

Alithea Williams z Towarzystwa Ochrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC) powiedziała: „Jesteśmy przerażeni, że posłowie zagłosowali za tą skrajną i barbarzyńską propozycją. Jeśli klauzula ta wejdzie w życie, kobieta, która dokona aborcji w dowolnym momencie ciąży, nawet tuż przed porodem, nie popełni przestępstwa”. Zwraca uwagę, że dotychczasowe bardzo liberalne ustawodawstwo w tej dziedzinie pozwala na zabicie około 300 000 dzieci rocznie. „Teraz nawet ta bardzo ograniczona ochrona zapewniana przez prawo zostaje zniesiona. Jest to wynikiem działań lobby aborcyjnego, które cynicznie wykorzystuje sytuację, którą samo stworzyło. Przypadki kobiet ściganych za aborcję, których liczba sięga zaledwie kilku, są wynikiem polityki, którą lobby to forsowało - wysyłania kobietom tabletek aborcyjnych pocztą, bez konieczności stawienia się w placówce medycznej. Zmiana ta została wprowadzona po zaledwie kilku godzinach debaty, bez większego rozgłosu. Nie znalazła się ona w programie rządu i z pewnością nie odzwierciedla opinii publicznej. Ostatnie sondaże wykazały, że 62 proc. brytyjskiego społeczeństwa uważa, że nielegalna aborcja powinna nadal być przestępstwem, aby chronić zarówno nienarodzone dzieci, jak i kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji”. Obrońcy życia apelują do Izby Lordów do odrzucenia tej „niedemokratycznej, barbarzyńskiej propozycji”. „Nigdy nie zaakceptujemy prawa, które naraża kobiety na niebezpieczeństwo i pozbawia nienarodzone dzieci wszelkich praw” - stwierdza pani Williams.
CZYTAJ DALEJ

Rzeszów / W wyniku pożaru w bloku mieszkalnym zmarła 14-latka

2025-06-19 08:51

[ TEMATY ]

pożar

śmierć

poszkodowani

fernandisco/pixabay.com

Mimo udzielonej na miejscu pożaru w bloku mieszkalnym pomocy medycznej zmarła 14-letnia dziewczynka - przekazała w czwartek PAP Magdalena Żuk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. W wyniku zdarzenia hospitalizowano 8 poszkodowanych osób.

Jak podała policja, zgłoszenie o pożarze na 4. piętrze, w 12-kondygnacyjnym bloku mieszkalnym przy ul. Popiełuszki w Rzeszowie, wpłynęło w środę o godzinie 20.40. Rzecznik PSP w Rzeszowie St. kpt. Jan Czerwonka poinformował w środę, że ewakuowanych zostało łącznie około 250 osób, z trzech klatek chodowych, hospitalizowanych zostało 8 osób, w tym troje dzieci. Wobec jednej osoby prowadzono resuscytację krążeniowo-oddechową. Kilkunastu osobom udzielono pomocy medycznej na miejscu. Na miejscu udzielona została także pomoc psychologiczna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję