Jako że Rok Święty przeżywamy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, warto zawierzyć się tu św. Jakubowi, patronowi pielgrzymów wspierającemu od lat wiernych na drogach życia.
800 lat
Choć historia sanktuarium jest krótka, historia parafii ma znacznie więcej rozdziałów – w ubiegłym roku uroczyście celebrowano jubileusz ośmiu wieków katolickiej obecności w tym miejscu – w 1224 r. konsekrowano tu pierwszy, drewniany kościół. Obecna świątynia powstała w drugiej połowie XIX wieku, jednak ciężar historii noszą XVI-wieczne ołtarze: Matki Bożej Różańcowej i św. Sebastiana w kaplicach bocznych oraz ołtarz główny z 1595 r. ze starszym o niespełna 80 lat obrazem Matki Bożej Łaskawej. Parafia z pietyzmem przechowuje i czci relikwie św. Jakuba, których autentyczność potwierdza certyfikat Patriarchy Jerozolimskiego z 1779 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Droga św. Jakuba
Niebagatelne znaczenie ma położenie parafii na stale zyskujących popularność szlakach jakubowych. Odradzająca się w ostatnich dziesięcioleciach tradycja pielgrzymowania do grobu św. Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela sprawiła, że odradzają się także odcinki dróg przecinających niegdyś całą Europę. I choć niewielu idzie z Polski prosto do Santiago (choć i tacy śmiałkowie się zdarzają), wielu decyduje się przechodzić cyklicznie po jednym czy dwóch odcinkach.
Reklama
W Sączowie łączą się dwa szlaki polskiego camino: Małopolska Droga św. Jakuba do Piekar Śląskich oraz prowadzący z Częstochowy odcinek będący przedłużeniem Warszawskiej Drogi św. Jakuba. Na pielgrzymów czeka nie tylko możliwość spotkania ze świętym, do którego grobu zmierzają, ale od 12 lat także specjalne schronisko, gdzie można przespać się i ruszyć w dalszą drogę. Korzysta z niego niemal 30 osób rocznie, głównie pielgrzymów indywidualnych. Jego klimat przywodzi na myśl hiszpańskie albergi, jakie oferowane są pątnikom.
Pod koniec kwietnia przedstawiciele parafii wzięli także udział w XVIII Pielgrzymce Parafii Jakubowych do Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
Porządek nabożeństw
W niedziele Msze św. w sanktuarium odprawiane są o godz. 9 i 12 (dla dzieci), a w uroczystości oraz w maju i październiku Eucharystia sprawowana jest także o godz. 16. W dni powszednie Msze św. odprawiane są o godz. 18 (od października do końca kwietnia o godz. 17, we wtorki przez cały rok o godz. 9). 28. dnia każdego miesiąca przed relikwiami św. Jakuba odbywają się specjalne nabożeństwa modlitewne połączone z Mszą św.
14 czerwca zaplanowana jest dekanalna pielgrzymka z Mszą św. o godz. 10, a trzy tygodnie wcześniej, 24 maja, przybędą tu wierni z parafii bł. Honorata z Będzina-Grodźca. Proboszcz parafii zaprasza także na sumę odpustową 27 lipca o godz. 12.