W Zespole Szkół w Błażowej odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom transplantologii. Eksperci, osoby czekające na przeszczep oraz ci, którzy są już po nim, dzielili się swoimi przeżyciami i doświadczeniami.
Budowanie świadomości
Konferencję otworzyła dyrektor Zespołu Szkół w Błażowej Maria Kruczek, która cytując słowa św. Jana Pawła II: „Należy zaszczepić w sercach ludzi zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu organów”, podkreśliła, że celem spotkania jest budowanie świadomości w zakresie transplantologii w społeczeństwie, a szczególnie wśród młodzieży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Gościem specjalnym wydarzenia była dr hab. n. med. Agnieszka Gala-Błądzińska, konsultant podkarpacki w dziedzinie transplantologii, prof. URz. Ponadto przybyli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego oraz lokalnego. Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu reprezentował ks. dr Wojciech Sabik. W konferencji wzięli także udział licznie przybyli mieszkańcy Błażowej i okolicy oraz uczniowie LO z Błażowej.
Nie zabieraj organów do nieba
Reklama
Głównym celem konferencji była prezentacja ogólnej wiedzy i dyskusja na temat obecnych problemów medycyny transplantologicznej – dziedziny, która zajmuje się przeszczepianiem narządów. Akceptacja społeczna jest tylko wtedy możliwa, kiedy przekazana jest pełna i rzetelna wiedza. Transplantacja narządów od dawna stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć medycyny.
Konferencję rozpoczęli uczniowie LO im. św. Królowej Jadwigi Królowej w Błażowej wraz ze swoją nauczycielką biologii – Ritą Paściak, próbując odpowiedzieć na pytanie – „Dlaczego się psujemy?”. W swojej prezentacji podkreślili rolę chorób, które powodują nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych, czyli ich niewydolność. W ostateczności prowadzą one do ich wymiany, czyli przeszczepu (np. nerki, serca, wątroby, trzustki, płuca, szpiku kostnego, rogówki).
Rozwój transplantologii jest imponujący. Jak podkreśliła w swojej wypowiedzi dr hab. n. med. Agnieszka Gala-Błądzińska, wiemy o transplantologii coraz więcej, jesteśmy coraz mądrzejsi, obserwujemy procesy transplantacyjne na świecie. Transplantologia to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin medycyny. Według danych Poltransplant – Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji, w minionym roku padł w Polsce rekord. Udało się przeszczepić blisko 2200 narządów. Były to m.in. nerki, wątroba, serca, płuca, trzustka. Tylko w lutym tego roku przeszczepiono już 93 nerki. Ciągle jednak 2 tys. osób (tyle mieszkańców liczy nasza miejscowość) oczekuje na narządy, które są dla nich jedyną szansą na przedłużenie życia.
Obecnie najbardziej dotkliwym problemem jest brak organów, a dawców z Podkarpacia jest niewielu. Pani profesor jednocześnie zaprosiła młodzież do podjęcia studiów medycznych.
Największy akt miłości
Reklama
Istotną rolę w kwestii transplantologii i donacji organów odgrywa religia. Ten problem przedstawił ks. Tomasz Brodowicz, który zmierzył się z chorobą nerek i jest po przeszczepie. W swojej wypowiedzi podkreślił, iż wielu chrześcijan uważa, że darowanie swojego ciała dla ratowania innych jest konkretnym czynem miłości Boga i bliźniego. On sam doświadczył przeszczepu i dziękuje za drugie życie, które otrzymał. W różnych społecznościach religijnych istnieją zróżnicowane zdania na ten temat, które wpływają na podejście wiernych do pobierania i przeszczepiania narządów. Chrześcijaństwo wyraża zdecydowanie pozytywne stanowisko wobec donacji organów. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Oddawanie narządów po śmierci jest czynem szlachetnym i godnym pochwały”. Pogląd ten poparł również papież Benedykt XVI: „Akt miłości wyrażony darem swych narządów jest prawdziwym świadectwem swej hojności, która jest w stanie spoglądać poza śmierć i dostrzegać, że życie zawsze wygrywa”. Jednak w innych religiach wygląda to różnie.
Doświadczenia emocjonalne
Podczas konferencji swoje wzruszające historie walki z chorobą, dochodzenia do zdrowia i nowego, drugiego życia opowiedzieli pacjenci po przeszczepach: p. Aleksandra u której przeszczepiono nerkę; p. Teresa której mąż ma przeszczepione serce; p. Marcelina, która miała przeszczepione płuca i nerkę; p. Andrzej, którego syn Mikołaj miał przeszczep szpiku kostnego i czekał na przeszczep nerki; ks. Tomasz po przeszczepie nerki. Głos zabrali również pacjenci dializowani, oczekujący na nowy narząd – p. Marek i p. Ryszard oraz: p. Stanisław, p. Krzysztof oraz ks. Roman Niedziela. Każda historia jest inna, ale każda daje nadzieję na drugie życie. Nikt nie wie, kiedy takiego wsparcia będzie potrzebować, bo jedni z chorobą zmagają się przez całe życie, inni dowiadują się o niej nagle, a przeszczep jest często dla nich jedyną szansą.
Przełamywanie barier
Ważne jest mówienie o tym temacie otwarcie, przełamywanie barier społecznych blokujących świadome dawstwo narządów oraz upowszechnianie świadectw woli. Temu właśnie służyła konferencja w Błażowej, która z pewnością wniosła istotny wkład w popularyzację wiedzy o transplantologii wśród jej uczestników oraz przyczyniła się do podniesienia świadomości społecznej. Nie ma przecież większego daru niż oddanie dosłownie kawałka siebie drugiej osobie.
Inicjatorem i pomysłodawcą spotkania (już trzeciego w naszej szkole) był ks. Tomasz Brodowicz, który we współpracy z p. Andrzejem Wróblem, zastępcą burmistrza Błażowej i dyrekcją Zespołu Szkół w Błażowej zorganizowali tak wyjątkowe i ważne wydarzenie. Niech podsumowaniem będą słowa Jezusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 14).