W rozmowie z Niedzielą czytelnicy podkreślają, że we współczesnym świecie jest tak dużo zła, krzywdy i cierpienia. – Jestem przekonany, że naszym czasom i ludzkim sercom potrzebny jest pokój, który jest darem Jezusa Miłosiernego. Przecież widzimy, że świat daje inny pokój, który znamy z zabiegów dyplomatycznych i kalkulacji politycznych. Jezusowy dar pokoju natomiast płynie z Jego miłosiernego serca – mówi jedna z naszych rozmówczyń.
Warto przypomnieć, że łacińskie słowo misericordia (miłosierdzie) oznacza dosłownie miseri – cor – dare, to znaczy: biednemu – serce – dać. Jezus daje biednemu grzesznikowi serce. Na kartach Ewangelii odnajdujemy również Jezusa, który lituje się na widok biednych, chorych, grzeszników. Ale to nie jest zwyczajne uczucie litości. Widok biednych, cierpiących i grzeszników porusza Jezusa do głębi. Dlatego w naszych parafiach są podejmowane różne dzieła miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Praktyka miłosierdzia
Dla p. Elżbiety pomoc ludziom potrzebującym jest czymś naturalnym, jest takim odruchem serca. – Pomagać bliźnim zaczęłam już dawno temu. Sama często w moim życiu doświadczałam wielu trudnych sytuacji, stąd rozumiem potrzeby innych ludzi i ich niemożność wyjścia z trudnej sytuacji – przyznaje w rozmowie z Niedzielą.
Reklama
– Pomagałam kiedyś pewnym osobom w znalezieniu pracy. To była taka spłata długu z mojej strony, bo mnie także ktoś pomógł znaleźć pracę. Udało mi się pomóc w ten sposób czterem osobom – dodaje p. Maria.
Miłosierdzie w praktyce to pomoc w zwykłych czynnościach, np. w przygotowaniu obiadu osobie samotnej, niepełnosprawnej. To także dostrzeżenie bezdomnych. – Oczywiście, tak na co dzień nie zawsze jest łatwo znaleźć czas dla innych. Każdy z nas ma jakieś zajęcia, jakąś pracę. Jednak uważam, że znalezienie czasu dla potrzebujących naszej pomocy jest bardzo cenne i ważne, bo oni czekają na nasze wsparcie. Okazaniem miłosierdzia jest także rozmowa telefoniczna z takimi osobami, umocnienie ich na duchu. Dla mnie, jako człowieka wiary, to naprawdę ważne – wyjaśnia p. Tomasz.
Dzienniczek św. Faustyny
Dla naszych rozmówców bardzo ważny jest również kult Bożego Miłosierdzia. – W naszym domu jest ten kult. W naszym mieszkaniu wisi obraz Jezusa Miłosiernego. Bardzo często modlimy się Koronką do Bożego Miłosierdzia – podkreśla p. Zofia z Częstochowy. – Podjęłam również codzienną lekturę Dzienniczka św. Siostry Faustyny. Zdaję sobie sprawę z tego, że bardzo potrzebujemy Miłosierdzia Bożego – dodaje.
Reklama
– Już od dłuższego czasu Dzienniczek św. Siostry Faustyny jest moją codzienną lekturą. Nie jest to łatwa lektura, ale dla mnie bardzo ważna. Przeżyłem kiedyś duchowy kryzys. Nic mi się nie chciało, nic mnie nie cieszyło. Nie czułem satysfakcji z wykonywanej pracy, to było pewnie wypalenie. Wtedy postanowiłem odbyć bardzo głęboką spowiedź. Czułem, że znajdę w niej umocnienie, jakieś duchowe pocieszenie. Właśnie podczas spowiedzi kapłan polecił mi przeczytać Dzienniczek św. Faustyny. Jasne, że to nie była zadana pokuta, ale taka duchowa podpowiedź. Długo zabierałem się do tej lektury. Pewnego wieczoru otworzyłem Dzienniczek. Początkowo straszliwie zmagałem się z jego treścią, z biegiem czasu jednak zobaczyłem, jakie głębokie treści zawiera. Dzienniczek zaczął „pracować” w moim życiu. Sam zacząłem się zmieniać. Powróciłem do modlitwy, regularnych Mszy św. Teraz Dzienniczek polecam moim przyjaciołom – podkreśla p. Paweł.
Bardzo wielu ludzi sięga po Koronkę do Bożego Miłosierdzia w trudnych sytuacjach życiowych. – Nasz synek Leonek mógł się nie urodzić. Było naprawdę źle. Wtedy pomogła mnie i mojemu mężowi modlitwa do Jezusa Miłosiernego. Leonek jest takim cudem Bożego Miłosierdzia – dzieli się swoim świadectwem Katarzyna.
– To wielka łaska, gdy modlimy się, przyzywając Bożego Miłosierdzia dla nas, dla naszych rodzin, Ojczyzny i całego świata. W czasach, gdy otwarcie atakuje się Kościół, rodzinę i podważa się najważniejsze wartości, nie wolno nam być obojętnymi. Naszym orężem jest właśnie modlitwa i zawierzenie Jezusowi oraz Maryi. To jedyna i najpewniejsza droga – opowiada nam Jowita. – Miłosierdzie otrzymujemy za darmo od naszego Ojca – dodaje Anna.
Prawda na każdy dzień
Reklama
Miłosierdzie Boże to prawda, którą pragniemy żyć każdego dnia. Ludzie w naszych czasach mają tak wiele zranień w swoich sercach. A jedynym lekarstwem na nasze niepokoje, zranienia, grzech jest Miłosierdzie Boże. Chodzi o to, by Miłosierdzie Boże było przez ludzi docenione, by wiedzieli, jakie jest ważne i umieli z niego czerpać łaski potrzebne do dalszego życia. Świadczą o tym świadectwa naszych czytelników. Jako kapłan często pytam wiernych, jakie są ich intencje, gdy modlą się o Miłosierdzie Boże. W jednej z parafii młodzi powiedzieli mi, że modlą się o to, aby na świecie nie było wojen i żeby dzieci nie traciły rodziców. Okazuje się również, że młodzi ludzie modlą się także za rodziców, żeby nie nadużywali alkoholu, żeby byli dobrzy dla dzieci i żeby one przez nich nie płakały.
Pani Małgorzata mówi, że modli się zwykle w intencji naszego miasta i Ojczyzny. – Często idę do naszej Doliny Miłosierdzia i modlę się za Kościół, rządzących i wszystkie narody. Właściwie wszystko zanurzam w Miłosierdziu Bożym. Czasem są jakieś szczególne potrzeby – przyznaje.
Pani Krystyna dzieli się także świadectwem uzdrowienia, które wymodliła dla swojego syna: – Dostałam łaskę od Pana Boga, mój syn miał operację. W prawej nodze miał guza. Modliłam się wtedy gorąco do Pana Boga, ofiarowałam w tej intencji wszystkie Komunie św., Różańce i Koronkę do Bożego Miłosierdzia za niego. Teraz jest wszystko dobrze z moim synem.
– Prawda o Bożym Miłosierdziu motywuje mnie do ciągłej pracy nad sobą. Staram się regularnie chodzić do spowiedzi. To dla mnie jest bardzo ważne, żeby oczyścić swoje serce – zaznacza p. Piotr.