Obchodzony stosunkowo niedawno jubileusz stulecia niepodległości Polski był okazją do refleksji nad wolnością i tragedią zniewolenia. Tysiąclecie to rzecz dziesięciokrotnie poważniejsza. Kim byliśmy przed chrztem? Co zmieniło się po wprowadzeniu przez Bolesława Chrobrego Polski do rodziny narodów chrześcijańskiej Europy?
Historia w sztuce zamknięta
Na te pytania próbują odpowiedzieć artyści biorący udział w wystawie „Chrabri vis moderna (Współczesna siła Chrobrego). Artyści na 1000-lecie koronacji”, która wpisuje się w obchody Roku Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski. Wydarzenie to jest wyjątkową okazją do zapoznania się z interpretacją historycznych wydarzeń w sztuce współczesnej. Artyści, obdarzeni przez Boga talentami, są szczególnie zobowiązani do poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze dla społeczeństwa kwestie. Być może perspektywa milenium pozwoli dostrzec najważniejsze wartości przemiany kulturowej, która się wówczas odbyła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Malarze zaproszeni na wystawę w pelplińskim muzeum diecezjalnym badają i ilustrują chrześcijański wpływ na historię Polaków. Każdy na swój sposób. Jedni bardziej dosłownie, ale z wirtuozerskim mistrzostwem pędzla – jak Daniel Pawłowski z Włocławka. Inni metaforycznie, wykorzystując grę struktur i plam, w formie niemal abstrakcyjnej, aby zilustrować szarpiące ich dusze uczucia. Przykładem niech będą dzieła Grzegorza Steca z Krakowa.
Reklama
Szczególny rodzaj metaforyki proponuje artysta z Tczewa – Jarosław Kukowski. Czas jako metafizyczna alegoria doczesności króluje w jego tykających rzeźbiarskich instalacjach, które rzeczywiście odmierzają kwanty czasu. Z kolei Daniel Pielucha zmysłowo spuścił z łańcucha biblijne stwory kojarzone częściej z grzechem niż ze świętością.
Lojalni wobec stanu
Uroczystość otwarcia wystawy stała się okazją do zaakcentowania najważniejszych dla nas obecnie wartości. Biskup Arkadiusz Okroj mówił o potrzebie lojalności wszystkich wobec racji stanu. – Tylko wspólne działanie wszystkich stron w imię bezpieczeństwa i dobrobytu ojczyzny zapewni nam trwałość i dostatek naszej państwowości – podkreślił hierarcha. Następnie wręczył wyróżnionym artystom Medale Tysiąclecia przyznane z inicjatywy Stefana Kukowskiego, Wielkiego Mistrza Konfederacji Orderu św. Stanisława.
Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie ks. Krystian Feddek wyraził zadowolenie, że wśród zabytkowych eksponatów rzeźby, malarstwa etc., których klejnotem jest jedyny w Polsce egzemplarz oryginalnej Biblii Gutenberga, wydrukowanej w XV wieku, znalazły się dzieła współczesnych mistrzów, które wpisują się w wielowiekową tradycję prezentowanej w szacownych murach sztuki chrześcijańskiej. Wydarzenie uświetnił występ Chóru Schola Cantorum Gymevensis z Gniewu.
Wystawę można oglądać do 27 lipca. Więcej na: www.muzeum.diecezja.org .