W miniony tydzień w całej Małopolsce zostało zorganizowanych wiele wydarzeń związanych z 20. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II. Wracaliśmy do czasów, gdy żył papież Polak i do chwil, kiedy umierał. W te wydarzenia wpisała się inspirowana nauczaniem Jana Pawła II wystawa Echo Boskiego Logosu otwarta w piątek 4 kwietnia w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie (przy ul. Kanoniczej 19-21).
Witając zebranych na wernisażu, dyrektor muzeum ks. Jacek Kurzydło nawiązał do rocznicy: – Pamiętnego 2 kwietnia 2005 r. świat zatrzymał się na moment w milczeniu, które wynikało, tak po ludzku patrząc, z utraty kogoś bardzo ważnego, autorytetu przewodnika, duchowego ojca. A nawiązując do życia i nauczania św. Jana Pawła II, zaznaczył: – Nie ulega wątpliwości, że dla naszego papieża, który również był przecież artystą, sztuka stanowiła niezwykle ważny, istotny temat. I nie tylko w kontekście doznań estetycznych, ale przede wszystkim jako nośnik piękna, prawdy i dobra.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z kolei bp Robert Chrząszcz przyznał: – Jestem głęboko przekonany, że ta wystawa będzie miała mocne oddziaływanie nie tylko estetyczne, ale i duchowe. Pozwoli nam może lepiej zrozumieć, że sztuka chrześcijańska – od średniowiecznych witraży przez renesansowe obrazy aż po współczesne formy wyrazu – nigdy nie była celem w samym sobie. Zawsze była nośnikiem treści głębszych.
Reklama
Na ekspozycji zaprezentowano 182 obiekty. Część pochodzi ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego. Są też depozyty, którymi opiekuje się muzeum, oraz eksponaty wypożyczone z kolekcji prywatnych, muzeów państwowych, parafii i zakonów. Dyrektor muzeum zwrócił uwagę zebranych na Deskę z Dębna (późnoromańskie przedstawienie z kościoła w Dębnie Podhalańskim) – najstarszy przykład malarstwa tablicowego w Polsce.
Zapraszając do zwiedzania wystawy, ks. Jacek Kurzydło zachęcał do zatrzymania się w świecie, w którym jest coraz mniej czasu i miejsca na zadumę. Życzył, aby zwiedzający zapamiętali nie tylko prezentowane eksponaty, ale i refleksyjne pytania. Zachęcał: – Niech spotkanie ze sztuką będzie jednocześnie spotkaniem z Bogiem, który przemawia nie tylko przez słowa, ale i przez piękno, spotkanie z Logosem.
Wystawa jest prezentowana w sześciu salach, gdzie zebrano eksponaty podporządkowane konkretnym tematom. Są to: „Przestrzeń Sacrum”, „Wiara, Nadzieja, Miłość”, „Zastępy Niebieskie”, „Świadkowie Tajemnicy” (sala 4 i 5) i „Królowa Korony Polskiej”. Aby poznać, co kryją te tytuły, jakie bogactwo różnorodnych eksponatów zaprezentowano w poszczególnych salach, warto się wybrać na wystawę, którą można zwiedzać do 2 maja 2026 roku!