Seniorzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Rolnictwa (SITR) w Rzeszowie aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, mimo że część członków przekroczyła 80. rok życia. SITR jest członkiem Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, organizacji skupiającej polskie i polonijne środowiska inżynierskie. Dla członków koła nie są obce wskazówki św. Jana Pawła II, który zachęcał seniorów do aktywności i zrozumienia zmian zachodzących w świecie, zdobywania nowej wiedzy.
Członkowie koła chętnie uczestniczą w spotkaniach, współpracują z placówkami naukowo-badawczymi i organizują wycieczki. Wiosną 2024 r. zwiedzili nowoczesne obiekty w pobliżu Rzeszowa. Były to Centrum Wystawienniczo-Kongresowe „Arena” w Jasionce i położone w pobliżu Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Jesienią ub.r. odwiedzili Ziemię Strzyżowską, zwiedzając zabytki i miejsca sakralne. Towarzyszyła im p. Ewa Mroczka z Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jednym z odwiedzonych miejsc był Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej, wpisany na listę zabytków woj. podkarpackiego. Powstał on na bazie majątku ziemskiego, którego właścicielami od 1867 r. byli Waleria z Tarnowskich i Franciszek Mycielscy. Ten światły gospodarz i społecznik wprowadził w gospodarstwie szereg innowacji, a ogród dworski przekształcił w park krajobrazowy w stylu angielskim.
Najcenniejszym okazem w parku jest 650-letni dąb szypułkowy „Józef”, z niezwykłą historią. W 1932 r. malarz Józef Mehoffer umieścił go na rewersie banknotu 100 zł. Banknot ten wszedł do obiegu w 1934 r. Podczas II wojny światowej w dziupli tego drzewa schronili się dwaj żydowscy bracia Abraham i Paul Denholz o pseudonimie „Hymi”. Dąb „Józef” został wybrany Polskim Drzewem 2016 r., a w 2017 r. zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Pień sędziwego dębu „Józef” obejmować musiało aż ośmioro seniorów.