Reklama

Kochać mądrze

Miłość to najcenniejszy dar, jaki rodzice mogą dać swym dzieciom. Nic nie jest w stanie zastąpić dziecku miłości rodziców, miłością zaś można zastąpić prawie wszystko. Sprawia ona, że dziecko czuje się ważne, potrzebne, akceptowane i bezpieczne. Budzi w nim radość i chęć życia, jest siłą napędową rozwoju psychicznego i fizycznego, kształtuje charakter.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka. Uczą je zasad postępowania w życiu, ukazują różnice między dobrem a złem, wpajają normy etyczne i moralne, które uznają za właściwe. Jednak prawdziwą lekcją życia jest zwykła codzienność. Wzorcami na przyszłość stają się przykłady zachowania obserwowane w domu. Często, niestety, rodzice swym zachowaniem zaprzeczają temu, co głoszą i czego od dzieci wymagają. Cóż z tego, że mama mówi: "Do starszych należy odnosić się z szacunkiem", gdy za chwilę niepochlebnie wyraża się o sąsiadce. Co przyjdzie z zapewnień: "Tata nigdy nie kłamie", gdy na dźwięk telefonu ojciec mówi: "Mnie nie ma w domu". Dzieci nie potrzebują rodziców idealnych, przeciwnie - lepiej, by byli oni ludźmi z krwi i kości, zaletami i słabościami, do których nie wstydzą się przyznać. Kochają ich jeśli nawet jest to niezbyt przykładny ojciec czy matka. Dzieci nie żądają za swoją miłość niczego.
Rodzice mają wprowadzić dzieci w świat, pomóc w zdobyciu umiejętności urozmaicających życie. Nie wymaga to wielkich pieniędzy, raczej pokonania własnego lenistwa. Jeśli dziecko będzie wzrastało w rodzinie, w której prowadzi się aktywny tryb życia, samo będzie organizowało ono swój wolny czas, spędzając go na łonie natury, uprawiając sport, biorąc udział w różnych akcjach, pomagając innym. Mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że szukając przygód, wpadnie w złe towarzystwo.
W ramach obchodów Dnia Dziecka w środę 28 maja Caritas w Brańsku zorganizowała zabawę dla dzieci i młodzieży w Zespole Szkół w Brańsku, a w szczególności dla ministrantów i scholi. Zabawę uatrakcyjniał zespół muzyczny z Hajnówki. Wielkim powodzeniem cieszyły się też konkursy prowadzone przez ks. Macieja Łukaszewicza. Młodzi ludzie potrafią bawić się wspaniale. Dobra rozrywka, spędzanie wolnego czasu w sposób godziwy jest ważnym elementem wychowania młodego pokolenia i zarazem dobrym przykładem dla najmłodszych koleżanek i kolegów.
Wszystkim dzieciom w dniu ich święta życzyliśmy wszystkiego najlepszego, aby były radosne, zdrowe i uśmiechnięte. Oby ich potrzeby i problemy były dostrzegane na co dzień, a dorośli niech pamiętają o ich prawach, o tym, że każde z nich jest w pełni człowiekiem. Powierzamy je Panu Bogu i Matce Najświętszej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200 tys. pielgrzymów u Matki Bożej! "Wietnamskie Lourdes" przyciąga

2026-08-18 07:20

[ TEMATY ]

Wietnam

Vatican Media

Uroczystości w "wietnamskim Lourdes" przyciągnęły tłumy wiernych

Uroczystości w wietnamskim Lourdes przyciągnęły tłumy wiernych

Ponad 200 tys. wiernych przybyło z całego Wietnamu i z zagranicy do narodowego sanktuarium Matki Bożej w La Vang. Miejsce nazywane „wietnamskim Lourdes” przypomina historię prześladowanych chrześcijan, którzy ponad dwa wieki temu szukali schronienia w dżungli. „Dla Wietnamczyka pielgrzymka do La Vang oznacza dosłownie powrót do domu, do Mamy” – mówi o. Francis Cuong.

Od 13 do 15 sierpnia sanktuarium w La Vang w archidiecezji Hué stało się miejscem jednej z największych katolickich pielgrzymek w Wietnamie. Wierni przybyli z północy, południa i centrum kraju, a także ze wspólnot wietnamskich żyjących poza jego granicami. Według miejscowego Kościoła było ich ponad 200 tys.
CZYTAJ DALEJ

Wojewoda podkarpacka po wypadku na Węgrzech ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią do bliskich ofiar

2026-08-18 12:35

[ TEMATY ]

wypadek autokaru

PAP/Darek Delmanowicz

Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul

Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul

Jeden z poszkodowanych w wypadku na Węgrzech opuścił już rzeszowski szpital. W placówkach medycznych przebywa obecnie czterech pacjentów – poinformowała we wtorek wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul. Ostrzegła też przed oszustami, którzy dzwonią do bliskich ofiar i oferują ubezpieczenia.

Na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda przypomniała, że w poniedziałek wieczorem na lotnisko w Jasionce rządowy samolot przetransportował 21 osób. Spośród nich 16 trafiło bezpośrednio pod opiekę rodzin, a pięć skierowano do hospitalizacji. Po wypisaniu jednego z pacjentów w szpitalach w Rzeszowie pozostają cztery osoby. – Ich stan jest dobry – dodała.
CZYTAJ DALEJ

U Królowej Podhala

2026-08-18 16:16

Biuro Prasowe AK

– Budujmy naszą teraźniejszość i przyszłość w zgodzie, w życzliwości, w solidarności z potrzebującymi pomocy, nie wykluczając nikogo. Powierzmy Bogu los polskich rodzin i młode pokolenie, by przyjęło dziedzictwo wiary – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

Uroczystość rozpoczęło powitanie kard. Stanisława Dziwisza i przybyłych kapłanów przez dzieci, które w góralskiej gwarze zwróciły się do gości i Matki Bożej Ludźmierskiej. Głos zabrali także parafianie, którzy po góralsku mówili o tradycji Podhala i kulcie Matki Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję