W oświetlonym wnętrzu zabytkowej archikatedry wybrzmiały najpiękniejsze kolędy śpiewane na przemian w języku polskim i ukraińskim. W wyjątkowym koncercie wystąpili muzycy z Śląskiego Chóru Kameralnego „Ad libitum”, Chór Kameralny „GLORIA” Lwowskiej Filharmonii Narodowej, kwintet smyczkowy oraz soliści.
Znaczenie symboliczne
Miejsce i czas tego wydarzenia nie były przypadkowe. Przemyśl to jedno z pierwszych miast, do których docierali ukraińscy uchodźcy. W pierwszych tygodniach wojny tylko na dworzec pociągami ewakuacyjnymi przyjeżdżało codziennie nawet kilkanaście tysięcy osób. Wszyscy mogli tutaj odnaleźć bezpieczeństwo i opiekę. Koncert był podziękowaniem przede wszystkim dla mieszkańców Przemyśla, a symbolicznie dla wszystkich Polaków, służb mundurowych oraz licznego grona wolontariuszy, którzy po ataku zbrojnym na Ukrainie 24 lutego 2022 r. otworzyli swoje serca i domy. Wydarzenie stanowiło też apel o to, aby nie zapominać o trwającej wojnie. Atmosfera ciągłej niepewności jutra i zagrożenia atakami rakietowymi odczuwalna jest wciąż na terytorium Ukrainy. Każda kolęda była zadedykowana tym, którzy walczą o niepodległość Ukrainy, bez możliwości świętowania w swoich domach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas koncertu głos zabrał gospodarz miejsca, metropolita przemyski abp Adam Szal i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który wyraził wdzięczność za okazane dobro. Nie zabrakło odniesień do istoty wcielenia Syna Bożego i aktualnej sytuacji w świecie. – Chrystus przychodzi na świat, aby go odnowić i co najważniejsze, przywrócić pokój. Bóg się rodzi niezależnie od dzielących nas granic – podkreślił metropolita lwowski.
Chwałę Bogu zaśpiewajmy
Ponad dwugodzinny koncert zakończył się wspólnym wykonaniem ukraińskiej kolędy Shchedryk. – „Szczedryj weczir, dobry wieczór” – to pieśń nadziei, aby wreszcie nastał upragniony pokój, aby wszyscy żyli w Chrystusowej wierze – zgodnie podkreślali artyści dwóch narodów.
W koncercie wzięli udział przedstawiciele władzy parlamentarnej, samorządowej, służb mundurowych, instytucji, duchowieństwa oraz mieszkańcy Przemyśla i wolontariusze. Organizatorami wydarzenia była TVP Polonia oraz polsko-ukraińska Fundacja im. Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert został zarejestrowany z udziałem ekipy TVP Rzeszów i wyemitowany 26 grudnia na antenie TVP Polonia oraz TV Rzeszów.