Reklama

Polska

"Bieg do Serca" w roku Jubileuszu Miłosierdzia

Ruszyły przygotowania do II Biegu do Serca. Impreza ta ma się odbyć 3 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia 2016 roku. Bieg zorganizowany będzie na skalę ogólnopolską. Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Jarosław Komorowski, katecheta z Kłodzka.

[ TEMATY ]

akcja

Rok Miłosierdzia

Magdalena Niebudek

"Będzie to wydarzenie o charakterze sportowo-religijnym, które w sposób nowoczesny przekazuje światu orędzie Bożego Miłosierdzia. Głównym kierunkiem „Biegu” jest Serce Jezusa - wyjaśniał przed pierwszym biegiem pomysłodawca „Biegu do Serca” w diecezji świdnickiej. "W czasie «Biegu » pragniemy wsłuchiwać się w rytm Serca Jezusa i wołać «Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według serca Twego»" - dodaje.

Idea biegu ściśle wiąże się z Jubileuszem Miłosierdzia, a także z przekazem ewangelicznym. "Na płaszczyźnie miłosierdzia wiary nie jest łatwo wybaczać, nie jest łatwo się modlić, nie jest łatwo być miłosiernym tak jak Bóg - mówi KAI pomysłodawca - Jezus powiedział błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Tak samo jak w biegu trzeba się napocić, żeby osiągnąć sukces. Myślę, że to miał na myśli papież Franciszek, mówiąc o byciu atletami Chrystusa, aby nie poprzestawać na małych rzeczach, lecz aby ciągle iść w górę. Myśl papieża nawiązała do ducha ewangelicznego i św. Pawła, który mówi "w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem" - dodaje Jarosław Komorowski.

Reklama

Pierwszy "Bieg do Serca" Jarosław Komorowski zorganizował we współpracy z ks. Mateuszem Urdzelą. "Bieg od strony nazwy i idei tworzył się w mojej głowie poprzez modlitwę. Jest on owocem rozważania przez dwa lata tekstów papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janerio" - mówi inicjator. Organizacja, jak mówi pomysłodawca, wymaga wiele zaangażowania, dlatego poszukują ludzi, którzy zechcą wesprzeć przedsięwzięcie.

"Pragniemy, aby Bieg odbył się w całej Polsce. Z tego też powodu potrzebujemy księży czy też osób świeckich, które będą chciały podjąć się zadania organizacji i koordynowania projektu w skali regionalnej" - mówi Komorowski.

Organizatorzy Biegu chcą go wpisać w szerzenie kultu miłosierdzia w całej Polsce. "Chcemy, aby ten nasz bieg wpisywał się w tę piątą formę kultu - informuje organizator. - Pragniemy dotrzeć do wielu ludzi. Myślimy, żeby to była taka sprytna forma. Wielu ludzi, którzy przyszli na bieg, zjawili się tu dla sportu czy dla rozrywki. Zostali jednak i pomodlili się koronką do Bożego miłosierdzia. Pan Jezus mówił by być łagodnym jak gołąb, a sprytnym jak lis. Ten bieg ma być takim sprytnym, przemyślnym, Bożym zaproszeniem, przez które mam nadzieję ludzie, który tutaj przyjdą spotkają Pana Jezusa. Chcemy docierać do ludzi z orędziem miłosierdzia w sposób szczególny w Roku Miłosierdzia i czasie przygotowań do ŚDM - dodaje.

Reklama

Wszyscy uczestnicy Biegu otrzymają medale. "Najważniejsze dla nas było to, że medal nie miał sławić biegnących, ale miał sławić Pana Boga i to się udało. Medal po poświęceniu stał się koronką do Bożego miłosierdzia. Chcemy, żeby medal w przyszłym roku miał kształt konturów Polski z racji, iż mamy 1050-lecie chrztu Polski. Będzie on nadal opatrzony w dziesięć wypustek i krzyżyk i będzie pełnił funkcję koronki."

W rozmowie z KAI Jarosław Komorowski informuje, że zostały poczynione kroki w stronę utworzenia Fundacji "Bieg do Serca". Forma fundacji pomoże organizatorom w organizacji różnych imprez, umożliwi ona zabieganie o różnego rodzaju dofinansowania. "Fundacja "Bieg do Serca" będzie miała na celu szerzenie kultury chrześcijańskiej w wymiarze katolickim. - komentuje inicjator - Będzie miała ona na celu organizację różnych imprez religijnych m.in. bieg do serca, bieg obrońców Westerplatte odbywający się 4 i 6 września, marzy się nam też organizacja inscenizacji męki Pańskiej w wymiarze lokalnym w Kłodzku. Chcemy też zająć się propagowaniem szlaków papieskich w diecezji świdnickiej. Nie chcemy zaczynać od wielu rzeczy, lecz od kilku. Najważniejszymi będą dla nas imprezy o charakterze preewangelizacyjnym. Chcemy łączyć sport z wiarą, kulturę z wiarą" - dodaje.

Pierwszy Bieg do Serca odbył się 12 kwietnia 2015 roku w Kłodzku oraz w Złotym Stoku. W Kłodzku biegło 420 uczestników oraz 40 więźniów, którzy biegali po deptaku. W Złotym Stoku wzięło udział 60 osób.

2015-08-17 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Władze nie mogą osądzać nauczania Kościoła - Akcja Katolicka i KSM apelują ws. abp. Michalika

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

KSM

abp Józef Michalik

akcja

Jarosław Futoma

"Obecność Księdza Arcybiskupa w sądzie oznaczałaby, iż godzimy się na to, by władza państwowa badała legalność głoszenia nauczania Kościoła. Jako polscy katolicy powinniśmy stanowczo zaprotestować" - piszą sygnatariusze apelu, skierowanego do abp. Józefa Michalika. Dziewiątego kwietniu w przemyskim sądzie ma odbyć się kolejna rozprawa z powództwa feministki Magdaleny Marenin, która żąda przeprosin od metropolity przemyskiego za słowa, wypowiedziane w październiku 2013 r. we wrocławskiej katedrze.

Publikujemy treść apelu:

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję