Krypta pod Kaplicą Cudownego Obrazu
Na Jasnej Górze od 1 listopada otwarta jest zabytkowa krypta w podziemiach Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. W XVII-wiecznej krypcie w niszach wykutych w skale, w trzydziestu sześciu wnękach grobowych przez sześć wieków chowani byli mnisi paulińscy. Będzie można ją nawiedzać przez cały listopad.
Na ścianie przed wejściem do krypty znajduje się tablica z nazwiskami ostatnich pochowanych w niej zakonników. Spoczywają tam zarówno generałowie zakonu i przeorzy Jasnej Góry, jak i zwykli zakonnicy. – To właśnie tym mnichom zawdzięczamy Jasną Górę w jej obecnym kształcie – zauważa rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik. Krypta to miejsce skłaniające nas do refleksji. Może być ona atrakcją turystyczną i zaciekawić historycznie, ale to przede wszystkim szczególne miejsce pamięci i modlitwy, o czym nie możemy zapominać.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W krypcie, na wprost wejścia, znajduje się ołtarz, przy którym kapłani odprawiają Msze św. za zmarłych, zwłaszcza w pierwszych dniach listopada.
Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak przypomina, że gdy wchodzi się do krypty, warto przypomnieć sobie łacińską maksymę memento mori. Każdy z nas kiedyś umrze, dlatego musimy pamiętać o przemijalności, a naszym celem jest niebo.