Reklama

Niedziela w Warszawie

Głosił Ewangelię miłości

Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele św. Stanisława Kostki za warszawskim Żoliborzu była kulminacyjnym punktem obchodów 40. rocznicy męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Niedziela warszawska 43/2024, str. I

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda

We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W koncelebrowanej przez liczne grono kapłanów Eucharystii w intencji kanonizacji bł. ks. Popiełuszki uczestniczyła najbliższa rodzina męczennika, w tym jego siostra Teresa i bracia Józef oraz Stanisław, a także prezydent RP Andrzej Duda, który przed Mszą św. złożył wieniec na grobie ks. Popiełuszki.

– Spotykamy się dziś w Warszawie na Żoliborzu, w tej znanej wszystkim Polakom parafii, miejscu, które jest symbolem walki o wolną i suwerenną Polskę, przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”. Spotykamy się w dniu, który jest 40. rocznicą porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ale też z woli polskiego Sejmu jest Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych, dniem pamięci niezłomnego polskiego Kościoła – podkreślił w przemówieniu przed rozpoczęciem Eucharystii prezydent i dodał, że dzięki wysiłkowi pokolenia ks. Jerzego mamy dziś wolną Polskę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nie wszyscy i nie zawsze umiemy ją docenić. O to też trzeba się modlić, byśmy nie zapominali o niebezpieczeństwach, które mogą grozić Ojczyźnie i umieli im zapobiegać – zaznaczył.

Reklama

Prezydent przypomniał także zasługi wielu księży, którzy walczyli niezłomnie, z odwagą, dla wolności, w służbie Bogu, Kościołowi i Polsce – nie z karabinem, ale z różańcem w dłoni. – Pamiętamy, że wielu z nich zapłaciło za to niezwykle wysoką cenę – podkreślił Andrzej Duda, wspominając lata uwięzienia bł. kard. Wyszyńskiego, postać abp. Antoniego Baraniaka, torturowanego przez komunistów oraz księży zamordowanych, prześladowanych, wcielanych do wojska, niszczonych fizycznie i psychicznie.

– Dziękuję, że jesteście tutaj. Ta dzisiejsza obecność i modlitwa to nie tylko modlitwa o kanonizację ks. Jerzego i modlitwa za Ojczyznę za jego wstawiennictwem, ale też modlitwa o siłę dla polskiego Kościoła, dla polskich księży w dzisiejszych niełatwych też dla nich czasach. Potrzebują tej modlitwy i potrzebuje jej nasza Ojczyzna – powiedział prezydent.

W homilii kard. Nycz zaznaczył, że już połowa polskiego społeczeństwa nie pamięta czasów, w których żył ks. Popiełuszko, a także momentu jego śmierci. Jak podkreślił, był to czas ważny, ale niezmiernie trudny.

– Są to jednak czasy i sprawy, o których trzeba pamiętać – wskazał metropolita i wyraził wdzięczność wszystkim, dla których ta rocznica stała się okazją do podejmowania różnych działań na rzecz upamiętnienia osoby i nauczania kapelana „Solidarności”.

Hierarcha zwrócił uwagę na fakt, że w czasach ks. Popiełuszki bardzo wielu ludzi, w tym księży, cierpiało. Wielu kapłanów zabierało głos mocniej niż ks. Popiełuszko, lecz tylko on został beatyfikowany – pokorny, spokojny, nie będący celebrytą głosiciel Ewangelii miłości.

Kard. Nycz zaznaczył, że są trzy sprawy, które „powinniśmy zabrać z jego grobu”: ks. Popiełuszko to świadek Ewangelii miłości, obrońca godności człowieka i ktoś, kto pokazuje, jak zło zwyciężać dobrem.

Reklama

Metropolita warszawski podkreślił również, że szczególną i ponadczasową umiejętnością jest przepowiadanie Ewangelii miłości, gdy wszystko mówi człowiekowi, że trzeba odpowiedzieć na zło. – On wychodził na ambonę i w sposób bardzo spokojny, a może nawet nieporadny głosił Ewangelię miłości, podpierając się nauczaniem papieża Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego – przypomniał kaznodzieja.

Kard. Nycz zwrócił też uwagę, iż bł. ks. Jerzy był obrońcą godności człowieka, który mówił o sprawiedliwości, apelował do pracodawców, by właściwie podchodzili do swoich pracowników, ale mówił także o uczciwości i solidności. Jako wielkie zagrożenie dla godności człowieka hierarcha wskazał na redukcjonizm, który sprowadza człowieka jedynie do wymiaru doczesnego, redukując także naukę o małżeństwie. Przypominał, że takiemu redukowaniu człowieka był przeciwny ks. Popiełuszko. Hierarcha podkreślił także szczególną aktualność nauczania bł. ks. Jerzego w dzisiejszych czasach hejtu, nakręcania spirali zła i odpowiadaniem na krzyk jeszcze większym krzykiem.

– Stoimy przy ołtarzu Eucharystii, przy którym odprawiał Msze ks. Jerzy. Módlmy się, by nas uczył zwyciężania zła dobrem, posługi godności człowieka i tego, jak głosić Ewangelię miłości. Módlmy się przez jego wstawiennictwo za Ojczyznę, za Warszawę, za nasze rodziny, a także o rychłą kanonizację ks. Jerzego – zachęcał metropolita warszawski.

Po Mszy św. wierni długo modlili się przy grobie bł. ks. Jerzego, składali kwiaty i zapalali znicze. Wieczorem modlitwę uwielbienia w sanktuarium poprowadziła młodzież.

Reklama

Eucharystię poprzedził wielotysięczny Narodowy Marsz Papieski, który wyruszył sprzed kościoła akademickiego św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu do sanktuarium bł. ks. Popiełuszki. Uczestnikom marszu towarzyszyły słowa św. Pawła, które były mottem życiowym kapelana „Solidarności”: „Zło dobrem zwyciężaj”.

Czoło marszu stanowiły szeroki banner z napisem: „Jesteśmy z Tobą, Ojcze Święty” i podobizną św. Jana Pawła II, dzwon „Głos Nienarodzonych”, krzyż pasyjny z relikwiami bł. ks. Popiełuszki oraz rozwinięta flaga papieska z tekstem ręcznie przepisanej encykliki „Evangelium vitae” papieża Polaka. Niesiono również transparenty z napisami: „Uwolnić księdza Michała” i „Uwolnić panie Urszulę i Karolinę”.

Na trasie marszu jego uczestnicy śpiewali pieśni, odmawiali Różaniec i słuchali słów wypowiedzianych przez patronów wydarzenia – św. Jana Pawła II, bł. Prymasa Tysiąclecia i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. W dłoniach wielu osób były drewniane krzyże.

Uczestnicy przeszli ulicami: Bonifraterską, Muranowską, Andersa, Mickiewicza, Krasińskiego, Felińskiego i Hozjusza do kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie szczelnie wypełnili przykościelny plac oraz skwer przy sanktuarium.

W przededniu 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki jego relikwie w czasie Mszy św. uroczyście wprowadził do Kaplicy Sejmowej kard. Nycz, który mówiąc do parlamentarzystów, podkreślił, że trzeba pamiętać, iż to, co przeżywamy razem, w rozmowie, dialogu – pod warunkiem, że robimy to dla jakiegoś dobra wyższego, które nam przyświeca – nie może być czymś destrukcyjnym, tylko może być czymś, co ubogaca.

2024-10-22 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek otrzymał książkę o bł. ks. Popiełuszce

W tym roku, w październiku minęło 40 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Rocznica ta została również odnotowana w Watykanie. Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 16 października przypomniał postać Błogosławionego męczennika komunizmu wspominając konferencję poświęconą jego postaci: "Serdecznie pozdrawiam Polaków, a szczególnie uczestników konferencji poświęconej błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce, jaka odbyła się w Rzymie w 40. rocznicę jego męczeństwa" - powiedział Papież do zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Wyraził również pragnienie, by ks. Jerzy wspierał nas w budowaniu jedności. "Niech ten Błogosławiony, który uczył, jak zło dobrem zwyciężać, wspiera was w budowaniu jedności w duchu prawdy i poszanowania godności osoby ludzkiej. Z serca wam błogosławię" - dodał Franciszek.

Postanowiłem podziękować Papieżowi za przypomnienie wszystkim postaci błogosławionego polskiego kapłana. Poza tym chciałem go poinformować, że właśnie na 40-lecie męczeństwa ks. Popiełuszki ukazała się we Włoszech książka, której jestem współautorem. Jest to tłumaczenie publikacji wydawnictwa Rosikonpress zatytułowanej „Święty Jerzy XX wieku. Zło dobrem zwyciężaj”. W Włoszech książka ukazała się nakładem prestiżowego domu wydawniczego ARES a słowo wstępne do niej napisał kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni!

2025-03-10 13:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 8, 1-11.

Niedziela, 6 kwietnia. Piąta niedziela Wielkiego Postu
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję