W Konarzewie niedaleko Piątku, w województwie łódzkim, gdzie na rynku oznaczono geometryczny środek Polski, powstał Innowacyjny Ośrodek Turystyki Edukacyjnej Energostrefa.
Edukacja dla każdego
Obiekt powstał dzięki realizacji marzeń miłośnika astronomii, łódzkiego przedsiębiorcy Tomasza Wasika. Został zbudowany w kształcie galaktyki spiralnej, układ budynków odzwierciedla schemat Drogi Mlecznej. Podczas spotkań z pracownikami można się dowiedzieć wielu ciekawostek na temat Układu Słonecznego, całej galaktyki, a także wszechświata składającego się z miliardów galaktyk. – Zajęcia odbywają się w trzech kopułach warsztatowych: dźwięku, światła i grawitacji. Tutaj przekonujemy się, że fizyka nie jest wcale nudna, ale bardzo ciekawa. Poznajemy, jak rozchodzi się dźwięk i co to są iluzje optyczne – powiedziała Małgorzata Sarah Szymańska, pracownik merytoryczny. Wiedza o kosmosie jest przekazywana w sposób interesujący i zrozumiały zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Aktywna rekreacja
Reklama
Na terenie ośrodka zbudowano dziesięć kopuł glampingowych. Każdej kopule patronuje planeta: Mars, Księżyc, Ziemia, Wenus, Merkury, Neptun, Uran, Saturn i Jowisz. Jest również Pluton, któremu 24 sierpnia 2006 r. decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej podjętą w Pradze, odebrano status planety i zakwalifikowano do grupy obiektów planetopodobnych (planet karłowatych). Glampingi są wyposażone w łazienki, są umeblowane, ogrzewane i klimatyzowane dzięki czemu można z nich korzystać przez cały rok. Z myślą o komforcie wypoczynku powstała też strefa relaksu z sauną suchą, jacuzzi i kabiną floatingową. Jest też restauracja serwująca zdrowe jedzenie oparte na lokalnych produktach.
Sprawdzone przez naukowców
Ważną częścią Energosfery jest świetnie wyposażone obserwatorium astronomiczne. – W ciągu dnia mamy teleskopy do oglądania Słońca. Pięknie widać wybuchy i plamy na Słońcu. Teleskopy do nocnych obserwacji pozwalają obserwować z bliska kratery na Księżycu, a także inne planety np. Saturna z pierścieniami czy koniunkcję Marsa z Jowiszem – dodała pani Małgorzata.
Tomasz Wasik nawiązał też kontakty z Amerykańską Agencją Kosmiczną. W ośrodku gościł David Lehman z NASA, który wygłosił dwa wykłady na temat planety Mars oraz Księżyca. Zajmujący ponad dwa hektary powierzchni ośrodek znajduje się w cichym, spokojnym, zielonym miejscu. Miłośnicy mapy nieba mogą odwiedzać obiekt indywidualnie i w grupach zorganizowanych (przedszkola, szkoły). Ci, którzy odwiedzili to miejsce nie tylko w czasie wakacji, wzbogacili swoją wiedzę o kosmosie i podziwiali budowle przypominające obiekty z popularnych filmów science fiction.