Komisja Nadzoru Finansowego, 29 lipca 2015 roku poinformowała o wprowadzeniu zarządów komisarycznych w dwóch spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych: SKOK Polska oraz Powszechnej SKOK. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez KNF, celem zarządców komisarycznych są działania na rzecz wzmocnienia obu SKOK poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kas, przeprowadzoną pod bezpośrednim nadzorem zarządców komisarycznych. Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia, ustanawiani przez Komisję zarządcy nie przyczyniają się do poprawy sytuacji poszczególnych SKOK-ów, a zwieńczeniem ich działalności jest zwykle przeniesienie polskiego – spółdzielczego – kapitału w ręce banków komercyjnych.
Warto podkreślić, że ustawa o SKOK przewiduje możliwość przejęcia kasy przez bank, jeżeli Kasa Krajowa nie jest w stanie udzielić kasie pomocy stabilizacyjnej. W przypadku SKOK Polska i SKOK Powszechna Kasa Krajowa udzieliła pomocy stabilizacyjnej potrzebnej do sięgnięcia współczynnika z art. 74c na wymaganym poziomie 1 %.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pragniemy jednak poinformować, że aktywa dwóch wymienionych wyżej spółdzielczych kas stanowią zaledwie niewielki odsetek aktywów całego sektora i wprowadzenie zarządów komisarycznych bądź zmiany w trybie działalności tych instytucji nie wpłyną na stabilność sektora SKOK i osiągane przez ten sektor wyniki, ani na wysoką jakość obsługi członków pozostałych spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Przypominamy także, że na rynku funkcjonuje 50 spółdzielczych kas, z których każda jest odrębnym podmiotem. Dlatego też ustanowienie zarządów komisarycznych w SKOK Polska oraz Powszechnej SKOK nie przekłada się bezpośrednio na działalność pozostałych SKOK-ów., zaś depozyty w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych gwarantowane są przez BFG do 100 tyś euro, tak jak w bankach.