Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZBRODNIE KREMLA
Mariupol zapamiętamy

Rosja celowo głodziła ludność cywilną ukraińskiego miasta Mariupol podczas jego 85-dniowego oblężenia na początku 2022 r., co stanowi zbrodnię wojenną. Wniosek zawierający to oskarżenie stanowi sedno dokumentacji składanej obecnie do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze przez prawników z międzynarodowej organizacji pozarządowej Global Rights Compliance (GRC), współpracujących z ukraińskim rządem. GRC argumentuje, że przywódcy Rosji zamierzali zabić i skrzywdzić dużą liczbę cywilów. Podczas oblężenia Mariupola na początku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło 22 tys. osób. Kilka dni po rozpoczęciu oblężenia, gdy temperatury spadły poniżej -10°C, cywile zostali pozbawieni wody, gazu i elektryczności.

Reklama

Rosyjski atak miał kilka faz. Pierwsza faza to ataki na infrastrukturę cywilną, odcinające dostawy energii elektrycznej, ogrzewania i wody. – Następnie odmówiono ewakuacji cywilów, a nawet atakowano ich, podczas gdy pomoc nie mogła do nich dotrzeć. W trzeciej fazie zaatakowano pozostałą infrastrukturę krytyczną, terroryzowano ludność cywilną, bombardując punkty pomocy i punkty poboru wody. W czwartej fazie Rosja przeprowadzała strategiczne ataki w celu zniszczenia lub przejęcia wszelkich pozostałych elementów infrastruktury – powiedziała Catriona Murdoch z GRC. Przeprowadzane etapami ataki na Mariupol dowodzą, jej zdaniem, że Rosja planowała zdobyć frontowe miasto, nie zważając na cywilów, których liczba przed wojną wynosiła ok. 450 tys.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biorąc pod uwagę znaczenie Mariupola i centralizację rosyjskiego procesu decyzyjnego, winę za śmierć tysięcy cywilów ponoszą najwyższe władze Rosji na czele z Władimirem Putinem.
w.d.

MAGHREB
Rosja chce bazy

Rosja od 2 miesięcy zwiększa swoje zaangażowanie militarne w Libii: głównie w jej wschodniej części, gdzie wspiera reżim Chalifa Haftara, opozycyjnego wobec uznanego przez Zachód rządu w Trypolisie. Ma tam już ok. 1 tys. najemników. W portowym Tobruku chce utworzyć swoją bazę wojskową, z której przy użyciu pocisków Kalibr mogłaby zagrozić całej Europie. Większość sił rosyjskich w Afryce Północnej stacjonuje w regionie Sahelu, gdzie skupiano się na poszerzaniu swych wpływów w: Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie, Burkinie Faso, Czadzie i Nigrze, skąd wypierano Zachód i przejmowano zasoby naturalne tych krajów.

Tobruk byłby dobrym miejscem na szachowanie infrastruktury krytycznej NATO atakami rakiet. Objęłyby one zasięgiem ogromne połacie południowej i środkowej części Europy. Przejmując bazy po wycofujących się z Nigru Amerykanach i rozmieszczając tam drony bojowe Shahed 136, Rosja może kontrolować północ Afryki i południową część Morza Śródziemnego.
j.k.

USA
Biden junior skazany

Reklama

Uznanie Huntera Bidena, syna prezydenta USA, za winnego nielegalnego zakupu i posiadania broni w związku z braniem narkotyków to pierwszy taki przypadek w historii tego kraju. Biden junior został uznany za winnego w związku z dwoma zarzutami kłamania na temat brania narkotyków w formularzu dotyczącym pozwolenia na kupno rewolweru Colt Cobra w 2018 r. oraz w związku z zarzutem posiadania broni przez osobę biorącą narkotyki lub od nich uzależnioną. Jednomyślną decyzję w tej sprawie podjęła ława przysięgłych w sądzie federalnym w Wilmington w stanie Delaware. O wymiarze kary dla syna prezydenta zdecyduje prowadząca proces sędzia Maryellen Noreika w oddzielnej rozprawie, której daty jeszcze nie wyznaczono. Synowi prezydenta grozi do 25 lat więzienia, lecz eksperci spodziewają się łagodnej kary ze względu na czystą kartotekę skazanego i fakt, że nie doszło do innego poważnego przestępstwa.
j.k.

AUSTRIA
Spodziewana zmiana miejsc

Tak musiało się stać. 35% uczniów wiedeńskich szkół podstawowych stanowią muzułmanie, tworząc największą grupę religijną w stolicy Austrii. 21% stanowią katolicy, 13% uczniów wyznaje prawosławie – wynika z badań władz oświatowych. Powołując się na wyniki ankiety, część radnych proponuje, by lekcje religii w wiedeńskich szkołach podstawowych zastąpić przedmiotem o nazwie „życie w demokracji”. Przedmiot ten miałby być obowiązkowy dla wszystkich uczniów już od pierwszej klasy, a jego główne zadanie polegałoby na przekazywaniu wiedzy o demokracji, wartościach i etyce. Proponowane w tej kwestii zmiany są odrzucane przez rządzącą w kraju koalicję, tworzoną przez konserwatywną partię OeVP i Zielonych. Koalicja wskazuje na znaczenie edukacji religijnej dla demokracji, tolerancji i spójności społeczeństwa. W poprzednim takim badaniu, w roku szkolnym 2016/2017, w Wiedniu 31% uczniów zadeklarowało się jako katolicy, a 28% jako muzułmanie.
j.k.

PO EUROWYBORACH
Ucieka do przodu

Prezydent Francji Emmanuel Macron po decyzji o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu nowych wyborów wezwał do łączenia sił umiarkowanych z różnych stron sceny politycznej w obliczu ofensywy radykalnej lewicy i skrajnej prawicy.

Reklama

Macron przyznał, że ponosi współodpowiedzialność za przegraną obozu prezydenckiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdecydowane zwycięstwo prawicy. – Nie udzieliłem dość szybkich i zdecydowanych odpowiedzi na uzasadnione niepokoje naszych współobywateli – oświadczył.

Jednocześnie Macron zaprezentował swój obóz polityczny: „blok centrowy – postępowy i republikański” jako trzecią drogę między radykalną lewicą i prawicą, przekonując, że ma jasną wizję kraju i Europy. Zapowiedział też poszerzenie jego formuły. – Jesteśmy gotowi włączyć idee socjaldemokratów, przedstawicieli prawicy gaullistowskiej i ekologów – zadeklarował. Zapewnił, że nie poda się do dymisji, jeśli jego obóz polityczny przegra wybory 30 czerwca, w których – według sondaży – może wygrać Zjednoczenie Narodowe.
w.d.

HANDEL W NIEDZIELE
Nie ma zgody

W związku z zapowiedzią zmian w ustawie zakazującej handlu w niedzielę członkowie Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski przekonują, że utrzymanie dotychczasowych przepisów służy interesowi obywateli. Jest to też wyraz szacunku dla praw człowieka, w tym prawa każdego do odpoczynku i organizowania go według własnych potrzeb. Biskupi zaznaczyli też, że niedziele powinny być czasem poświęconym kościołowi i religii.

Zapowiedzi zmian nie odpowiadają rządowym zapowiedziom ograniczenia czasu pracy, standardom obowiązującym w wielu krajach UE traktowanych jako wzorcowe. Także zdaniem Polskiej Izby Handlu przywrócenie handlu w niedzielę byłoby szkodliwe – oznaczałoby podniesienie kosztów, co doprowadziłoby do upadku wielu małych sklepów.
w.d.

MŁODZI ODCHODZĄ
Szkoły emerytów

Reklama

Polskie szkoły od lat łatają dziury kadrowe emerytami, jednak ostatnio skala zjawiska znacznie się rozrosła. Choć w ciągu roku (od lutego 2023 r. do lutego 2024 r.) liczba nauczycieli wzrosła o ok. 30 tys., to wielu może niepokoić struktura wieku pedagogów. Wracają głównie nauczyciele w starszym wieku, a rezygnują z pracy ludzie młodzi. W ostatnim roku do przedszkoli i szkół wróciło 34 tys. nauczycieli w wieku 51-60 lat i 25 tys. powyżej 61. roku życia. Od 2022 r. liczba zatrudnionych w szkołach emerytów wzrosła z 3,7% do 7% W tym samym czasie, kiedy powiększyła się liczba zatrudnionych w szkołach emerytów, ubyło 20 tys. najmłodszych pedagogów – do 30. roku życia. To oznacza, że obecnie stanowią 8% kadry.

Młodym nauczycielom przeszkadzają nie tylko niskie zarobki, ale też zła atmosfera wokół szkół, dlatego rezygnują z pracy. Kariera nauczyciela jawi się młodym ludziom nie jako perspektywa, lecz bardziej jako mroczne widmo.
j.k.

POŻEGNANIE
Testament Mateusza

Uczestnicy pogrzebu śp. sierżanta Mateusza Sitka, żołnierza zabitego przez nielegalnego imigranta podczas służby na polsko-białoruskiej granicy, usłyszeli poruszające słowa jego matki Emilii. – Niech rządzący naszym krajem zawsze podejmują mądre i odpowiedzialne decyzje, aby żadna matka nie musiała płakać nad trumną swojego dziecka, a synowie i córki mogli wracać bezpiecznie do swoich rodzin – powiedziała zrozpaczona matka żołnierza. – Niech Mateusz jako żołnierz Wojska Polskiego będzie symbolem walki o nasze bezpieczeństwo. Mateusz pozostawił testament każdemu Polakowi: dbałość o niepodległą i bezpieczną ojczyznę, dbałość o Polskę. Czekaj na nas, synu, kiedy Bóg wyznaczy czas, znów będziemy razem – dodała.

Mateusz Sitek zginął ugodzony nożem na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie), gdy blokował wyłom w stalowej zaporze. Żołnierz został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego. We Mszy św. pogrzebowej uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda.
j.k.

2024-06-18 14:27

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, zdementował informację podaną przez separatystyczną tzw. Doniecką Republikę Ludową (DRL), że część żołnierzy broniących zakładów Azowstal skapitulowało przed rosyjskimi siłami. – To kłamstwo. Oni wzięli wszystkich do niewoli w Mariupolu już ze trzy razy – powiedział. Od wielu dni zadawano sobie pytanie, jak długo utrzymają się obrońcy Azowstalu, albo raczej: kiedy Rosjanie zajmą zakłady. Siły są nierówne; Mariupol, strategicznie położone miasto, broni się od pierwszego dnia agresji. Na początku marca zostało całkowicie okrążone, na miejscu pozostało kilka jednostek, w tym brygada Gwardii Narodowej (złożona z batalionu operacyjnego i pułku „Azow”) oraz brygada piechoty morskiej. W czasie szturmu najeźdźcy dopuszczali się zbrodni na bezbronnych mieszkańcach. W końcu kwietnia satelity odkryły pod miastem masowy grób, w którym mogło zostać pochowanych ok. 9 tys. zamordowanych cywilów. Po Mariupolu krążyły mobilne krematoria, by zatrzeć skalę zbrodni, których dopuścili się Rosjanie. Napastnicy zniszczyli 95% zabudowy półmilionowego miasta, w wyniku czego zabili ok. 50 tys. mieszkańców. W maju w podziemiach zakładu bronili się już tylko pułk „Azow” i kilkuset żołnierzy z brygady piechoty morskiej, w tym część rannych.
CZYTAJ DALEJ

Bp Pękalski zabrał głos po przyjęciu jego rezygnacji przez papieża

2025-04-09 10:46

[ TEMATY ]

bp Ireneusz Pękalski

rezygnacja

Piotr Drzewiecki

Biskup aktywnie pełni swoją służbę, biorąc udział we wszystkich wydarzeniach w archidiecezji

Biskup aktywnie pełni swoją służbę, biorąc udział we wszystkich wydarzeniach w archidiecezji

- Chcę pełnić tę misję do końca moich dni, już jako biskup senior - mówił bp Ireneusz Pękalski. Wczoraj Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła, że papież Franciszek przyjął rezygnację duchownego z funkcji biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej.

Odnosząc się do decyzji Ojca Świętego oraz treści komunikatu Nuncjatury, bp Pękalski przypomniał:
CZYTAJ DALEJ

Końskie – stolica politycznego spektaklu. Dlaczego wszyscy chcą debatować właśnie tam?

2025-04-10 07:13

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Adobe Stock

W polskiej polityce są miejsca, które więcej znaczą niż wskazywałaby na to ich wielkość. Jednym z nich jest niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim – „Końskie”. To właśnie tutaj od kilku lat politycy przyjeżdżają nie tylko na kiełbasę wyborczą, ale by... „wygrać Polskę”. A teraz znów oczy całego kraju będą skierowane na Końskie – bo to tu ma się odbyć „debatowy pojedynek Trzaskowski–Nawrocki”, który może zaważyć na kształcie przyszłości polskiej sceny politycznej.

Kiedy w 2020 roku prezydent Andrzej Duda zorganizował w Końskich „debatę bez konkurencji”, wielu obserwatorów podśmiewało się z tego wydarzenia. Z jednej strony – był to pomysł taktycznie przemyślany: zamiast stanąć do starcia z Rafałem Trzaskowskim w telewizyjnym studiu, prezydent przyjechał do serca Polski powiatowej i przemówił do swoich wyborców bez ryzyka, za to z wyraźnym przekazem: „jestem blisko ludzi”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję