Reklama

Niedziela w Warszawie

Najpierw marsz

Obrona życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie. Okazją do wyrażenia tej jedności będzie kolejny Marsz dla Życia i Rodziny, który 16 czerwca przejdzie ulicami stolicy.

2024-06-04 12:34

Niedziela warszawska 23/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum CŻiR

„Zjednoczeni dla życia, rodziny, Ojczyzny” – pod takim hasłem przejdzie w tym roku Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie

„Zjednoczeni dla życia, rodziny, Ojczyzny” – pod takim hasłem przejdzie w tym roku Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Połączone zespoły Centrum Życia i Rodziny i Instytutu Ordo Iuris oraz prawie czterdzieści wspólnot i organizacji – partnerów wydarzenia, zapraszają do aktywnego uczestnictwa w warszawskim marszu, który w tym roku przejdzie pod hasłem: „Zjednoczeni dla życia, rodziny, Ojczyzny”. Wydarzenie otrzymało błogosławieństwo kard. Kazimierza Nycza oraz bp. Romualda Kamińskiego.

Wiele organizacji, jeden cel

Główna oś tegorocznego święta obrońców życia i rodziny przebiega przez kwestie związane z obroną życia, ochroną polskiej szkoły przed wynarodowieniem i permisywną edukacją seksualną oraz niezgodą na legalizację tzw. związków partnerskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Idziemy w obronie życia, rodziny i Ojczyzny. A nie da się obronić Ojczyzny bez obrony tych pierwszych postulatów – mówi Marcin Perłowski, dyrektor Centrum Życia i Rodziny.

Hasło tegorocznego marszu, jak podkreśla Perłowski, ukazuje wielość ruchów i wspólnot, które nie zgadzają się na to, co dzieje się w Polsce w tych przestrzeniach.

– Chcemy pokazać, że nie jest to wydarzenie tylko jednej fundacji, ale wielu organizacji, ruchów, wspólnot, którym leży na sercu to, co dzieje się dziś w Polsce – zaznacza dyrektor CŻiR.

I rzeczywiście, w organizację warszawskiego Marszu włącza się w tym roku kilkadziesiąt organizacji partnerskich, religijnych i społecznych, m.in.: Fundacja Małych Stópek, Wojownicy Maryi, Wspólnota Sychar, Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, Konfederacja Kobiet i wiele innych.

Marsze dla Życia i Rodziny już prawie od dwudziestu lat przechodzą ulicami kilkudziesięciu polskich miast i miasteczek, budując wyjątkowy ruch społeczny i wspólnotę, którą można nazwać marszową rodziną.

– Chodzi o to, abyśmy stanowili rodzinę organizacji, ludzi zjednoczonych wokół przeciwstawienia się temu naporowi rewolucji, z którym mamy do czynienia zwłaszcza od kilku miesięcy – mówi Paweł Kwaśniak, wieloletni koordynator Marszu dla Życia i Rodziny w Polsce.

Reklama

Zaznacza, że czerwcowy marsz będzie niejako kontynuacją Narodowego Marszu dla Życia, który 14 kwietnia – zgromadził w stolicy kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

– Dlatego rozpoczniemy w miejscu, gdzie tamten Marsz się skończył, pokazując, że Marsz się nie zatrzymał, że idziemy z naszym przesłaniem dalej – zaznacza Paweł Kwaśniak. – Rządzący powinni otrzymać od całego społeczeństwa jasny komunikat, że nie ustąpimy w walce o przyszłość naszych dzieci, rodzin, naszej Ojczyzny. Że nie ustąpimy w walce o wolność i suwerenność, o którą walczyły pokolenia naszych przodków – konkluduje koordynator ruchu marszowego.

Ty też masz wpływ!

W obliczu zagrożeń, z którymi mamy do czynienia w Polsce, konieczne jest zjednoczenie się i publiczne wyrażenie sprzeciwu wobec niszczenia narodu.

– W sposób symboliczny chcemy przekazać rządzącym, że polskie społeczeństwo nie pozwoli pozbawić się swojej chrześcijańskiej tożsamości i nie będzie biernie przyglądać się zabijaniu dzieci w łonach matek oraz celowemu osłabianiu wartości rodziny. Jak mówił bł. kard. Stefan Wyszyński, naród to „rodzina rodzin” i będzie silny, jeżeli polskie rodziny będą liczne i silne – mówi Halszka Bielecka z Instytutu Ordo Iuris.

Bielecka zaznacza, że celem Marszu jest także przywrócenie wiary ludziom, że ich działania mają wpływ na rzeczywistość, w której żyją. A konkretnym wyrazem kontynuacji działań na rzecz obrony wartości, które pojawiają się na szyldach Marszu, będzie uruchamiany wkrótce przez Centrum Życia i Rodziny oraz Instytut Ordo Iuris program „Masz Wpływ”.

– To inicjatywa, która będzie wzmacniać pracę oddolną, dzięki zespołowi ekspertów programowych, specjalistów ds. komunikacji i systemowi szkoleń liderów. Do działań chcemy zaangażować obywateli i lokalnych liderów, którzy wytrwale angażują się w dzieło naprawy Rzeczypospolitej – podkreśla dyrektor Perłowski.

Reklama

Możesz pomóc

Aby wydarzenia takie jak Marsz dla Życia i Rodziny były naprawdę masowe, konieczne jest zaangażowanie wielu środowisk. A także pracy oddanych wolontariuszy: młodzieży, osób dorosłych i rodziców z dziećmi.

W gronie marszowej, warszawskiej rodziny można spotkać państwa Małgorzatę i Pawła Parysów, małżonków z 17-letnim stażem, rodziców Marty, Zosi, Alberta i Rafała. Pan Paweł wraz z dziećmi już trzykrotnie angażował się w pomoc wolontaryjną podczas marszu.

– Włączam się w kwestę na rzecz Domu Samotnej Matki w Chyliczkach w ramach akcji „Słoiczek dla Chyliczek”. Dzieci rozdają naklejki, baloniki i inne gadżety marszowe. Bardzo im się to podoba. Czują się potrzebne i ważne, gdy mogą pomóc w tak dużym wydarzeniu – podkreśla pan Paweł.

Jego zdaniem liczne uczestnictwo w marszu może pokazać rządzącym, a także zwykłym ludziom, że większość osób w Polsce jest przywiązana do tradycyjnych wartości.

– Mieszkałem przez pewien czas we Francji i widziałem, że choć tam osób o poglądach konserwatywnych jest mniej niż w Polsce, to demonstracje w obronie wspomnianych wartości były wielokrotnie liczniejsze niż nasz marsz. Tego potrzeba także u nas – zaznacza Paweł Parys.

Czynny udział w Marszu dla Życia i rodziny bierze już po raz kolejny także Honorata Szczęsna. Na co dzień pracuje w zespole przedszkolno-żłobkowym. Do pracy z dziećmi zainspirował ją wolontariat misyjny w Afryce i Indiach. Marsz jest dla niej szansą publicznego „wyznania” ważnych wartości.

– Motywacją jest miłość do dzieci i myśl, że konkretnie mogę wesprzeć te dzieci, które potrzebują pomocy – przyznaje młoda kobieta.

Zdaniem Honoraty ważne są dziś inicjatywy, które zmienią wśród młodych ludzi negatywne myślenie o zakładaniu rodziny i otwartości na dar potomstwa.

– Potrzebne jest również silniejsze zaistnienie w mediach społecznościowych, z których korzystają młodzi. Jednak największe nadzieje na umacnianie obrony życia i rodziny w naszej Ojczyźnie, upatruję w osobistej formacji duchowej na drodze wiary, która prowadzi do odkrycia prawdy o życiu i śmierci każdego człowieka – podkreśla wolontariuszka.

Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie się w niedzielę 16 czerwca Mszą św. w intencji obrony życia o 11.30 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży. Uczestnicy przejdą ul. Wiejską, zatrzymując się na chwilę przed Sejmem. Następnie wyruszą pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Pałac Belwederski. Obrońcom życia i rodziny towarzyszył będzie Dzwon Nienarodzonych – poruszający sumienia i symbolizujący głos tych, którzy sami mówić jeszcze nie mogą.

Szczegółowe informacje na stronie: www.marsz.org

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom na świątyni

Niedziela Ogólnopolska 40/2012, str. 37

[ TEMATY ]

Warszawa

świątynia

ARTUR STELMASIAK

Świątynia Opatrzności Bożej

Świątynia Opatrzności Bożej

Już wiadomo, z jakiego materiału zostanie wykonana elewacja Świątyni Opatrzności Bożej, powstającej na warszawskim Wilanowie. Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, opierając się na opiniach specjalistów, wybrał tzw. strzegom jasny.
Kard. Nycz dokonał wyboru spośród czterech rodzajów kamienia granitowego: dwóch polskich i dwóch włoskich. Dlaczego wybór padł akurat na strzegom jasny? Jak tłumaczy Marcin Adamczewski, dyrektor Biura Inwestycji Centrum Opatrzności Bożej (warszawska świątynia jest częścią Centrum), wybór został dokonany spośród kamieni o różnej - jak mówią specjaliści - „temperaturze” szarości. Wybrano szarość - jak to ujął dyrektor Adamczewski - najjaśniejszą z możliwych.
- Chodziło o znalezienie kamienia, który nie jest biały, ale ma w sobie odpowiednią jasność. Tak, żeby szary kamień nie był zimny, żeby szarość była ciepła i jasna, a do tego świetlista. Bo twórcom świątyni zależy na uzyskaniu świetlistego charakteru elewacji - mówi Marcin Adamczewski. - Żeby świątynia promieniowała, żeby bił od niej blask.
Na pokrycie murów warszawskiej świątyni potrzeba aż ok. 25 tys. m2 kamienia. Tempo prac jest uzależnione od hojności darczyńców, bo to w większości z ich datków - tak jak w przypadku całej świątyni - ma być wykonana elewacja. Według przewidywań dyrektora Adamczewskiego, układanie kamienia potrwa ok. trzech lat.

CZYTAJ DALEJ

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

[ TEMATY ]

sport

Bp Marian Florczyk

Igrzyska w Paryżu 2024

Igrzyska Olimpijskie

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka. Nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami. Jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmaga się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Bp Florczyk przypomniał, że św. Paweł w swoich listach, mówiąc o wierze, stosuje porównania zaczerpnięte ze świata sportu. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę chrześcijaństwo, to jest to jakaś dyscyplina wewnętrzna, to jest zmaganie się z sobą samym, ku lepszemu, ku wartościom, ku sprawnościom duchowym, ku sprawności dobra w sobie, ku miłości” - zaznaczył biskup. Dodał, że „wiara to zachęta do zmagania się z sobą, to jest bój. Ten kto ma na uwadze życie duchowe, musi czasem stoczyć wielki bój, niesamowicie zacisnąć zęby, aby przezwyciężyć pokusy i słabości”.

CZYTAJ DALEJ

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Franciszek przypomina, iż w encyklice „Laudato si'” wezwał całą ludzkość do uświadomienia sobie potrzeby wprowadzenia zmian w stylu życia, produkcji i konsumpcji, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, którego jedną z głównych przyczyn jest wszechobecne stosowanie paliw kopalnych. Ponadto 6 lipca 2022 r. Stolica Apostolska przystąpiła do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Papież wskazuje na konieczność zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i dążenie do neutralności klimatycznej. Wyraża przekonanie, że ludzkość ma do dyspozycji środki technologiczne, aby stawić czoła tej transformacji środowiskowej i jej zgubnym konsekwencjom etycznym, społecznym, gospodarczym i politycznym, a wśród nich energia słoneczna odgrywa kluczową rolę.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję