Reklama

Polska

Bp Ryś do krwiodawców: jesteście bardzo blisko Jezusa

Około 1200 osób wzięło udział w sobotniej IX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. „Jesteście bardzo blisko Jezusa – w dawaniu swojej krwi, swojego szpiku, kawałka swojego życia i siebie bliźnim” – mówił do uczestników pielgrzymki krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Łukasz Kaczyński

Biskup Ryś przewodniczył Mszy św. podczas pielgrzymki. Odwołując się do odczytanej Ewangelii podkreślił, że czynienie dobra przez człowieka nie jest w optyce Pana Boga sposobem zarobkowania. „Jak ma być wobec tego między nami? Ideałem czynienia dobra jest bycie sługą i bycie niewolnikiem” – stwierdził. Hierarcha tłumaczył, że Pan Jezus ukazuje wiernym, że czyni dobro w totalnej bezinteresowności. „On sam z tego tytułu, że oddaje za nas życie, nie rości sobie prawa do żadnej wdzięczności. Niczego nie chce w zamian. Jest absolutnie bezinteresowny. Ustawia się przed nami jako niewolnik” – tłumaczył. Bp Ryś wskazał, że otwarcie się na bycie przy Jezusie - niewolniku może być tylko darem od Boga. „Od Boga możemy dostać taką łaskę. Żeby wytrwać w takim dobru, które jest absolutnie bez interesu, które jest darem z siebie samego, które jest taką miłością, która w niczym nie szuka siebie” – mówił.

Duchowny przyznał, że dar krwiodawstwa to ogromne dobro. „Wszyscy jesteśmy Wam wdzięczni za to, co robicie. Nie sposób nie być wdzięcznym za dar, który jest darem życia”. Podkreślił, że krwiodawcy są bardzo blisko Jezusa i są Jemu bliscy poprzez oddawanie innym kawałka siebie. „Nie tylko czynicie to, co Jezus, ale jeszcze robicie to tak samo jak Jezus. W absolutnej bezinteresowności. Człowiek może być dla drugiego absolutnie bezinteresownym darem i to rzeczywiście jest Dobra Nowina oraz miara wielkości człowieka” – zakończył.

Podczas pielgrzymki odbyło się również uroczyste wręczenie orderu św. Maksymiliana Marii Kolbego – patrona krwiodawców. Za „bezinteresowną działalność na rzecz środowiska honorowych dawców krwi i całej społeczności Łęczycy i powiatu Łódzkiego, będącą wyrazem ofiarności i miłości bliźniego” otrzymał go Waldemar Łukaszewski. W zorganizowanej na terenie sanktuarium akcji krwiodawstwa wzięło udział ponad 80 osób. Łącznie w krwiobusach Regionalnego i Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebrano prawie 40 litrów krwi. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Krwiodawca świadkiem Dobrej Nowiny”. Organizatorami byli: Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Małopolski Oddział Okręgowy PCK.

2015-07-25 23:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś na Lednicy

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Lednica

Wspólnota LEDNICA 2000/www.flickr.com/photos/episkopatnews

„Miłości się nie kupuje, na miłość nie zapracowuje, miłość się otrzymuje jako dar. Duch Święty jest miłością w tajemnicy Trójcy. Jesteście gotowi przyjąć tą miłość, jaką Bóg was kocha?” – pytał młodych modlących się na Lednicy bp Grzegorz Ryś.

Biskup pomocniczy krakowski wygłosił homilię podczas Mszy św. stanowiącej jeden z najważniejszych punktów dorocznego spotkania młodych na Polach Lednickich. Eucharystię, której przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, koncelebrowali m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przybyli wraz z młodymi kapłani. W homilii bp Ryś zadał młodym jedno z najważniejszych życiowych pytań: czy są gotowi przyjąć miłość?

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Już niedługo Ferie z Tatą

2023-02-01 10:22

[ TEMATY ]

ferie

Zielona Góra

Ojcostwo Powołaniem

Ferie z Tatą

materiały organizatora

Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem zaprasza 11 lutego do parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze na Ferie z Tatą.

– Zależy nam na tym, żeby pokazać, że zima to nie tylko sanki, ale że można się bawić na wiele różnych ciekawych sposobów – mówi Lesław Barczyński. – Chodzi nam też o to, żeby rodzice, a zwłaszcza ojcowie spędzili ten dzień ze swoimi pociechami. Dlatego też nie będzie animatorów zajmujących się dziećmi. To rodzice będą tego dnia opiekunami i towarzyszami zabaw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję