Reklama

Niedziela Łódzka

Młodzi otwarci na Słowo

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” już po raz 28. organizuje Ogólnopolski Konkursu Wiedzy Biblijnej (OKWB) przeznaczony dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Niedziela łódzka 17/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Łódź

Archiwum Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Zakończenie konkursu przyniosło dużo radości

Zakończenie konkursu przyniosło dużo radości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bieżącej edycji zakres tematyczny obejmuje Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Tekstem źródłowym Konkursu jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (Edycja Świętego Pawła, 2011 r.). Patronat nad wydarzeniem objął m.in. abp Wojciech Polak, prymas Polski, a na terenie archidiecezji łódzkiej kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Rywalizacja i dogrywka

Po etapie szkolnym, który odbył się 13 i 14 marca br. w formie on-line, 18 kwietnia trzech (lub mniej) najlepszych uczniów z każdej zgłoszonej szkoły, wzięło udział w etapie diecezjalnym. W archidiecezji łódzkiej ta część konkursu odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Wzięło w niej udział 55 uczniów z 23 szkół. Wydarzenie zainaugurowała Msza św., której przewodniczył ks. prof. Stanisław Skobel, asystent kościelny łódzkiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii młodzież przystąpiła do testu pisemnego, na wypełnienie którego miała 45 min. Po tym czasie, gdy przystąpiono do sprawdzania prac uczniów, mogli oni wraz z katechetami wysłuchać świadectwa Jana Sobierajskiego – reżysera takich filmów jak Powołany (cz. 1 i 2), Tętno.

Reklama

Siedmioro uczestników, którzy uzyskali w teście pisemnym największą liczbę punktów, zakwalifikowali się do kolejnej części konkursu – etapu ustnego. W skład komisji oceniającej odpowiedzi młodzieży weszli: ks. prof. Stanisław Skobel (przewodniczący), ks. dr Marcin Pietrzyk oraz dr Michał Zborowski. Poziom etapu był bardzo wyrównany, dlatego koniecznym było przeprowadzenie dogrywki, która wyłoniła ostatecznych zwycięzców: miejsce I – Kacper Krupa z Publicznego LO Uniwersytetu Łódzkiego; miejsce II – Kacper Saganiak z I LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie; miejsce III – Anna Nosal z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.

Wszyscy uczniowie oraz katecheci otrzymali dyplomy i upominki książkowe, a laureatom miejsc I-VII zostały wręczone atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym m.in. karty podarunkowe, książki, gry planszowe, gadżety. Wszystkim laureatom i ich katechetom serdecznie gratulujemy!

Najlepsi z najlepszych

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc będą reprezentować naszą archidiecezję i zawalczą o podium w czasie ogólnopolskiego finału konkursu, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Niepokalanowie. Najlepsi z najlepszych otrzymają możliwość podjęcia studiów w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) na wielu renomowanych uczelniach wyższych w Polsce, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe.

Nie należy zapomnieć jednak, iż największą wygraną jest spotkanie z żywym słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili je swoim życiowym drogowskazem. Jak wskazują liczne świadectwa uczestników minionych edycji OKWB, wielu dzięki udziałowi w konkursie pogłębiło swoją relację z Bogiem, rozkochało się w Jego Słowie. Mamy nadzieję, że również bieżąca edycja przyniosła i przyniesie wiele duchowych owoców i że hasło przyświecające konkursowi: ,,Poczuj radość Ewangelii” było i wciąż będzie odzwierciedleniem odczuć, które towarzyszą uczestnikom w czasie spotkania z żywym Słowem!

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron Polski na Bałutach

Niedziela łódzka 46/2024, str. I

[ TEMATY ]

Łódź

Łukasz Głowacki

Relikwie św. Andrzeja Boboli wnoszone przez proboszcza parafii

Relikwie św. Andrzeja Boboli wnoszone przez proboszcza parafii

Do parafii Dobrego Pasterza na łódzkich Bałutach trafiły relikwie św. Andrzeja Boboli. To wielkie wydarzenie dla wspólnoty parafialnej.

Uroczysta pielgrzymka do sanktuarium św. Andrzeja Boboli, skąd miały zostać przeniesione relikwie patrona Polski, miała miejsce 26 października. Wierni na czele z proboszczem parafii, o. Wojciechem Decem, paulinem, uczestniczyli we Mszy św. w stołecznym sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV przewodniczy kanonizacji Frassatiego i Acutisa

2025-09-07 10:14

[ TEMATY ]

Pier Giorgio Frassati

Papież Leon XIV

Carlo Acutis

Vatican News

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się w niedzielę rano msza kanonizacyjna, podczas której papież Leon XIV ogłosi świętymi dwóch młodych, świeckich błogosławionych: Pier Giorgio Frassatiego (1901-1925) i Carlo Acutisa (1991-2006). We mszy uczestniczy prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Na mszę kanonizacyjną przybyły dziesiątki tysięcy osób z całych Włoch oraz wielu krajów świata, w tym z Polski.
CZYTAJ DALEJ

Cudowne Źródełko - Gietrzwałdzkie uzdrowienia

2025-09-07 21:14

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Anna Głos/Archiwum Niedzieli

Na początku wodę czerpaną w Gietrzwałdzie stawiano pod klonem w otwartych naczyniach, podobnie też kładziono tam płótno podczas odmawiania różańca. Po zakończeniu modlitwy zabierano je ze sobą i wykorzystywano przy rozmaitych chorobach, często z bardzo dobrym skutkiem.

Zestaw tekstów Objawienia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie ze źródeł autentycznych na miejscu i z różnych pism 1878 Andrzeja Samulowskiego oraz Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie podług urzędowych dokumentów spisane za pozwoleniem ks. biskupa Warmińskiego autorstwa ks. prof. dr. Franza Hiplera nie tylko opisuje przebieg wydarzeń, lecz także szczegółowo opowiada o treści przekazów Maryi. Unikatowy zbiór tekstów o objawieniach w Gietrzwałdzie, spisanych natychmiast po wydarzeniach i wydanych w roku 1878. Autorzy doskonale opisują atmosferę tamtych czasów, wielkie duchowe poruszenie Polaków i wielotysięczne pielgrzymki do sanktuarium w Gietrzwałdzie. Autorem znacznej części tekstu jest Andrzej Samulowski, kuzyn wizjonerki Barbary Samulowskiej, warmiński poeta ludowy, działacz oświatowy i społeczny, a także założyciel pierwszej polskiej księgarni w Gietrzwałdzie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję