Reklama

Wiadomości

Wizyta ponad podziałami

25-lecie przystąpienia Polski do NATO stało się okazją, by prezydent i premier złożyli wizytę w Białym Domu. Największym sukcesem naszej delegacji jest fakt, że zwaśnione strony polskiej sceny politycznej potrafią mówić jednym głosem w kwestiach bezpieczeństwa.

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 34-35

[ TEMATY ]

premier

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Waszyngton, USA, 12 marca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda i premier RP Donald Tusk podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu w Waszyngtonie

Waszyngton, USA, 12 marca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda i premier RP Donald Tusk podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu w Waszyngtonie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem podróży były wzmocnienie polsko-amerykańskiego sojuszu militarnego, kolejne dostawy i zamówienia sprzętu wojskowego dla Wojska Polskiego, ale przede wszystkim zabieganie o dalsze wspieranie walczącej Ukrainy. Dlatego też prezydent Andrzej Duda, obok tego, że złożył wizytę w Białym Domu, spotkał się też ze wszystkimi stronnictwami politycznymi w Ameryce oraz ze spikerem Izby Reprezentantów Mikiem Johnsonem na Kapitolu. To właśnie ten republikański polityk od tygodni mrozi projekt wsparcia finansowego na uzbrojenie dla Ukrainy. „Byłem dumny, że mogłem gościć prezydenta Dudę i delegację z Polski na Kapitolu, aby wyrazić ciągłe uznanie Kongresu dla silnych relacji między naszymi obydwoma krajami (...). W coraz bardziej niebezpiecznym świecie z rosnącymi zagrożeniami Ameryka musi pozostać zjednoczona z naszymi przyjaciółmi przeciwko tym, którzy zagrażają naszemu bezpieczeństwu” – napisał Johnson na portalu X tuż po spotkaniu.

Najważniejsze są nieznane ustalenia

Po spotkaniu Biały Dom ogłosił kolejną pomoc zbrojeniową dla Ukrainy w wysokości 300 mln dol. Te pieniądze pochodzą z oszczędności Pentagonu w procesie negocjowania kontraktów, a prawdziwa gra o dozbrojenie toczy się o 60 mld dol., które są blokowane w Izbie Reprezentantów. Nie jest też tajemnicą, że o takie spotkanie w Kongresie zabiegała administracja Joe Bidena, bo od miesięcy zarówno demokraci, jak i duża część republikanów forsują, by projekt ten został poddany pod głosowanie. – Pomoc dla Ukrainy to bardzo tania inwestycja. Wydajecie tylko pieniądze i nie musicie wysyłać żołnierzy. Jeżeli Rosja wygra na Ukrainie, to może się okazać, że Ameryka znów będzie musiała wysłać swoich ludzi, tak jak to było w trakcie I i II wojny światowej – przekonywał na Kapitolu prezydent Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie wizyty Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w USA Amerykanie potwierdzili zgodę na sprzedaż Polsce bardzo nowoczesnego uzbrojenia. To niemal 100 śmigłowców bojowych i 2 tys. pocisków rakietowych, a także otwarta linia kredytowa na zakupy uzbrojenia na 2 mld dol. Od Amerykanów kupimy m.in. 821 rakiet AGM-158B JASSM o zasięgu prawie 1,9 tys. km, czyli osiągniemy zdolność rażenia celów o wiele dalszych niż Moskwa i Petersburg.

Reklama

Oczekiwania opinii publicznej w Polsce były jeszcze większe, gdy okazało się, że do Białego Domu zostali zaproszeni zarówno prezydent, jak i premier. Mówiono o tym, że USA zwiększą obecność swoich wojsk nad Wisłą. – Najważniejsze kwestie z tego spotkania nie zostały przedstawione opinii publicznej. Jakieś istotne ustalenia, jak sądzę, były podjęte – dotyczące zmiany, wzmocnienia, uzupełnienia obecności amerykańskich wojsk w Polsce jako zabezpieczenia przed możliwą agresją ze strony Rosji. Moim zdaniem, ustalenia mogły też dotyczyć programu udostępnienia broni jądrowej w ramach NATO, czyli nuclear sharing. Dlatego potrzebna była obecność najważniejszych graczy z polskiej sceny politycznej w jednym miejscu – mówi dr hab. Zbigniew Lewicki, prof. ucz., amerykanista z UKSW.

Prezydent rozmawia ze wszystkimi

Po wizycie w Waszyngtonie i spotkaniu prezydenta Dudy i premiera Tuska z prezydentem USA Joe Bidenem ważnych jest kilka faktów. – To przede wszystkim przesłanie skierowane do USA, że konieczne jest dalsze odpychanie Rosji i wspieranie Ukrainy. Otrzymaliśmy także potwierdzenie, że art. 5 Paktu Północnoatlantyckiego jest dla Ameryki świętością – mówi Marcin Przydacz, były szef prezydenckiego biura polityki międzynarodowej.

Jego zdaniem, Andrzej Duda zaczął robić to, czego nie zrobili ani Donald Tusk, ani Radosław Sikorski, czyli rozmawiać ze stroną republikańską. Prezydent uważa bowiem, że dla Polski ważne jest mieć dobre relacje z całą amerykańską administracją, niezależnie od tego, kto obecnie rządzi. – Radosław Sikorski był zaangażowany po jednej ze stron amerykańskiej polityki, a przecież trzeba rozmawiać ze wszystkimi, a nie tylko z tymi, których się lubi. Problem ma także Donald Tusk, który wielokrotnie wypowiadał się krytycznie wobec Donalda Trumpa. Co będzie, gdy niedługo to on będzie prezydentem? – zastanawia się Przydacz.

Reklama

Amerykę też nękają polityczne podziały, które dodatkowo nasilają się w trwającej obecnie kampanii wyborczej. Według Politico, wizyta wrogów politycznych z Polski miała być pokazem ich jedności, który przekona polityków w USA do współpracy we wspólnej sprawie, jaką jest obrona Europy. Urzędnicy Białego Domu oświadczyli, że chcą, aby to przesłanie odbiło się echem w całym Waszyngtonie, a zwłaszcza w salach Kongresu. Amerykańscy komentatorzy podkreślają, że jeżeli chodzi o politykę wewnętrzną, to Polacy mogą się kłócić do woli, ale w kwestiach geopolitycznych i bezpieczeństwa oczekują od naszej klasy politycznej harmonijnej współpracy.

Jak 25 lat temu

Jednoczesna wizyta prezydenta i premiera w Białym Domu nie zdarza się często. Ostatni raz świadkami takiego wydarzenia byliśmy 25 lat temu, gdy prezydent Bill Clinton przyjął na wspólnym spotkaniu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Jerzego Buzka w 1999 r. Tym razem było podobnie. Co więcej, dzięki zakupom z czasu rządów PiS nie było nawet kłótni o samolot, jak za czasów poprzedniego rządu Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rzadko się też zdarza w polskiej polityce, by żaden z przedstawicieli zwaśnionych obozów politycznych nie krytykował działań drugiej strony. Tym razem polski premier bronił nawet postulatu prezydenta, aby zwiększyć wydatki na zbrojenia w całym NATO do 3% PKB.

2024-03-19 13:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki o pomocy dla gospodarki: zgłoszenia po środki z nowej Tarczy już w najbliższych dniach

Firmy mogą zgłaszać się po środki z nowej Tarczy już w najbliższych dniach - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji ws. pomocy dla gospodarki w związku z pandemią Covid-19. Zapewnił, że jeśli pomoc będzie konieczna też w styczniu, lutym, marcu, to ona dalej będzie dostępna.

Premier w trakcie czwartkowej konferencji mówił, od kiedy przedsiębiorcy będą mogli starać się o wsparcie z nowej Tarczy i do kiedy środki te będą wypłacane. "Zgłaszać się będzie można już w najbliższych dosłownie dniach. (...) Dzisiaj także od strony operacyjnej, technicznej, informatycznej, jesteśmy przygotowani" - zadeklarował, przypominając o szybkim tempie, w jakim została wiosną przygotowana finansowa Tarcza 1.0.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję