Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Odkrywanie lokalnej przeszłości

W szczecińskim Multikinie odbyła się premiera filmu młodego twórcy z Chojny pt: Marsz śmierci – o filii obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark czyli w Chojnie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 11/2024, str. V

[ TEMATY ]

Szczecin

Archiwum prywatne

Kadr z filmu ukazujący dramat kobiet

Kadr z filmu ukazujący dramat kobiet

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Film autorstwa Przemysława Kaweńskiego powstał przy współpracy pani burmistrz gminy Chojna Barbary Raweckiej i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.

Marsz Śmierci to filmowa opowieść o filii obozu Ravensbrück dla kobiet w Königsberg in Neumark. Główny obóz znajdował się w Ravensbrück, ok. 80 km od Berlina, a jego filia w dzisiejszej Chojnie, która istniała blisko pół roku (od sierpnia 1944 r. do lutego 1945 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Film oparty został przede wszystkim na nagraniu wypowiedzi Anny Jelinowskiej, byłej więźniarki tej filii obozu w Königsberg Neumark, utrwalonej w 2005 r. oraz wypowiedzi Hanny Krzewskiej Lis, także byłej więźniarki tego obozu, pochodzącej z 2007 r., a przechowywanej w zbiorach Domu Spotkań z Historią.

Autorem filmu jest Przemysław Kaweński, który dodaje, że od dawna mieszkańcy Chojny wiedzieli, że w czasie II wojny były tam obozowe baraki, ale nie znali szczegółów: nie wiedzieli, co te kobiety tam naprawdę przeżyły i jak wyglądało ich życie w obozie. W grudniu ub.r. prokurator IPN Marek Rabiega wszczął śledztwo, by ustalić, co faktycznie działo się w Chojnie. W filmie wypowiada się także m.in. dr Zbigniew Stanuch, który w ramach działalności IPN prowadził badania na temat doświadczeń byłych więźniarek w obozie w Ravensbrück. Warto dodać, że do 1992 r. w Chojnie stacjonowały wojska rosyjskie. Władze gminy chcą utrwalać lokalną historię, bo to już czwarty film o historii Chojny. Najbardziej interesujące są opowieści mieszkańców o tym, jak żyło się w mieście po 1945 r.

2024-03-13 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cześć i chwała bohaterom

Niedziela szczecińsko-kamieńska 11/2020, str. IV

[ TEMATY ]

patriotyzm

pamięć

Szczecin

apel

żołnierze wyklęci

Monika Mazanek-Wilczyńska

Budynek Aresztu śledczego przy ul. Kaszubskiej w Szczecinie

Budynek Aresztu śledczego przy ul. Kaszubskiej w Szczecinie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto ustanowione dla tych, którzy po 1944 r. nie godzili się na sowietyzację Polski. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli zatrzeć ślad po nich. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania Wyklęci – Niezłomni żyją w naszej pamięci i są dla nas wzorem patriotyzmu.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do dzielenia się swoim doświadczeniem wiary

2024-04-14 13:01

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Warto mówić o dobrych natchnieniach, które ukierunkowały nas w życiu, o myślach i uczuciach, które pojawiły się, gdy znaleźliśmy się w obecności Boga, a także o wysiłkach i trudach, które podejmujemy, aby zrozumieć i postępować na drodze wiary, być może nawet żałować i zawrócić” - powiedział Franciszek 14 kwietnia w rozważaniu przed wielkanocną modlitwą „Regina Caeli”.

Ojciec Święty wyszedł od sceny, gdy dwaj uczniowie po powrocie z Emaus opowiadają w Wieczerniku o swoim spotkaniu z Jezusem zmartwychwstałym (Łk 24, 35-48). I właśnie wtedy Zmartwychwstały Pan ukazuje się całej wspólnocie. W tym kontekście papież podkreślił znaczenie dzielenia się wiarą. Zauważył, że każdego dnia dociera do nas mnóstwo informacji. Wiele z nich nie ma znaczenia, ale są też wiadomości dobre i konstruktywne. Zachęcił do dzielenia się tym, co w istotny sposób wpłynęło na nasze życie, aby pomóc innym. „Jest jednak jedna rzecz, o której często trudno nam mówić. Chodzi paradoksalnie o to, co najpiękniejsze, co mamy do opowiedzenia: o nasze spotkanie z Jezusem” - zauważył Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Myśl na tydzień - bp Wiesław Lechowicz

2024-04-15 15:03

[ TEMATY ]

Myśl na tydzień

bp Wiesław Lechowicz

episkopat.news

Bp Wiesław Lechowicz

Bp Wiesław Lechowicz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję