Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Przy baptysterium

O rewitalizacji miejsc związanych z Apostołem Pomorza opowiada ks. dr kan. Grzegorz Harasimiak, dziekan dekanatu Pyrzyce.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 11/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Pyrzyce

Archiwum parafii NMP Bolesnej w Pyrzycach

Chrzcielnica ze Studnią św. Ottona

Chrzcielnica ze Studnią św. Ottona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czerwcu nasza archidiecezja przeżywać będzie podniosłe uroczystości związane z 900-leciem Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu, patrona naszej archidiecezji. Jednym z centralnych miejsc związanych z posługą Apostoła Pomorza są Pyrzyce. Powracamy więc do rozmowy z ks. dr kan. Grzegorzem Harasimiakiem, który przybliżył nam niedawno postać samego świętego oraz uwarunkowania społeczno – kulturowe, które doprowadziły w 1124 r. szczególnie do chrztu Pyrzyczan.

– Wracając na chwilę do historii koniecznym jest uświadomienie, że w chwili lokowania miasta istnieje już drewniany kościół Ottonowy, a na płaskowyżu tworzy się aglomeracja miejska i budowany jest kolejny kościół, ale nie obecny romański tylko kościół farny. Jest to tzw. stara część Pyrzyc, gdzie nieco później przybywają siostry augustianki i następuje lokowanie klasztoru tak, że pod koniec XIII wieku mają one swój kościół i klasztor. Przełomową chwilą na początku XVI wieku było karne przybycie prawej ręki Lutra, co przyniosło po pewnym czasie efekt w postaci rozwoju myśli luterańskiej i przejściu Pyrzyc na protestantyzm. Przynosi to niestety w konsekwencji zakończenie misji augustianek i zniszczenie klasztoru, który później staje się własnością protestantów. Najważniejszym jest to, że nie jest zniszczone baptysterium, a co więcej, nadal przybywają tutaj pielgrzymki i jest to miejsce uznawane za święte źródło. W 1824 r. powstaje założenie parkowe z baptysterium wzorowanym na baptysterium Konstantyna Wielkiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówimy od bardzo dawna o miejscu chrztu Pyrzyczan, jako o „Studzience Ottonowej”, jednak bardziej poprawnie brzmi określenie „Baptysterium ze Studnią św. Ottona”. Do tego należy dodać również cały zespół parkowy, który otacza to święte miejsce. Jest to realizacja projektu z 2018 r., związanego z rewitalizacją miejsca chrztu oraz stworzeniem miejsca dla obchodów 900-lecia, jak również umożliwienia przybywania tutaj większym grupom pielgrzymów wraz z możliwością celebracji różnorodnych nabożeństw nawiązujących do sakramentu chrztu św. Tak jak już mówiłem na 700-lecie stworzono baptysterium, a na 800-lecie odbyły się ogromne obchody ekumeniczne. W niecałe dwa miesiące później w Pyrzycach została erygowana parafia katolicka, gdyż mieszkało tutaj wielu Polaków, którzy pragnęli spotykać się na Mszy św. i tworzyć wspólnotę katolicką.

Reklama

W tym roku oprócz uroczystości związanych ze św. Ottonem będziemy także celebrowali stulecie funkcjonowania parafii katolickiej, obecnie prowadzonej przez księży chrystusowców. Należy mocno podkreślać to, że ani protestantyzm ani czasy komunistyczne nie dokonały procesu zniszczenia baptysterium. Dopiero w 1994 r. miejsce to przejął Kościół katolicki i rozpoczął się okres powracania do pierwotnej świetności tego miejsca. W 1998 r. ks. kan. Waldemar Gasztkowski dokonał generalnego remontu baptysterium i studni. Ponowna rewitalizacja nastąpiła dwa lata temu wg wspomnianego projektu z 2018 r. przyczyniając się do odrestaurowania studzienki, baptysterium razem z tzw. basenem pielgrzymim.

Obecnie kończy się odnowienie założenia parkowego z dołożeniem nowych elementów, które mają świadczyć o słowiańskości tych terenów czyli o związku między św. Ottonem, a państwem polskim, a więc protektorem Bolesławem Krzywoustym oraz otwartością Warcisława jako namiestnika, który po ukorzeniu się, stał się lennikiem państwa polskiego. To tłumaczy nam obecność trzech figur przy baptysterium jako upamiętnienie tych podstaw chrześcijaństwa i państwowości – kończy ks. Harasimiak.

2024-03-13 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze ku jubileuszowi

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2024, str. III

[ TEMATY ]

Pyrzyce

Ks. Robert Gołębiowski

Rewitalizacja terenu Studzienki Ottonowej w Pyrzycach

Rewitalizacja terenu Studzienki Ottonowej w Pyrzycach

Pyrzyce Zastanawiając się nad rolą tego miejsca w procesie ewangelizacyjnym Pomorza Zachodniego warto postawić sobie pytanie: dlaczego św. Otton zaczął od Pyrzyc? – mówi proboszcz ks. Grzegorz Harasimiak.

Obecny rok jest dla naszej archidiecezji czasem podniosłego Jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Szczególnym miejscem tych obchodów stają się Pyrzyce.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do dzielenia się swoim doświadczeniem wiary

2024-04-14 13:01

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Warto mówić o dobrych natchnieniach, które ukierunkowały nas w życiu, o myślach i uczuciach, które pojawiły się, gdy znaleźliśmy się w obecności Boga, a także o wysiłkach i trudach, które podejmujemy, aby zrozumieć i postępować na drodze wiary, być może nawet żałować i zawrócić” - powiedział Franciszek 14 kwietnia w rozważaniu przed wielkanocną modlitwą „Regina Caeli”.

Ojciec Święty wyszedł od sceny, gdy dwaj uczniowie po powrocie z Emaus opowiadają w Wieczerniku o swoim spotkaniu z Jezusem zmartwychwstałym (Łk 24, 35-48). I właśnie wtedy Zmartwychwstały Pan ukazuje się całej wspólnocie. W tym kontekście papież podkreślił znaczenie dzielenia się wiarą. Zauważył, że każdego dnia dociera do nas mnóstwo informacji. Wiele z nich nie ma znaczenia, ale są też wiadomości dobre i konstruktywne. Zachęcił do dzielenia się tym, co w istotny sposób wpłynęło na nasze życie, aby pomóc innym. „Jest jednak jedna rzecz, o której często trudno nam mówić. Chodzi paradoksalnie o to, co najpiękniejsze, co mamy do opowiedzenia: o nasze spotkanie z Jezusem” - zauważył Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Helena Kmieć inspiruje ludzi młodych

2024-04-15 11:54

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Tomasz Reczko

Helena Kmieć inspiruje ludzi młodych. Jej śmierć ożywiła zainteresowanie wolontariatem misyjnym wśród młodzież - powiedział w rozmowie z KAI ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes. Helena Kmieć, pełniąc posługę misyjnej wolontariuszki w ochronce dla dzieci w Boliwii, w 2017 roku została tam zamordowana, w wieku 25 lat. Wczoraj ogłoszono rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

Ks. Sobolewski przyznał, że informacja o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć to doskonała wiadomość. - Byłoby wspaniale, gdyby do niej faktycznie doszło, jej życie to doskonały przykład zaangażowania w działalność wolontariacką młodzieży. Cieszy nas, że wolontariat, nie tylko misyjny, stale się rozwija - zaznaczył. Nadmienił również, że rychła beatyfikacja byłaby niejako bodźcem do ożywienia wolontariatu w społecznościach kościelnych, parafiach, diecezjach ruchach czy organizacjach katolickich.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję