Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

STRATEGIA OBRONY
Uwaga na obietnice

Projekt strategii dla przemysłu obronnego przygotowany przez Komisję Europejską – pierwszy taki dokument w historii – ma rozkręcić ten rodzaj aktywności krajów członkowskich, położyć nacisk na zakupy sprzętu wojskowego europejskich firm, na inwestycje oraz innowacje. Z punktu widzenia Polski, która potrzebuje szybkiego wzmocnienia zdolności obronnych, wiele zapisów strategii jest niekorzystnych. Dokument zawiera wskaźniki, które mogą ograniczyć swobodę zakupów nie tylko za granicą, ale także we własnym przemyśle. Brakuje też źródeł finansowania na odpowiednią skalę.

Strategia zakłada, że do 2030 r. stolice unijne zrealizują co najmniej 40% zakupów uzbrojenia dzięki wspólnym zamówieniom, a do końca tej dekady połowa budżetów obronnych krajów członkowskich ma być przekazywana na zamówienia obronne w Unii. Bruksela obiecuje, że nie zamierza zastępować krajów w podejmowaniu decyzji obronnych i ograniczać ich kompetencji. Takie zapewnienia eurokraci składali wielokrotnie w różnych sprawach, a życie i tak przynosiło rozczarowania.
w.d.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

LITWA
Ruskie auta out

Reklama

Od 11 marca Litwa ma konfiskować pojazdy na rosyjskich numerach rejestracyjnych. Właściciele aut do tego dnia mieli czas na ich zmianę na litewskie numery, wywiezienie auta lub opuszczenie Litwy, w przeciwnym razie pojazdy takie zostają uznane za naruszające przepisy kodeksu administracyjnego. Przepis ten nie będzie stosowany wobec pojazdów, które jadą do lub z obwodu królewieckiego. Tranzyt nie może trwać dłużej niż dobę. Ograniczenia są zgodne z zeszłorocznymi zaleceniami Komisji Europejskiej i mają związek z sankcjami nałożonymi na Rosję.
j.k.

GRENLANDIA
Odszkodowania za sterylizację

Prawie 150 grenlandzkich kobiet oskarżyło Danię o łamanie praw człowieka poprzez przeprowadzoną w latach 60. i 70. ubiegłego wieku przez duńskich lekarzy akcję przymusowej antykoncepcji. Powódki żądają łącznie 43 mln koron (5,7 mln euro) odszkodowania. Pozew jest konsekwencją braku odpowiedzi rządu w Kopenhadze na wysunięte w październiku ub.r. przez kilkadziesiąt Inuitek (dawniej nazywanych Eskimoskami) żądanie wypłaty zadośćuczynienia. W 2022 r. władze Danii i Grenlandii wszczęły śledztwo w sprawie praktyk przymusowej antykoncepcji polegających na zakładaniu kobietom w wieku rozrodczym, w tym 13-letnim dziewczynkom, bez ich wiedzy, spiral domacicznych. Spirale założono 4,5 tys. kobiet spośród 9 tys. będących w okresie rozrodczym. Proceder, który miał na celu ograniczenie populacji rdzennej ludności Grenlandii, wywołał u kobiet fizyczne i psychiczne skutki uboczne. Jak wyjaśniła rzeczniczka poszkodowanych, kobiety nie mogą dłużej czekać: wiele z nich ma ponad 80 lat, a duński rząd przeciąga sprawę.
w.d.

NATO
Lepsza pozycja strategiczna

Reklama

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył, że do rosyjskiego ataku na NATO może dojść w ciągu 5-8 lat, co oznacza, że trzeba zrobić wszystko, aby Moskwa nie wygrała wojny przeciwko Ukrainie. – Dlatego będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne – zapewnił. – Musimy mieć taką militarną pozycję wyjściową, aby Putin nie rozpoczął wojny z NATO – dodał. Dzięki przystąpieniu do Sojuszu Szwecji, a wcześniej Finlandii Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym akwenem NATO. Minister Pistorius ocenił, że poprawiło to pozycję strategiczną Sojuszu, zwłaszcza w przypadku krajów bałtyckich. Dzięki Szwecji łatwiej będzie NATO przerzucić wojska do krajów bałtyckich. Rola Niemiec w odstraszaniu Rosji ma wzrosnąć od 2027 r., gdy na Litwie zacznie stacjonować 4,8 tys. żołnierzy Bundeswehry oraz 200 pracowników cywilnych.
j.k.

ROSYJSKA AGRESJA
Handlują jeńcami

Oddziały rosyjskiej armii uczestniczące w inwazji na Ukrainę sprzedają ukraińskich jeńców innym jednostkom agresora, m.in. formacjom z Czeczenii, by te mogły ich wymieniać na swoich żołnierzy, którzy dostali się do niewoli – ujawnił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Część formacji paramilitarnych walczących po stronie Rosji, głównie oddziały podległe przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi, nie ma obecnie wielu możliwości, by schwytać ukraińskich jeńców, bo nie bierze bezpośredniego udziału w działaniach zbrojnych. Te jednostki chcą jednak prowadzić własną wymianę jeńców z Ukrainą, by odzyskać czeczeńskich wojskowych pojmanych na froncie. Dlatego oddziały biorą udział w handlu jeńcami i kupują Ukraińców od rosyjskiej armii. Konwencja genewska o traktowaniu jeńców wojennych z 1949 r. nie uznaje tego rodzaju nieformalnych wymian za naruszenie prawa humanitarnego, jednak takie praktyki są nielegalne. W rosyjskiej niewoli, według niepełnych danych, pozostaje obecnie ponad 8 tys. obywateli Ukrainy, w tym ponad 1,6 tys. cywilów.
j.k.

OPINIA
Niezgodny z konstytucją

Reklama

Zgłoszony niedawno projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie jest wysoce niemoralny, sprzeczny z wiedzą naukową oraz z prawami człowieka – uważa prof. Adam Strzembosz, były prezes Sądu Najwyższego. Nie jest to kwestia takiego czy innego światopoglądu bądź wyznania, ale następstwo naukowej wiedzy o rozwoju człowieka w okresie prenatalnym. Przedłożony projekt ustawy pozwalającej na aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży jest niezgodny z Konstytucją RP – ocenia słynny prawnik. Według niego, z punktu widzenia nauki jedynym momentem, o którym można mówić jako o powstaniu nowego życia ludzkiego, jest moment poczęcia. Taki początek indywidualnego życia jest faktem naukowym. – Dlatego nie istnieją żadne podstawy, według których można by wyznaczyć czas, do którego można dokonać aborcji, uważając, że nie jest to jeszcze człowiek – stwierdza prof. Strzembosz. W obecnej sytuacji każda zmiana istniejącego stanu rzeczy, poza jednym wyjątkiem, czyli przywróceniem kompromisu aborcyjnego sprzed wyroku TK z 2020 r., nie jest możliwa do zrealizowania – uważa.

Projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, złożony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej, który trafił do Sejmu, zakłada m.in. możliwość, w określonych przypadkach, przerwania ciąży na życzenie kobiety nawet później niż do 12. tygodnia po poczęciu, a sama aborcja traktowana jest w kategoriach prawa przysługującego każdej kobiecie.
j.k.

ARGENTYNA
Czy aborcja to morderstwo?

– Dla mnie aborcja to morderstwo. Mogę to udowodnić z matematycznej, filozoficznej i liberalnej perspektywy – powiedział Javier Milei (na zdjęciu), prezydent Argentyny, podczas spotkania z uczniami katolickiej szkoły średniej w Buenos Aires, której jest absolwentem. Milei nie pierwszy raz sprzeciwił się aborcji, jednak od czasu objęcia urzędu nie wypowiadał się publicznie na ten temat. Jego deklaracja jest znacząca, bo Argentyna od kilku lat pozwala na zabijanie nienarodzonych dzieci do 14. tygodnia ciąży. W parlamencie pojawił się projekt przepisów delegalizujących aborcję. Przedstawił go polityk z La Libertad Avanza, ugrupowania Mileia. Prezydent Argentyny jest znany z niechęci do poprawności politycznej; kilka tygodni temu podczas przemówienia na forum ekonomicznym w Davos krytykował radykalny feminizm, krwawą agendę aborcyjną i tzw. sprawiedliwość społeczną.
w.d.

POSTĘPY POSTĘPU
Podatek od mięsa

Jak pisze tygodnik Stern, niemiecke ministerstwo rolnictwa nalega na wprowadzenie nowego podatku konsumpcyjnego – tzw. centa dla dobrostanu zwierząt jako dodatkowej opłaty za mięso oraz produkty mięsne, takie jak kiełbasa i szynka, w supermarkecie. Wpływy z tego podatku miałyby trafić do kieszeni rolników po to, by przekształcili hodowlę zwierząt na bardziej ekologiczną. Nie jest jasne, ile miałby wynosić taki podatek, mowa jest o kilku, a nawet kilkudziesięciu centach za kilogram mięsa. Związek producentów drobiu uważa dyskusję na temat wysokości podatku za absurdalną, a sam podatek za arbitralny. Mięsny podatek odrzuca także liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP), podkreślając, że byłby niezgodny z prawem europejskim i z umową koalicyjną z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) i Zielonymi. Jak przypominają niemieckie media, nie wiadomo, jak go wdrożyć. Znaczna część mięsa spożywanego w Niemczech pochodzi bowiem z innych krajów UE, a nawet spoza Europy.
w.d.

OLIMPIJSKA POPRAWNOŚĆ
Pałac bez krzyża

Na oficjalnym plakacie igrzysk olimpijskich, które odbędą się latem w Paryżu, nie będzie metalowego krzyża, symbolu wiary chrześcijańskiej i przeszłości Francji. Został on usunięty z kopuły Pałacu Inwalidów (na zdjęciu), który zaprezentowano na plakacie. Nie jest to wypadek przy pracy, lecz celowe działanie w imię poprawności politycznej i laickości republiki. Podobne przypadki zdarzały się już wcześniej. Usunięcie krzyża to element ideologii inkluzji, która ma towarzyszyć igrzyskom. Jak powiedział szef Komitetu ds. Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Tony Estanguet, Francuzi chcą przez formę organizacji imprezy dać wyraz bogactwu i różnorodności całego projektu. Krzyż w tej różnorodności jednak się nie mieści. Sprawa oburzyła wielu Francuzów, którzy komentowali to w mediach społecznościowych: „Chęć zatarcia wszelkich przejawów chrześcijaństwa”; „Wstyd dla naszego kraju”. Kontrowersje wzbudziło także wyznaczenie Ayi Nakamury (prawdziwe nazwisko to Danioko), Malijki naturalizowanej w 2021 r., do śpiewania na ceremonii otwarcia.
j.k.

2024-03-12 13:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Maria Franciszka Siedliska: obywatelka świata - dla Polonii

2024-11-25 07:29

[ TEMATY ]

święci

1884_fot archiwum CSFN

Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza - Franciszka Siedliska

Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza - Franciszka Siedliska

Zamykam oczy, na nic już nie patrzę, tylko się rzucam w tę przepaść Pana Boga, w przepaść Jego miłości nieskończonego miłosierdzia – pisała bł. Maria Franciszka Siedliska w swoich notatkach duchowych. Te słowa doskonale oddają jej życie – pełne zawierzenia Bogu i bezgranicznej troski o innych. Wspomnienie bł. Marii obchodzone jest 21 listopada poza Polską, a w Polsce – 25 listopada.

Bł. Maria Franciszka Siedliska urodziła się na Mazowszu, dzieciństwo spędziła w Żdżarach koło Nowego Miasta nad Pilicą i w Warszawie. Tam odkryła, jak wspaniałym darem jest miłość Jezusa do niej. Chciała na tę miłość odpowiedzieć całym życiem „Jezusa na wieki” - zapisała w swych notatkach.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek potępia dyskryminację kobiet

2024-11-25 16:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Często ograniczenia i dyktaty szczególnie mocno obciążają kobiety, zmuszając je do zajmowania pozycji podrzędnych. I to jest bardzo złe - powiedział Ojciec Święty podczas audiencji dla Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Na wstępie Franciszek zacytował Dokument Końcowy XVI Zgromadzenia Synodu, który stwierdza, że rodziny są „uprzywilejowanym miejscem uczenia się i doświadczania podstawowych praktyk Kościoła synodalnego” (n. 35). W tym celu musi wzrastać w nich świadomość, że są „podmiotami, a nie tylko adresatami duszpasterstwa rodzin”, odpowiedzialnymi za „budowanie Kościoła i zaangażowanie w społeczeństwie” (nr 64). „Wiemy, jak decydujące znaczenie dla życia narodów mają małżeństwo i rodzina: Kościół zawsze troszczył się o nie, wspierał je i ewangelizował” - przypomniał papież.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję