Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Goleniów

By pamięć o nich nie minęła

W sobotę, 10 lutego, nieliczna już grupa goleniowskich Sybiraków spotkała się przy symbolicznym grobie tych, którzy na zawsze zostali w nieludzkiej ziemi, by uczcić ich pamięć i poświęcić odnowiony pomnik.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2024, str. III

[ TEMATY ]

Goleniów

Maria Palica

Przedstawiciele goleniowskich Sybiraków z ks. Wacławem Nowakiem

Przedstawiciele goleniowskich Sybiraków z ks. Wacławem Nowakiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Data nie została wybrana przypadkowo. Prezes goleniowskiego koła Związku Sybiraków p. Leokadia Sosnowska przypomniała, że właśnie tego dnia w 1940 r. rozpoczęły się masowe deportacje Polaków na Syberię. Potem były kolejne – aż do 1952 r. Setki tysięcy ludzi przez te wszystkie lata zostało zesłanych na Syberię i do Kazachstanu tylko dlatego, że byli Polakami. Praca ponad ludzkie siły, głód i mróz sprawiły, że większość z nich została tam na zawsze. Ci co przeżyli, chcą, by pamięć o nich nigdy nie minęła.

Symboliczny grób Sybiraków stanął na goleniowskim cmentarzu w 1995 r. Teraz dzięki wsparciu gminy został odnowiony. Pomnik pobłogosławił i poświęcił ks. proboszcz Wacław Nowak, a obecna na skromnej uroczystości wiceburmistrz Anita Jurewicz złożyła biało-czerwoną wiązankę kwiatów. Na koniec odśpiewano Hymn Sybiraków i odmówiono modlitwę o życie wieczne dla zmarłych..

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-02-20 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz goleniowskiej fary

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Goleniów

Jubileusz parafii

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Autorem głównego ołtarza jest goleniowski rzeźbiarz śp. Stanisław Szulc

Autorem głównego ołtarza jest goleniowski rzeźbiarz śp. Stanisław Szulc

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dawny kościół farny, najokazalsza świątynia i zabytek Goleniowa, od 750 lat wpisany jest w krajobraz miasta nad Iną.

Istnienie w Goleniowie kościoła potwierdza dokument z 1271 r., którym książę pomorski Barnim I oddał goleniowską świątynię pod patronat klasztoru kongregacji kanoników regularnych św. Wiktora (wiktorynów) we Wkryujściu (Ückermunde). Trzy lata wcześniej – 1 lipca 1268 r. – książę Barnim I nadał grodowi nad Iną prawa miejskie i związane z tym liczne przywileje.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Umacniaj mnie na drodze dawania świadectwa o Tobie!

2024-04-12 14:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus, który żyje we mnie, dzieli się ze mną pokojem, na który nie zasłużyłem, obdarza mnie swoją mądrością, która przekracza wszystkie ziemskie mądrości, staje się siłą moich nóg, które nie poddają się trudnościom. On jest moim Przyjacielem i moją Drogą przez życie, droga, która prowadzi mnie do ludzi, którzy oczekują ode mnie dobrego słowa, pomocy, wsparcia. Wszystko zaś po to, by świadectwo o Chrystusie było ciągle żywe i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ewangelia (Łk 24, 35-48)

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Ukradli gong liturgiczny, policja złapała ich w drodze do skupu złomu

2024-04-15 12:20

[ TEMATY ]

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy z kościoła w Makowie Mazowieckim ukradli miedziany gong liturgiczny. Policja zatrzymała ich w drodze do punktu skupu metali, gdzie zamierzali spieniężyć łup – poinformowała rzeczniczka miejscowej policji podkom. Monika Winnik.

Złodziei, którzy wynosili z kościoła gong służący do sygnalizowania najważniejszych momentów podczas Mszy świętej, zauważył przebywający w świątyni mężczyzna. Powiadomił o tym proboszcza, a ten zgłosił kradzież policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję