Od kilku lat na wrocławskie ulice wyjeżdża Streetbus. – Jest to inicjatywa społeczna, która pomaga osobom w kryzysie bezdomności lub trudnej sytuacji życiowej. Możemy powiedzieć, że jest to taki autobus przepełniony dobrocią i ciepłem. Kursuje on po Wrocławiu w sezonie jesienno-zimowym oraz zawsze wtedy, kiedy te warunki są trudne dla osób w kryzysie bezdomności – zaznacza Katarzyna Pawlak z biura prasowego MPK we Wrocławiu i dodaje: – Osoby korzystające z naszej pomocy mają zapewniony: ciepły posiłek, napój, odzież, koce, opiekę medyczną i wsparcie psychologiczne.
Są ważni
Dla osób w kryzysie bezdomności ważne jest to, że jest ktoś, kto o nich pamięta. –To nie tylko takie suche przekazanie posiłku, ale przede wszystkim gest miłości. W Streetbusie działają wolontariusze czy streetworkerzy, których zadaniem jest też pomoc osobom do nas przychodzącym, aby ich zmotywować do zmiany stylu życia, pomóc im podnieść się na duchu, czy wyjść z tej trudnej sytuacji – podkreśla rzeczniczka MPK Wrocław i dodaje: – Jeden z naszych kierowców opowiadał o spotkaniu z panem, który jeszcze rok temu korzystał z pomocy Streetbusa, a dzisiaj już wyszedł z bezdomności i przyszedł, aby podziękować i wesprzeć tę inicjatywę. Takie spotkania pokazują, że nasza praca ma sens, a nasz projekt łączy ludzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak działa?
Reklama
Streetbus dociera do miejsc, gdzie znajdują się osoby bezdomne. – Miasto wie, jaka jest liczba osób bezdomnych. To zasługa wrocławskich służb mundurowych czy pracowników MOPS. Sprawdzono miejsca zgłaszane przez mieszkańców, placówki, w których przebywać mogą osoby doświadczające bezdomności oraz miejsca wykorzystywane jako schronienia np. jak osłony, piwnice, altany działkowe. Dzięki temu mogliśmy się przygotować na ten czas. Od listopada do końca grudnia wydaliśmy prawie 11 tys. porcji zupy, a z naszej pomocy skorzystało 6,5 tys. osób – zaznacza Katarzyna Pawlak, kontynuując: – Wyznaczyliśmy kilka przystanków we Wrocławiu. Jedne są na żądanie, drugie stanowią miejsce, gdzie Streetbus zatrzymuje się na dłużej. A sami bezdomni zawsze wiedzą kiedy Streetbus przyjedzie i czekają na niego na przystanku.
Wolontariusze
Każda taka inicjatywa ma swoją rację bytu w sytuacji, gdy zaangażują się w nią ludzie dobrej woli: – Tu muszę pochwalić naszych niezawodnych wolontariuszy Streetbusa i streetworkerów. Są to często studenci, pracownicy, rodzice, emeryci i wiele innych osób, które łączy pasja i zaangażowanie. To ludzie, którzy nie są obojętni na los innych i chcą dzielić się swoim czasem, wiedzą, umiejętnościami i sercem. I robią to wyśmienicie – zaznacza rzeczniczka MPK Wrocław.
Mobilna ogrzewalnia funkcjonuje dzięki współpracy: MPK Wrocław, Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Fundacji Homo Sacer.
Przystanki na trasie Streetbusa we Wrocławiu:
• 20.00 – 20.25 ul. Sieradzka (postój)
• 20.35 al. Hallera (przystanek na życzenie)
• 20.40 FAT (przystanek na życzenie)
• 20.42 – 21.12 ul. Bzowa przy Centrum Historii Zajezdnia (postój)
• 21.19 pl. Orląt Lwowskich (przystanek na życzenie)
• 21.30 Galeria Dominikańska (przystanek na życzenie)
• 21.40 pl. Grunwaldzki (przystanek na życzenie)
• 21.45 – 22.15 Katedra (postój)
• 22.20 ul. Kościuszki/ul.Pułaskiego (przystanek na życzenie)
• 22.30 – 23.00 ul. Sucha (postój)
• 23.15 – Ogrzewalnia, róg Zaporoskiej i Gajowickiej