Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nasz święty opiekun

Cieszymy się, że błogosławiony chodził po naszych ulicach, że tu spowiadał, odprawiał Msze św. i głosił rekolekcje – zaznacza s. Teresa Szałkowska.

2024-02-06 10:37

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2024, str. I

[ TEMATY ]

bł. ks. Michał Sopoćko

Archiwum prywatne

Na zdjęciu od lewej: ks. dziekan Jerzy Tobiasz, przewodniczący Rady Miasta Marek Antczak, burmistrz Piotr Sobolewski, abp Andrzej Dzięga i kustosz ks. Janusz Zachęcki

Na zdjęciu od lewej: ks. dziekan Jerzy Tobiasz, przewodniczący Rady Miasta Marek Antczak, burmistrz Piotr Sobolewski, abp Andrzej Dzięga i kustosz ks. Janusz Zachęcki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po długim oczekiwaniu i modlitwach abp Andrzej Dzięga przekazał władzom Myśliborza watykańskie dokumenty zezwalające, by bł. ks. Michała Sopoćkę można było przyzywać jako patrona miasta i jego wstawiennika u Boga.

Na uroczystej sesji Rady Miasta 15 lutego będą poddane pod głosowanie watykańskie dokumenty, nadające bł. ks. Michałowi Sopoćce nowy tytuł: Patrona Myśliborza. Jest to potwierdzenie oczekiwań mieszkańców miasta i okolic. Burmistrz Myśliborza i Rada Miasta już w 2017 r. podjęli uchwałę, by Myślibórz został zaszczycony wstawiennictwem bł. ks. M. Sopoćki. W uzasadnieniu uchwały zostało napisane: „Błogosławiony ks. Michał Sopoćko nierozerwalnie związany jest z Myśliborzem. Po raz pierwszy przybył tu we wrześniu 1947 r. Kiedy wszedł do kościoła Świętego Krzyża ze zdumieniem stwierdził, że o takim kościółku pisała w swoim Dzienniczku i opowiadała mu, jako swojemu spowiednikowi i przewodnikowi duchowemu, św. Faustyna. Mówiła mu o swojej proroczej wizji: „Widziałam nieduży kościółek, a przy nim nieduże zgromadzenie” (Dz. 536, 563). Ciekawe, że w naszym mieście, tak właśnie z sympatią określamy kościół Świętego Krzyża – że to jest „mały kościółek”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Sopoćko wielokrotnie odwiedzał Myślibórz. Cieszymy się, że błogosławiony chodził po naszych ulicach, że tu spowiadał, odprawiał Msze Święte i głosił rekolekcje, jako założyciel towarzyszył powstaniu wspólnoty zakonnej Sióstr Jezusa Miłosiernego i uczestniczył w jej uroczystościach. Niewiele miast na naszych Ziemiach Zachodnich może się poszczycić obecnością oficjalnie ogłoszonych świętych i błogosławionych Kościoła, a my mamy to udokumentowane. Ksiądz Sopoćko opisywał Myślibórz w swoich wspomnieniach i dlatego przez jego wstawiennictwo pragniemy, by w Myśliborzu żyło nam się nie tylko lepiej, ale by było w nim jeszcze więcej wzajemnej miłości, więcej wzajemnego szacunku i zaufania, by nie tylko w „małym kościółku”, ale też w całym naszym mieście czuło się atmosferę, że jest to rzeczywiście miasto wybrane.

Reklama

W Myśliborzu znajduje się Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. To kolebka naszego zgromadzenia, a jednocześnie miejsce, o którym Jezus powiedział św. Faustynie Kowalskiej, że „będzie błogosławił okolicy, gdzie klasztor ten będzie” (Dz. 570). Czytając Dzienniczek ludzie zaczęli poszukiwać, a nawet organizować pielgrzymki do tego miejsca. W związku z tym abp Marian Przykucki w 1993 r. ogłosił to miejsce Myśliborskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Dwa lata po beatyfikacji, w 2010 r. sprowadzono tu relikwie bł. ks. Michała Sopoćki, które w uroczystej procesji różanej wniesiono do kościoła Świętego Krzyża.

Wierzymy, że bł. M. Sopoćko jest cały czas obecny w naszym mieście, że uprasza nam potrzebne łaski, ale ufamy też, że teraz, gdy będzie specjalnie uhonorowany tytułem patrona miasta, weźmie to miasto w szczególną opiekę, zwłaszcza w sprawach po ludzku niemożliwych. Od tego dnia właśnie tak będziemy śpiewać w myśliborskich kościołach: Patronie naszego miasta – Weź je w swoją opiekę – I uproś nam Miłosierdzie – niech ono ocali nas!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Niech dzieła Boże objawiają się zarówno w nas, jak i przez nas

2024-02-12 12:52

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 21, 33-43. 45-46.

Piątek, 1 marca. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Nie miał nic ze świeckości – sympozjum o bł. o. Józefie Cebuli OMI

2024-03-01 21:53

[ TEMATY ]

UKSW

Oblaci Maryi Niepokalanej

Bł. o. Józef Cebula OMI

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na UKSW odbyło się sympozjum naukowe poświęcone bł. o. Józefowi Cebuli, polskiemu Misjonarzowi Oblatowi Maryi Niepokalanej, wychowawcy młodzieży w junioracie w Lublińcu i nowicjuszy w Markowicach, który zginął zamordowany przez Niemców za wiarę i kapłaństwo.

Okazją do zorganizowania konferencji była przypadająca w tym roku 25. rocznica beatyfikacji o. Cebuli, której dokonał św. Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję