Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Kapłańskie radości

Okres jego probostwa rozpoczął się w momencie, gdy kościół dopiero się budował, a Msze św. odbywały się na świeżym powietrzu – powiedział proboszcz ks. Edward Sokołowski.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 5/2024, str. I

[ TEMATY ]

odznaczenia

ks. Paweł Wiśniewski

Abp Andrzej Dzięga wręczył ks. prał. Romanowi Garbiczowi medal 50-lecia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Abp Andrzej Dzięga wręczył ks. prał. Romanowi Garbiczowi medal 50-lecia
Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele bł. Michała Kozala w Świnoujściu odbyła się nietypowa uroczystość. Abp Andrzej Dzięga wręczył ks. prał. Romanowi Garbiczowi medal 50-lecia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Była to również piąta stacja przygotowująca do jubileuszu 900-lecia misji pomorskiej św. Ottona z Bambergu.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. o godz. 11.30, na początku której ks. proboszcz Edward Sokołowski powitał wszystkich i poprosił abp Andrzeja Dzięgę o przewodniczenie Eucharystii. Celebransi modlili się z podziękowaniem za wieloletnią posługę ks. prałata w parafii świnoujskiej, a także za ponad 50-letnią posługę w kapłaństwie. Dostojny Jubilat tworzył wspólnotę parafialną od podstaw i był jej pierwszym proboszczem. Budowa od podstaw nowej, imponującej świątyni było w tamtych latach nie lada wyzwaniem. Proboszcz musiał pokonać wiele trudności przy zapewnieniu materiałów budowlanych oraz fachowców. Od poświęcenia świątyni, kościół stał się nie tylko ośrodkiem religijnego kultu, ale także wydarzeń artystycznych i miejscem integracji. Z czasem, kolejnym takim miejscem na terenie kierowanej przez ks. Romana parafii stał się dom parafialny, a wreszcie, tzw. „księżówka północy”, dom zbudowany z myślą o duszpasterzach kończących aktywna posługę albo pragnących spokojnego wypoczynku. Przez 33 lata udało się ks. prałatowi zbudować także wspólnotę duchową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W parafii działają m.in.: grupa modlitewna Odnowa w Duchu św., Ruch Oaza Rodzin – Domowy Kościół, Żywy Różaniec, Caritas Parafialny. Przez 52 lata kapłaństwa pracował także od samego początku istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej. W homilii metropolita przypomniał znaczenie misji św. Ottona na pomorskiej ziemi, a także ogromną pracę księży w budowanie lokalnego Kościoła, w tym także jubilata ks. prał. Garbicza. Przed wręczeniem medalu życzenia od księży wypowiedział ks. dziekan dekanatu świnoujskiego ks. kan. Piotr Superlak.

Kolejną okazją do wspólnej modlitwy była zbliżająca się 900. rocznica pomorskiej misji św. Ottona, który zapoczątkował na tych ziemiach stałe struktury kościelne. Zebrani wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a także otrzymali błogosławieństwo przy parafialnej chrzcielnicy. Od maja 2024 r. do czerwca 2025 r. archidiecezja szczecińsko-kamieńska będzie obchodziła „Jubileusz 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu”. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Szczecinie w dniach 10-12 czerwca, w ramach którego biskupi odwiedzą także Wolin i Kamień Pomorski.

2024-01-30 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odznaczeni kapłani z Mistrzejowic

W czwartek 5 października w kościele św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach koncelebrowana była Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Metropolita krakowski arb Marek Jędraszewskiego. Po Eucharystii w dolnym kościele mistrzejowickiej świątyni odbyła się niecodzienna uroczystość nadania państwowych odznaczeń przez Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Wojciecha Kolarskiego.

Miejsce nie było przypadkowe, bo właśnie w tym tzw. „kościele solidarnościowym” odprawiane były i są do dzisiaj w każdy pierwszy czwartek miesiąca słynne „Msze za Ojczyznę”, w których uczestniczył m.in. bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Pośmiertnie odznaczeniami nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę uhonorowani zostali Sługa Boży Ks. Józef Kurzeja - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz a ks. Mikołaj Kuczkowski - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto, za szczególne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczono jeszcze Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Stanisława Zająca, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Zbigniewa Bielawskiego i Halinę Smagowicz.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Nie miał nic ze świeckości – sympozjum o bł. o. Józefie Cebuli OMI

2024-03-01 21:53

[ TEMATY ]

UKSW

Oblaci Maryi Niepokalanej

Bł. o. Józef Cebula OMI

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na UKSW odbyło się sympozjum naukowe poświęcone bł. o. Józefowi Cebuli, polskiemu Misjonarzowi Oblatowi Maryi Niepokalanej, wychowawcy młodzieży w junioracie w Lublińcu i nowicjuszy w Markowicach, który zginął zamordowany przez Niemców za wiarę i kapłaństwo.

Okazją do zorganizowania konferencji była przypadająca w tym roku 25. rocznica beatyfikacji o. Cebuli, której dokonał św. Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję