Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Trzy kolędowania

Wspólne śpiewanie nie tylko łagodzi obyczaje, ale również daje poczucie wspólnoty i bliskości.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 4/2024, str. III

[ TEMATY ]

Szczecin

Ks. Krzysztof Zdziarski

Schola parafii św. Ottona

Schola parafii św. Ottona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Ottona zaprosiła w tym roku na trzy kolędowania. Pierwsze (6 stycznia) poprowadziła parafialna Schola Leśnego, która wraz z trzema Królami wprowadziła świąteczną atmosferę wspólnego śpiewania kolęd. Należy dodać, że schola została założona przez śp. ks. Piotra Leśniaka (zmarł 3 lata temu), który przyciągał do Boga i Kościoła wielu młodych ludzi z talentami i bez talentów, ponieważ jak ktoś napisał: „Był księdzem blisko człowieka”. Schola pod kierownictwem Hanny Antosiewicz (studentki Akademii Sztuki) śpiewa i gra podczas niedzielnych Eucharystii o godz. 18, procesji Bożego Ciała oraz w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w czasie Nabożeństw Uwielbienia.

Drugie kolędowanie miało miejsce 14 stycznia, kiedy to Zespół Pieśni i Tańca Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Pomorza Zachodniego w strojach ludowych zaprezentował staropolskie kolędy oraz zaprosił do wspólnego przeżywania narodzin Jezusa na góralską nutę. Warto podkreślić że to już trzecie wspólne kolędowanie zespołu, który założyła w 2021 r. prof. Beata Karakiewicz – dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM. Studenci i pracownicy PUM pod kierownictwem dr n. zdr. Anny Knyszyńskiej (kierownik Zakładu Nauk Humanistycznych i Terapii Zajęciowej) śpiewają i wykonują tańce z różnych regionów Polski oraz polskie tańce narodowe. Członkowie zespołu szlifują swoje umiejętności taneczne i wokalne uczestnicząc w różnych wydarzeniach kulturalnych, koncertach, obozach szkoleniowych i warsztatach tanecznych. Należy podkreślić, że zespół jest zapleczem warsztatowym dla studentów kierunków terapeutycznych, między innymi nowopowstałego kierunku logopedia kliniczna.

Czas tradycyjnego kolędowania zakończył w ostatnią niedzielę stycznia występ Chóru Hejnał, którym dyryguje prof. Barbara Halec z Akademii Sztuki. To jeden z najstarszych chórów w Szczecinie, który powstał w 1946 r. i ma w swoim repertuarze szeroki wachlarz utworów tradycyjnych i współczesnych. Wspólne potrójne kolędowanie było okazją do integracji oraz do refleksji nad tajemnicą narodzin Jezusa, a w tym roku w dobie wojny w Ziemi Chrystusa do modlitwy o pokój na całym świecie i każdym człowieku. Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom i uczestnikom. Zapraszamy na koncert pieśni ludowych, patriotycznych i religijnych wraz z tańcami ludowymi, który będzie odbędzie się 25 maja podczas Wielkiej Szczecińskiej Majówki w roku Wielkiego Jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-01-23 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczmy się miłości od dzieci

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2023, str. I

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Słowo Boże skierowane do dzieci przerodziło się w dialog z udziałem gromady pielgrzymów

Słowo Boże skierowane do dzieci przerodziło się w dialog z udziałem gromady pielgrzymów

Bardzo się cieszę, że będziemy dziś wspólnie prosić świętych pastuszków o szczególną pomoc w tym wszystkim, z czym tu przychodzicie – przywitał dzieci kustosz sanktuarium, ks. kan. Marek Maciążek.

Bóg istnieje i jest w sercach wszystkich ludzi – między innymi te słowa stanowiły treść przewodnią V Archidiecezjalnej Pielgrzymki Dzieci do Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie, miejsca, w którym o Boże łaski za wstawiennictwem świętych pastuszków z Fatimy, Hiacynty i Franciszka Marto, proszą zarówno dzieci, jak i dorośli.

CZYTAJ DALEJ

Niech dzieła Boże objawiają się zarówno w nas, jak i przez nas

2024-02-12 12:52

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 21, 33-43. 45-46.

Piątek, 1 marca. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Nie miał nic ze świeckości – sympozjum o bł. o. Józefie Cebuli OMI

2024-03-01 21:53

[ TEMATY ]

UKSW

Oblaci Maryi Niepokalanej

Bł. o. Józef Cebula OMI

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na UKSW odbyło się sympozjum naukowe poświęcone bł. o. Józefowi Cebuli, polskiemu Misjonarzowi Oblatowi Maryi Niepokalanej, wychowawcy młodzieży w junioracie w Lublińcu i nowicjuszy w Markowicach, który zginął zamordowany przez Niemców za wiarę i kapłaństwo.

Okazją do zorganizowania konferencji była przypadająca w tym roku 25. rocznica beatyfikacji o. Cebuli, której dokonał św. Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję