Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Mają swój czas

Przyglądając się życiu i duchowości samarytańskiej rodziny z Markowej zauważmy, w jaki sposób człowiek przy współpracy z łaską Bożą może wydać błogosławione owoce – powiedział bp Henryk Wejman.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 4/2024, str. I

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Błogosławieństwo relikwiami w archikatedrze

Błogosławieństwo relikwiami w archikatedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U bram Szczecina w niedzielę Chrztu Pańskiego – drugiego dnia peregrynacji po ziemiach Kościoła nad Odrą i Bałtykiem – gościnnie relikwie przyjęła wspólnota skupiona pod matczynym płaszczem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Serca na os. Słonecznym.

Na styku dekanatów

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej usytuowane na styku dwóch dekanatów prawobrzeżnej części miasta (Słoneczne i Dąbie) stało się, tak dla parafian jak i przybyłych gości, miejscem modlitwy kierowanej do Boga przez ręce Maryi i za wstawiennictwem błogosławionej, męczeńsko straconej Rodziny Ulmów. Niespełna trzygodzinne duchowo intymne i symboliczne spotkanie z błogosławionymi zamordowanymi przez niemieckich okupantów Józefem, Wiktorią oraz ich potomstwem: Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim, Marią i dzieckiem będącym w dniu egzekucji w łonie matki, stanowiło okazję do modlitwy i do pogłębionej refleksji nad własnym życiem, nad osobistym Bożym powołaniem każdego z nas, nad chęcią odczytywania woli Bożej w codziennym życiu i wiernością Jego przykazaniom oraz odpowiedzią na Jego bezgraniczną miłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystii oraz modlitwom w czasie nawiedzenia relikwii bł. Rodziny Ulmów w Sanktuarium MB Fatimskiej wraz ks. Tomaszem Ceniuchem przewodniczył proboszcz „słonecznej” parafii ks. prał. Henryk Silko. Nie brakowało odniesień do spraw współczesnej rodziny, potrzeby jej pielęgnowania, szczególnej ochrony i obrony. Dla małżonków była to też okazja, by odnowić małżeńskie przyrzeczenia, a wszyscy obecni mogli skorzystać z indywidualnego błogosławieństwa relikwiami. Maryjne powitanie w Szczecinie obecnej w relikwiach Rodziny Ulmów kontynuowano jeszcze tego dnia w parafii Nawiedzenia NMP w Dąbiu.

Wśród młodych

Plan peregrynacji w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ułożono w taki sposób, by dotrzeć do możliwie szerokiego grona wiernych. Dzięki temu okazję do zapoznania się z historią życia i tragicznym losem dziś błogosławionej już Rodziny Ulmów miały dzieci oraz młodzież katolickich szkół podstawowych i średnich, a także alumni szczecińskiego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Reklama

Ksiądz Ceniuch zwrócił się do dzieci ze szczególnym apelem, aby nie obawiały się brać na siebie zobowiązań, by w swym dziecięcym życiu nie rezygnowały z czynienia dobra. Ukazał jednocześnie, jak wiele okazji do uświęcania swojego życia pojawia się w codzienności każdego człowieka, jak łatwo o możliwość niesienia pomocy – w domu i wokół siebie. Wyjaśniał również czym są relikwie, czyje relikwie goszczą w naszej archidiecezji oraz opisał symbolikę zdobień relikwiarza. Niecodzienną wizytę w związku z peregrynacją relikwii bł. Rodziny z Markowej przeżywać mogli uczniowie wszystkich katolickich szkół podstawowych w Szczecinie oraz młodzież Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. W ostatnią noc peregrynacji relikwii po archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej modlitewnie czuwali przy nich klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Pożegnanie

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana stanowiła duchowy akord spinający przeżycia tygodniowej peregrynacji relikwii bł. Rodziny z Markowej. W słowie Bożym bp Wejman na przykładzie życia błogosławionych Józefa i Wiktorii wskazał, jak ważna w rodzinie jest wiara i troska o dobro duchowe całej rodziny, o czym świadczą zapiski Józefa w zachowanym notatniku, czy na marginesie kart książek z ich domowej biblioteki. – Wśród wielu pozycji literackich obecnych w domowej bibliotece Ulmów, książki o tematyce duchowej wydają się najistotniejsze. One stanowią klucz do zrozumienia duchowości całej ich rodziny. W jednej z nich Józef napisał słowa będące swoistym apelem: „Matki, ratujcie dusze dzieci waszych!”. Dobro duchowe, a następnie zbawienie swoich dzieci stało się najważniejszym celem rodziców, który i dziś do nas winien przemawiać z nie mniejszą siłą: Matki, ratujcie dusze dzieci waszych! – zaznaczył bp Wejman.

Reklama

Biskup podkreślił jeszcze jeden przykład, związany z lekturą słowa Bożego praktykowaną w Rodzinie Ulmów. – W biblii Ulmów na czerwono podkreślona została perykopa zatytułowana „Przykazanie miłości. Miłosierny Samarytanin”. Jest to przypowieść Chrystusa, w której pokazał wrażliwość Samarytanina na pobitego przez zbójców człowieka, któremu przechodzący wcześniej obok kapłan i lewita, nie udzielili pomocy. (…) Słowo Boże było fundamentem, na którym Ulmowie jako rodzina budowali relację z Bogiem, o czym może świadczyć podkreślona przez Józefa Ulmę przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, której słowa końcowe wypowiedziane przez Chrystusa wybrzmiały: „Idź i ty czyń podobnie!”. Te słowa były dla nich nie tyle niezobowiązującą zachętą, lecz imperatywem, który podjęli, dając schronienie ośmiu Żydom, których niemiecki okupant prześladował. Przyglądając się życiu i duchowości samarytańskiej rodziny z Markowej chciejmy zauważyć w jaki sposób człowiek przy współpracy z łaską Bożą może wydać błogosławione owoce – mówił bp Wejman.

W życiu społeczeństw rodzina stanowi skarb nie do przecenienia. Jej zdrowy, oparty na prawdziwych, Bożych wartościach fundament stanowi gwarancję dobrego, szlachetnego rozwoju wspólnoty, tak w odniesieniu lokalnym, jak i narodowym. O tym pamiętał św. Jan Paweł II, powierzając tę troskę oraz konieczność ochrony i obrony rodziny jako stałe zadanie dla nas wszystkich – zawsze i wszędzie.

2024-01-23 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum Charyzmatyczne w Szczecinie

Pokarmem dla każdego człowieka wierzącego jest modlitwa. To spotkanie Serca Bożego z sercem człowieka jest najwspanialszą formą wyrażenia uwielbienia, także dziękczynienia, a zarazem zaniesieniem przed niebieski tron próśb

Z wielu wątków modlitwy niezwykle ważne znaczenie ma modlitwa w Duchu Świętym – modlitwa charyzmatyczna. Od 30 maja do 2 czerwca Hala „Netto Arena” w Szczecinie stała się niemal europejskim centrum tejże rozmowy z Bogiem podczas kolejnego Forum Charyzmatycznego. Nasza biskupia stolica stała się zwornikiem trzech błogosławionych dni, które napełnione były niezwykłym bogactwem ducha, różnorodnego odcienia modlitewnych darów, jak również Słowa Bożego obficie zasiewanego przez wielu cenionych rekolekcjonistów, co przekładało się na tworzenie prawdziwej, braterskiej wspólnoty ożywionej darami Ducha Świętego. Trwające od piątkowego poranka aż do niedzielnego popołudnia Forum w tym roku za hasło przewodnie obrało sobie słowa z Dziejów Apostolskich: „Otrzymacie Jego moc” (Dz 1,8). Według organizatorów, a więc Wspólnoty „Lew Judy” posługującej przy parafii NMP Bolesnej w Mierzynie, której przewodzi ks. kan. Piotr Skiba: „Forum Charyzmatyczne jest formą rekolekcji dla każdego, które przeżywamy w czasie Nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Duchowość maryjna jest szczególną cechą naszego Forum. Pragniemy z Matką Bożą i przez Jej pośrednictwo trwać na modlitwie, aby jak Apostołowie w Wieczerniku przyjmować moc Ducha Świętego i Jego dary zgodnie z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce, który przeżywamy pod hasłem «W mocy Bożego Ducha». W programie Forum będzie m.in.: głoszenie Słowa Bożego, okazja do przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania, Msza św., Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa o uzdrowienie, modlitwa o wylanie Ducha Świętego i Jego darów, wspólna i indywidualna modlitwa w ciszy, śpiew pieśni oraz możliwość kupienia książek i materiałów ewangelizacyjnych. Forum to 3 dni uwielbienia Boga przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny w atmosferze wspólnoty wiary, zjednoczonej na Eucharystii”.

CZYTAJ DALEJ

Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym

2024-03-01 09:56

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bóg nie jest wszechmocnym, który narzuca człowiekowi swoje prawa, taktując go jak niewolnika, który słuchać musi praw swojego pana. Nic podobnego! Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym. Jest Nauczycielem, który uczy człowieka reguł pięknego i szczęśliwego życia. Jest Ojcem, który pokazuje swoim dzieciom drogi, które prowadzą do dobrej przyszłości, do domu, który daje poczucie bezpieczeństwa i schronienia.

Ewangelia (J 2, 13-25)

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzięki niezłomności Żołnierzy Wyklętych kolejne pokolenia odzyskały Polskę

2024-03-01 19:54

[ TEMATY ]

żółnierze niezłomni

Prezydent Andrzej Duda

Mława

PAP/Leszek Szymański

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu mławskiego w Mławie.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu mławskiego w Mławie.

Dzięki bohaterstwu i niezłomności Żołnierzy Wyklętych, a w ogromnej części przypadków śmierci, dramatycznej, często w cierpieniach, kolejne pokolenia odzyskały Polskę - powiedział w Mławie (Mazowieckie) prezydent Andrzej Duda w przypadającym w piątek Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Duda podczas spotkania z mieszkańcami Mławy i powiatu mławskiego przypomniał, że od 13 lat oficjalnie, decyzją Sejmu, podjętą z inicjatywy jeszcze prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 1 marca czczona jest pamięć Żołnierzy Wyklętych - Żołnierzy Niezłomnych, którzy „byli wyklęci przez komunistów, a niezłomni w walce o Polskę, we wspieraniu swoich rodaków w dążeniu do wolności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję