Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Za gwiazdą i królami do Jezusa

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Goleniowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Jego organizatorem po raz jedenasty była parafia św. Jerzego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Goleniów

Maria Palica

Ksiądz prob. Wacław Nowak zaprosił dzieci do stajenki na spotkanie z Jezusem

Ksiądz prob. Wacław Nowak zaprosił dzieci do stajenki na spotkanie z Jezusem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodzona 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana świętem Trzech Króli, to jedno z najstarszych kościelnych świąt, upamiętniające przybycie mędrców z Azji, Afryki i Europy na spotkanie z nowonarodzonym Jezusem. Zainicjowane w 2009 r. w Warszawie Orszaki Trzech Króli szybko znalazły naśladowców nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Goleniowska parafia przyłączyła się do tej widowiskowej akcji modlitewnej w 2014 r. i do dzisiaj gromadzi ona wielu wiernych z całego miasta. Tak było i w tym roku. Mimo zimna chętnych do udziału w tym radosnym wydarzeniu religijnym nie brakowało i przed stadionem na Kacpra, Melchiora i Baltazara oczekiwało kilkaset osób, w tym sporo dzieci. Po powitaniu królów przez ks. prob. Wacława Nowaka, uformował się królewski orszak i prowadzony przez gwiazdę betlejemską ze śpiewem razem z królami podążył do szopki w parafialnym wieczerniku. Tam królowie oddali hołd Dzieciątku Jezus i złożyli przyniesione Mu dary – mirrę, kadzidło i złoto.

Mszy św., która wieńczyła Orszak Trzech Króli, przewodniczył ks. prob. Wacław Nowak, który po Ewangelii zaprosił dzieci do stajenki na spotkanie z Jezusem. Wskazując na centralne postaci szopki – Jezusa, Maryję i Józefa – rozmawiał z nimi o tym, co przed ponad dwoma tysiącami lat wydarzyło się w Betlejem. Dzieci aktywnie się włączały w tę rozmowę, wykazując się sporą wiedzą na ten temat. Kończąc to uroczyste spotkanie ks. proboszcz podziękował wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie tego wydarzenia, przede wszystkim p. Sylwii Sobolewskiej, od kilku lat głównej organizatorki Orszaku Trzech Króli.

Wyjątkowość tego wydarzenia podkreślał udział we Mszy św. orkiestry dętej Wood & Brass Band, która po Eucharystii dała krótki koncert kolęd. Do zobaczenia za rok!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-01-16 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa i zabawa

W ostatnią sobotę lutego swoje piąte urodziny obchodziła działająca w parafii św. Jerzego w Goleniowie wspólnota „Światło”. Swoim działaniem obejmuje ona osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciół.

Świętowanie skromnego jubileuszu rozpoczęła Msza św., podczas której dziękowano Panu Bogu za dar wspólnoty i jej owoce oraz modlono się o błogosławieństwo na kolejne lata. Sprawował ją opiekun duchowy wspólnoty ks. Paweł Michniewicz. W swoich rozważaniach skupił się głównie na rodzicach, podkreślając ich oddanie w opiece nad niepełnosprawnymi dziećmi. To – jak stwierdził – jest rodzaj powołania. Szczególnego powołania, wymagającego wiele siły, cierpliwości, a przede wszystkim miłości do dziecka wymagającego nieustannej troski.

CZYTAJ DALEJ

Europejskie Przymierze na rzecz Niedzieli rusza z nową kampanią

2024-03-01 17:33

[ TEMATY ]

Niedziela

Unia Europejska

Niedziela

odpoczynek

luckybusiness/fotolia.com

Europejskie Przymierze na rzecz Niedzieli rusza z nową kampanią społeczną przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Celem jest zapewnienie, że wszystkie przepisy Unii Europejskiej szanują i wspierają ochronę wspólnego tygodniowego dnia odpoczynku dla wszystkich osób mieszkających i pracujących w UE, który powinien być zasadniczo zarezerwowany dla dnia niedzielnego. Ma to „chronić zdrowie pracowników, promować lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym oraz zapewniać odpowiednią ilość czasu, szczególnie dla rodzin i młodych pracowników, na kult oraz zaangażowanie społeczne i religijne”.

W ogłoszonym dziś manifeście Europejskie Przymierze na rzecz Niedzieli (European Sunday Alliance) wzywa europosłów i kandydatów na europosłów do uznania wartości ustanowienia wspólnego cotygodniowego dnia odpoczynku. Dokument ogłoszono przed przypadającym 3 marca Europejskim Dniem Niedzieli Wolnej od Pracy.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu apeluje o ochronę życia nienarodzonych i wspieranie ich rodziców

2024-03-02 11:55

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat Flickr

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

O budowanie społeczeństwa solidarnego, które nie wyklucza dzieci żyjących pod sercem matki oraz o profesjonalne i kompleksowe wspieranie ich rodziców zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Apel został opublikowany w związku ze złożonymi w Sejmie RP projektami prawnymi, dotyczącymi zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli - tak wierzących, jak i niewierzących - „o głęboką refleksję i ochronę wartości jaką jest życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”. Wyraził też swój niepokój w związku z tym, że „niektóre środowiska - postulując tzw. prawa kobiet do swobody przeprowadzania aborcji - nie uwzględniają prawa do życia człowieka w jego pierwszej, prenatalnej fazie życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję