Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Dźwięk, który wzywa

Arcybiskup Andrzej Dzięga dokonał poświęcenia i konsekracji trzech dzwonów w parafii Przemienienia Pańskiego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2023, str. II

[ TEMATY ]

Szczecin

Wiesław Podgórski

Duże zainteresowanie wiernych nowymi dzwonami

Duże zainteresowanie wiernych nowymi dzwonami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczął się ostatni etap budowy naszej świątyni – wieży, w której zostaną umieszczone dzwony. Czekaliśmy na to ponad 30 lat – mówią parafianie. Ksiądz prał. Zygmunt Wichrowski, proboszcz, poprosił metropolitę szczecińsko--kamieńskiego, który przewodniczył Mszy św., o dokonanie poświęcenia i konsekracji dzwonów oraz modlitwę za parafian, szczególnie za fundatorów.

W homilii abp Dzięga powiedział, że poświęcenie i konsekracja dzwonów jest otwarciem kolejnego etapu normalności. Słowo Boże jest konstytucją świata, pierwszą i ostatnią myślą Boga, Jego wolą. Słowo Boże jest jak dzwon, jak miecz obosieczny, który porządkuje, rozdziela, nazywa, zaprowadza ład, aby dobro było możliwe w ludzkich sercach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ponad 30 lat temu zapadła odważna decyzja wzniesienia tej świątyni. Decyzją Kościoła było, aby charyzmatem, głównym światłem duchowym dla tej parafii była tajemnica Przemienienia.

Dźwięk dzwonów będzie słyszany jak głos samego Boga, który zachęca do odpowiedzi sercem. – Ile razy usłyszysz te dzwony, przypominaj sobie, że jest to dzwon Słowa Pana i miej w domu otwartą księgę Pisma Świętego. Może wasza parafia stanie się szczególnym wyjątkiem na mapie Szczecina i naszej ziemi, że prawie każdy dom i mieszkanie będzie miało na co dzień otwartą Księgę Pana. Gdy usłyszysz dźwięk dzwonów przeczytasz jedno zdanie Słowa Pana kierowane do mnie, dla mnie, na dzisiaj, na teraz, na moje życie. Pan mówi do mnie i nie mogę tego przegapić – mówił abp Dzięga.

Dźwięk dzwonów łączy, organizuje, porządkuje i wzywa. Nie będzie natarczywy, przeszkadzający. Będzie pięknym dopełnieniem melodii ludzkich serc i świata uporządkowanego Słowem Bożym.

Po homilii ks. proboszcz dokonał prezentacji dzwonów, które powstały w Odlewni Dzwonów Braci Kruszewskich w Węgrowie na Podlasiu. Ludwisarze współpracują z firmą z Poznania, która wyposaża dzwony w elektronikę. Dwa mniejsze dzwony zostały ufundowane przez rodziny, a największy ma wielu fundatorów. Będą umieszczone na szóstym z ośmiu poziomów wieży kościelnej.

Reklama

Dzwony otrzymały imiona trzech wielkich pieśni Kościoła: Laudamus – chwały Boga wyśpiewywanej w hymnie Te Deum; Magnificat – pieśni duszy Maryi wielbiącej wielkie rzeczy, które Pan uczynił Jej i rodzajowi ludzkiemu oraz Benedictus – kantyku Zachariasza wyśpiewanego po narodzinach Jana Chrzciciela. Po prezentacji arcybiskup dokonał poświęcenia dzwonów.

Na zakończenie metropolita podziękował wszystkim, a szczególnie fundatorom dzwonów. Wyraził życzenie, aby dzwony były słyszane na Gumieńcach i w Szczecinie „Bogu na chwałę, duszom ludzkim na uświęcenie, ziemi naszej na głęboki radosny Boży pokój”.

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjatura Apostolska: papież przyjął rezygnację bp. Kruszyłowicza

[ TEMATY ]

biskup

Szczecin

biskupi

ks. Marcin Miczkuła

Papież Franciszek 11 maja przyjął rezygnację bp. Mariana Kruszyłowicza z funkcji biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce. Tym samym 77-letni bp Kruszyłowicz przeszedł na emeryturę.

CZYTAJ DALEJ

Libia: sześć osób zagrożonych karą śmierci za przejście na chrześcijaństwo

2024-03-01 07:28

[ TEMATY ]

Libia

Adobe Stock

Kara śmierci grozi sześciu Libijczykom, oskarżonym o zagrożenie bezpieczeństwa ich kraju, a których jedyną winą jest to, że przeszli z islamu na chrześcijaństwo. Od roku przebywają oni w więzieniu, licząc się z możliwością powieszenia lub rozstrzelania. Nie przestają się przy tym modlić o ułaskawienie, co zresztą również jest przestępstwem ze względu na obowiązujące tam przepisy.

Art. 207 miejscowego kodeksu karnego karze wszelkie próby szerzenia poglądów godzących w „zmianę podstawowych zasad konstytucyjnych lub podstawowych struktur porządku społecznego” lub wręcz zniszczenia państwa. Każdemu, kto ma książki, obrazki, wizerunki, slogany lub „jakiekolwiek inne przedmioty” o treści wywrotowej, grożą surowe kary, łącznie z wyrokiem śmierci. Takie właśnie sankcje czekają szóstkę nowo nawróconych na chrześcijaństwo, którzy nie ukrywali tego faktu i tylko z tego powodu władze uważają ich za terrorystów powiązanych z miejscowym oddziałem tzw. Państwa Islamskiego (DAESZ).

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: dzieje Polski są dowodem tego, że zło jest pokonane przez wiarę w Chrystusa

– Dzieje Polski są niezwykłym dowodem tego, że zło jest pokonane przez wiarę w Chrystusa, na którym budujemy naszą przyszłość – powiedział abp Wacław Depo. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.

– To święto łączące wolnych Polaków, wiernych ideałom, które nieśli niezłomni, niemodni, niewygodni i znienawidzeni. Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, dzięki prawicowym intelektualistom i politykom wyklęci bohaterowie antykomunistycznego powojennego podziemia doczekali się rehabilitacji i należnej pamięci w świadomości Polaków. Można powiedzieć, że z bycia wyklętymi weszli do panteonu niezłomnych – przypomniał na początku Liturgii ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła. Jak dodał, „jesteśmy tutaj na modlitwie po to, aby Żołnierze Niezłomni znów nie zostali wyklęci, by nie zostali wyeliminowani przez złą pamięć i nie znaleźli się na indeksie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję