Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Dźwięk, który wzywa

Arcybiskup Andrzej Dzięga dokonał poświęcenia i konsekracji trzech dzwonów w parafii Przemienienia Pańskiego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2023, str. II

[ TEMATY ]

Szczecin

Wiesław Podgórski

Duże zainteresowanie wiernych nowymi dzwonami

Duże zainteresowanie wiernych nowymi dzwonami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczął się ostatni etap budowy naszej świątyni – wieży, w której zostaną umieszczone dzwony. Czekaliśmy na to ponad 30 lat – mówią parafianie. Ksiądz prał. Zygmunt Wichrowski, proboszcz, poprosił metropolitę szczecińsko--kamieńskiego, który przewodniczył Mszy św., o dokonanie poświęcenia i konsekracji dzwonów oraz modlitwę za parafian, szczególnie za fundatorów.

W homilii abp Dzięga powiedział, że poświęcenie i konsekracja dzwonów jest otwarciem kolejnego etapu normalności. Słowo Boże jest konstytucją świata, pierwszą i ostatnią myślą Boga, Jego wolą. Słowo Boże jest jak dzwon, jak miecz obosieczny, który porządkuje, rozdziela, nazywa, zaprowadza ład, aby dobro było możliwe w ludzkich sercach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ponad 30 lat temu zapadła odważna decyzja wzniesienia tej świątyni. Decyzją Kościoła było, aby charyzmatem, głównym światłem duchowym dla tej parafii była tajemnica Przemienienia.

Dźwięk dzwonów będzie słyszany jak głos samego Boga, który zachęca do odpowiedzi sercem. – Ile razy usłyszysz te dzwony, przypominaj sobie, że jest to dzwon Słowa Pana i miej w domu otwartą księgę Pisma Świętego. Może wasza parafia stanie się szczególnym wyjątkiem na mapie Szczecina i naszej ziemi, że prawie każdy dom i mieszkanie będzie miało na co dzień otwartą Księgę Pana. Gdy usłyszysz dźwięk dzwonów przeczytasz jedno zdanie Słowa Pana kierowane do mnie, dla mnie, na dzisiaj, na teraz, na moje życie. Pan mówi do mnie i nie mogę tego przegapić – mówił abp Dzięga.

Dźwięk dzwonów łączy, organizuje, porządkuje i wzywa. Nie będzie natarczywy, przeszkadzający. Będzie pięknym dopełnieniem melodii ludzkich serc i świata uporządkowanego Słowem Bożym.

Po homilii ks. proboszcz dokonał prezentacji dzwonów, które powstały w Odlewni Dzwonów Braci Kruszewskich w Węgrowie na Podlasiu. Ludwisarze współpracują z firmą z Poznania, która wyposaża dzwony w elektronikę. Dwa mniejsze dzwony zostały ufundowane przez rodziny, a największy ma wielu fundatorów. Będą umieszczone na szóstym z ośmiu poziomów wieży kościelnej.

Reklama

Dzwony otrzymały imiona trzech wielkich pieśni Kościoła: Laudamus – chwały Boga wyśpiewywanej w hymnie Te Deum; Magnificat – pieśni duszy Maryi wielbiącej wielkie rzeczy, które Pan uczynił Jej i rodzajowi ludzkiemu oraz Benedictus – kantyku Zachariasza wyśpiewanego po narodzinach Jana Chrzciciela. Po prezentacji arcybiskup dokonał poświęcenia dzwonów.

Na zakończenie metropolita podziękował wszystkim, a szczególnie fundatorom dzwonów. Wyraził życzenie, aby dzwony były słyszane na Gumieńcach i w Szczecinie „Bogu na chwałę, duszom ludzkim na uświęcenie, ziemi naszej na głęboki radosny Boży pokój”.

2023-11-28 12:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bulwersujący akt wandalizmu na cmentarzu w Szczecinie

[ TEMATY ]

cmentarz

Szczecin

Kapitel / pl.wikipedia.org

Ponad 40 nagrobków zostało zniszczonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Policja poszukuje sprawców, którzy dopuścili się tego czynu.

CZYTAJ DALEJ

Mistrz katechezy

2024-04-09 14:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2024, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Cezary Bus

Św. Cezary Bus

Ten święty pokazuje, że nauczanie wiary powinno być przystępne i wymaga udziału rodziców.

Cezary Bus żył w czasach duchowego zamętu, gdy wraz z początkiem reformacji Europa pogrążyła się w politycznym, społecznym i religijnym kryzysie. Również w jego życie wkradł się duchowy chaos, gdy jako młodzieniec wstąpił do gwardii królewskiej – światowość, w której się zatracił, przyćmiła myśl o Bogu. Ten stan rzeczy odmieniła ciężka choroba, na którą zapadł – miał wówczas czas na przemyślenie swego postępowania. Właśnie wtedy odkrył w sobie powołanie do stanu duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Ukradli gong liturgiczny, policja złapała ich w drodze do skupu złomu

2024-04-15 12:20

[ TEMATY ]

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy z kościoła w Makowie Mazowieckim ukradli miedziany gong liturgiczny. Policja zatrzymała ich w drodze do punktu skupu metali, gdzie zamierzali spieniężyć łup – poinformowała rzeczniczka miejscowej policji podkom. Monika Winnik.

Złodziei, którzy wynosili z kościoła gong służący do sygnalizowania najważniejszych momentów podczas Mszy świętej, zauważył przebywający w świątyni mężczyzna. Powiadomił o tym proboszcza, a ten zgłosił kradzież policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję