Reklama

Niedziela Lubelska

Droga ku kapłaństwu

Święty Jan Paweł II mówił językiem serca, trafiając do naszych serc – powiedział bp Sławomir Oder.

Niedziela lubelska 45/2023, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie

Poświęcenie sali im. bp. Mariana Leona Fulmana

Poświęcenie sali im. bp. Mariana Leona Fulmana

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie zainaugurowało nowy rok akademicki i formacyjny. Obecnie w murach ponad 300-letniej uczelni do kapłaństwa przygotowuje się 45 alumnów, w tym 5 obrządku greckokatolickiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej, celebrowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika m.in. przez bp. Sławomira Odera z Gliwic, bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. dr. hab. Jarosława Marczewskiego, rektora MSD. Następnie w gmachu seminarium przy ul. Wyszyńskiego została poświęcona sala uniwersytecka im. bp. Mariana Leona Fulmana, ordynariusza diecezji lubelskiej w latach 1918-45 i jednocześnie pierwszego Wielkiego Kanclerza KUL. Pomieszczenie, w którym w 1918 r. odbyła się historyczna, pierwsza inauguracja roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zostało w ostatnich miesiącach odnowione. Jak przypomniał ksiądz rektor, sale seminaryjne były miejscem nauki dla pierwszych studentów uniwersytetu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W inauguracji udział wzięli biskupi, władze KUL z dziekanem Wydziału Teologii ks. prof. Przemysławem Kantyką, a także zaproszeni goście reprezentujący urzędy i instytucje współpracujące z seminarium duchownym. Immatrykulację 9 alumnów pierwszego roku przeprowadził ksiądz dziekan. Wykład inauguracyjny pt. „Moje doświadczenie świętości Jana Pawła II” wygłosił bp Oder, postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym papieża Polaka. – Przesłanie św. Jana Pawła II do seminarzystów było autentyczne i poruszające. Mówił przede wszystkim prostotą i bezpośredniością swojej obecności. Był radosny i spontaniczny. Mówił językiem serca, trafiając do naszych serc – powiedział biskup gliwicki. – Każde spotkanie z papieżem było doświadczeniem czułości, serdeczności i zatroskania. Szanował każdego człowieka, bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy przekonania. Spotkania te pozwalały zrozumieć, jak bardzo jesteśmy cenni w oczach Boga; pozwalały przeżyć prawdę, że w Jezusie Bóg uczynił nas swoimi dziećmi. Słowa papieża i spotkania z nim otwierały nowe horyzonty – dzielił się w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II bp Sławomir Oder.

Na zakończenie, nim abp Stanisław Budzik udzielił zgromadzonym błogosławieństwa, przywołał osobę św. Jana Pawła II. – historia Kościoła obdarzyła przydomkiem „wielki” jedynie dwóch papieży. Obaj żyli w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa. Zarówno Leon Wielki, jak i Grzegorz Wielki, bo o nich mowa, zostali wyniesieni na ołtarze i ogłoszeni Doktorami Kościoła. Na kolejnego papieża z przydomkiem „wielki” trzeba było czekać aż 1400 lat. Nie ma w Kościele instancji, która by taki tytuł nadawała, rodzi się on spontanicznie, przyznaje go historia. Z perspektywy lat i wieków łatwiej ocenić, kto tak naprawdę wyrasta ponad swoją epokę, ale o Janie Pawle II mówiono „wielki” już za życia – powiedział ksiądz arcybiskup.

2023-10-30 18:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idziemy po śladach przodków

Niedziela lubelska 47/2012, str. 3

[ TEMATY ]

seminarium

Lublin

Stanisław Sadowski

Inauguracja zgromadziła wielu gości

Inauguracja zgromadziła wielu gości

Jak co roku, tydzień po uroczystej inauguracji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęło Metropolitalne Seminarium Duchowne

Uroczystości, którym towarzyszyły słowa Ojca Świętego Benedykta XVI „Miłość Chrystusa wypełnia nasze serca i pobudza nas do ewangelizacji”, odbyły się w niedzielę, 28 października. Najpierw społeczność seminarium, które za dwa lata przeżywać będzie jubileusz 300-lecia powstania, uczestniczyła w Mszy św., a następnie wespół z licznie przybyłymi gośćmi w spotkaniu inauguracyjnym, odbywającym się tradycyjnie w auli wielofunkcyjnej. Zgromadzonych, wśród których obecni byli, m.in.: abp Stanisław Budzik i bp Artur Miziński oraz rektorzy lubelskich uczelni z rektorem KUL ks. prof. Antonim Dębińskim, powitał gospodarz ks. dr Marek Słomka. Wśród gości Rektor seminarium wyróżnił licznie przybyłych kapłanów, którzy „ukazują alumnom piękno drogi powołania”, a także siostry zakonne, w tym Siostry Służki, które na co dzień pracują w seminarium, „ewangelizując przyszłych kapłanów świadectwem życia, oddania Bogu, Kościołowi i człowiekowi”.
CZYTAJ DALEJ

„Babcia Kasia” prawomocnie skazana za naruszenie nietykalności wolontariusza pro-life

2025-08-01 01:15

[ TEMATY ]

sąd

PAP/Albert Zawada

„Babcia Kasia”

„Babcia Kasia”

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok wobec kobiety znanej jako „Babcia Kasia”. Chodzi o znieważenie i ugryzienie wolontariusza Fundacji Pro-Prawo do Życia. Wyrok jest prawomocny.

Katarzyna A., uczestniczka wielu demonstracji, znana jako „Babcia Kasia” została oskarżona, że 1 maja 2022 roku w Warszawie podczas trwania legalnego zgromadzenia na placu Zamkowym znieważyła oraz naruszyła nietykalność cielesną wolontariusza Fundacji Pro-Prawo do Życia poprzez ugryzienie go.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś do młodych: wiara i niewiara rozstrzygają się w codzienności

2025-08-01 21:07

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Jubileusz Młodych w Rzymie

Jubileusz Młodych

Vatican News / ks. Marek Weresa

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

To, co przeżywacie tutaj, jest niesłychanie ważne, ale prawdziwa próba wiary będzie od poniedziałku w domu. Jest oczywiście super ważne, jacy jesteśmy tutaj, ale gdybyśmy tutaj byli kompletnie inni, niż będziemy od poniedziałku w swoich parafiach, to jest bieda - mówił metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, wskazując na potrzebę życia Ewangelią zarówno w szczególnym czasie Jubileuszu Młodzieży jak i w codzienności.

Mszy św. sprawowanej w trzecim dniu Casa Polonia przewodniczył metropolita krakowski senior kard. Stanisław Dziwisz. Koncelebrowali m.in. jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski oraz przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski. Obecny był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski. Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś nawiązał w homilii do Ewangelii dnia, gdzie jest mowa o tym, że przesłanie Jezusa zostało odrzucone w jego rodzinnym Nazarecie, co może powtarzać się także współcześnie. „To może być Jego doświadczenie, że będąc z nami, nawiedzając nas, nie jest w stanie ani nic zrobić ani niczego powiedzieć, tak żeby nas to zmieniło. Bezsilny Jezus, bezsilny Pan Bóg” - wskazał kard. Ryś.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję