Reklama

Niedziela Kielecka

Tradycja trwa

O swoistym oknie, przez które Bóg zagląda do naszego świata, dowiedzieli się uczestnicy inicjatywy jednoczącej trzy diecezje.

Niedziela kielecka 42/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

T.D.

We mgle, słońcu i deszczu – grupa z Jędrzejowa wędruje na Święty Krzyż

We mgle, słońcu i deszczu – grupa z Jędrzejowa wędruje na Święty Krzyż

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizowany od 24 lat Rajd Pielgrzymkowy z Kielc na Święty Krzyż (odbył się 30 września) rozpoczynał się w słońcu, a przebiegał i kończył w strugach deszczu, który nie przestraszył 1843 pielgrzymów wytrwale podążających dwunastoma trasami. Dzielne były dzieci, wytrwale szły osoby starsze. Najodleglejsze parafie uczestniczące w wydarzeniu pielgrzymkowym to Słomniki i Proszowice spod Krakowa. Najliczniej oblegana była trasa „Zbójecka” prowadząca z Bielin, którą wybrało 453 pielgrzymów.

Trasa „Jeleniowska”

Rozpoczynała się ona w kościele w Piórkowie, gdzie proboszcz ks. Marek Bieniasz mówił o świadectwie wiary pielgrzymów, które wzbudza podziw mieszkańców kolejno mijanych piórkowskich domów, które zadziwia nawet leśną faunę… W ponad 30-osobowej grupie reprezentowana była kielecka parafia Chrystusa Króla z ks. Karolem Starczewskim, wyruszająca z Piórkowa. Grażyna Biegalska (Kielce, św. Wojciech) zdecydowała się na trasę „Jeleniowską”; jak dotąd, była niemal na wszystkich rajdach – poza czasem pandemii – i nie wyobrażała sobie, aby w tym roku z tej propozycji zrezygnować. 55 osób liczyła grupa z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie pielgrzymująca pod opieką ks. Przemysława Pabjana. – Mam niepełnosprawną córeczkę i chorego tatę, wakacje tego roku były bardzo ciężkie, idę w ich intencji – mówi Beata Jackowska z jędrzejowskiej parafii, wędrująca z synkiem 8-letnim Kacprem. Towarzyszy jej kuzynka Ania Sułek z 12-letnią córką Julią. – A my idziemy w intencji dziękczynnej – mówią. – Ilu pielgrzymów, tyle intencji – komentuje ks. Pabjan, do którego z ufnością zwracają się ministranci, bierzmowani i młodsi uczniowie, podążający „Jeleniowską”. Siostra Danuta, służebniczka dębnicka z Jędrzejowa, szła, modląc się za kapłanów i o pokój. – Ta pielgrzymka to także spotkanie z ludźmi, to czas, gdy można się poznać, porozmawiać i uwielbienie dzieła Stwórcy – mówi, pierwszy raz wędrując Puszczą Jodłową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przy relikwiach

Mszy św. w bazylice na Świętym Krzyżu przewodniczył biskup Jan Piotrowski w asyście biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, a Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów – 44 szło z grupami pątniczymi.

Witając pielgrzymów, bp Piotrowski przypomniał, że inicjatywa rajdu służy trzem diecezjom: kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. – Dzisiejsze pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem: „Krzyż jest drogowskazem życia”. To takie okno, przez które Bóg zagląda do naszego ludzkiego świata. Otwórzmy nasze serca dla tej Bożej miłości – powiedział biskup kielecki.

W homilii bp Nitkiewicz wskazał na krzyż i jego przewodnią rolę w życiu chrześcijanina i katolika, nawiązując także do „Vademecum wyborczego katolika”, opracowanego przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. – Pomimo niskiej temperatury na zewnątrz, jest tutaj, w bazylice tak gorąco, bo płonie w nas ogień Chrystusowy – mówił.

Bp Piotrowski na zakończenie wyraził radość z pobytu tak wielu grup z parafii diecezji, wyliczając m.in. Kielce, Kroczyce, Włoszczowę, Krajno, Jędrzejów, Małogoszcz, Hutę Nową. Eucharystię zakończyło błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego.

2023-10-10 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźcie i głoście tajemnicę krzyża

Niedziela sandomierska 41/2017, str. 4

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

ks. Adam Stachowicz

Uroczystościom przewodniczył bp Henryk Tomasik, Mszę św. koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Jan Piotrowski i bp Marian Florczyk

Uroczystościom przewodniczył bp Henryk Tomasik, Mszę św. koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Jan Piotrowski i bp Marian Florczyk

Święty Krzyż jest niewątpliwie miejscem, do którego z całej Polski zmierzają turyści oraz pielgrzymi skuszeni pięknymi widokami oraz możliwością adoracji relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W kalendarz imprez turystycznych regionu najmocniej wpisał się Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. – To największa jednodniowa impreza turystyki pieszej w Polsce, która od 2000 r. odbywa się w czwartą sobotę września – zaznaczają organizatorzy. Dla zobrazowania skali przedsięwzięcia można zaznaczyć, że jest to impreza, w której wzięło w tym roku udział ponad 3 tys. osób. Pątnicy rekrutowali się głównie z diecezji: kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej, a podążali 15 trasami wcześniej opracowanymi i dostosowanymi do kondycji wędrowców. Turyści wędrowali pod opieką przewodników świętokrzyskich. Wśród uczestników rajdu była grupa rowerowa na czele z bp. Marianem Florczykiem, biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. W tym roku, 23 września, to już 18. edycja rajdu przebiegająca pod hasłem „Idźcie i głoście tajemnicę krzyża”. Mimo niesprzyjającej pogody wśród pielgrzymów panowała ogromna pogoda ducha. Nawet liczba uczestników mówi sama za siebie. Całemu przedsięwzięciu pielgrzymkowo-turystycznemu towarzyszą intensywne przygotowania, bardzo dobra logistyka oraz liczne patronaty, w tym biskupa sandomierskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

To pierwsze z planowanych spotkań, które zorganizowały nauczycielki Barbara Glamowska i Marta Kondracka. – Dlaczego postanowiłem robić komiksy? Otóż z myślą o takich młodych ludziach, jak Wy – mówił Juliusz Woźny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję