Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Tajemnica patronatu

Wyciszmy serca, bo dzieje się historia naszej ziemi. (…) Zaczynamy ten nowy czas ziemi nad Odrą i Bałtykiem tu od Trzcińska – powiedział podczas podniosłej uroczystości abp Andrzej Dzięga.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2023, str. IV

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Archiwum Urzędu Miasta Trzcińsko-Zdrój

Uroczysta Msza św., podczas której zawierzono gminę Trzcińsko-Zdrój Matce Bożej

Uroczysta Msza św., podczas której zawierzono gminę Trzcińsko-Zdrój Matce Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako wspólnota ludzi wierzących odczuwamy w naszym codziennym życiu opiekę i troskę duchową sprawowaną nad nami przez Boga Ojca, Chrystusa, a także Maryi. Wielu świętych także oręduje za naszymi parafiami czy różnorodnymi instytucjami, których pieczy są im powierzani. Rzadko natomiast dzieje się tak, aby całe miasta, gminy czy regiony były zawierzane opiece świętych. Historyczny moment przeżyło więc 2 września 2023 r. Trzcińsko-Zdrój, które zostało powierzone patronce tutejszej parafii, Matce Bożej Nieustającej Pomocy.

Uwarunkowania historyczne

Historia tego przepięknego miasteczka, bierze swój początek w X wieku. Wówczas to słowiańska ludność założyła tuż nad brzegiem jeziora osadę. Wieś ta leżała na bardzo ważnym i często uczęszczanym szlaku handlowym. Położenie to sprawiło, że osada zyskiwała na znaczeniu i dzięki temu o wiele szybciej się rozwijała. Najstarsze dokumenty z 1248 r. wymieniają Trzcińsko, jako wieś należącą do klasztoru cysterek. W tym czasie w dokumentach miasto wymieniane jest pod nazwą Sconenvlete. Dokładna data założenia nie jest znana, ale określa się ją na 1281r. W dokumencie z tegoż roku margrabiowie potwierdzają nadanie praw miejskich. Miasto otrzymuje prawo wybierania wójta, posiadania ziemi i budowy domów. Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Trzcińsku-Zdroju należy do najstarszych zabytków architektury wczesnogotyckiej na Pomorzu Zachodnim. Początki kościoła sięgają II poł. XIII wieku. Został wybudowany przypuszczalnie w latach 1260-80. Jego założycielami byli prawdopodobnie margrabiowie brandenburscy Jan I i Otton III.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Błogosławiona myśl

Jak doszło do sformalizowania Patronatu Maryi nad miastem i gminą? Jak mówi ks. dr Włodzimierz Olszewski, proboszcz parafii: – Do podjęcia starań przygotowawczych przyczyniła się pierwsza sobota września ub. roku. Odbywały się wówczas dożynki, podczas których, w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie, w rozmowie z władzami samorządowymi: burmistrzem Bartłomiejem Wróblem, sekretarz Anetą Dziedzic i przewodniczącym Rady Robertem Kowalskim stwierdziliśmy, że potężne mury miasta obronią nas we wszystkim. Pojawiła się wówczas myśl, gdy staliśmy przy postumencie Maryi na placu kościelnym, o tym, czy nie warto powierzyć Maryi miasta i gminy? Dopiero jednak w listopadzie przy poświęceniu Posterunku Policji przewodniczący Rady Miejskiej Robert Kowalski przypomniał o tej myśli i od tego momentu rozpoczęliśmy procedurę, która doprowadziła do tej głębokiej w treści uroczystości. Rada Miejska przyjęła jednogłośnie uchwałę, nastąpiło spotkanie z abp. Andrzejem Dzięgą, któremu przekazałem komplet dokumentów, które zostały przesłane do Stolicy Apostolskiej. Pozytywna odpowiedź dotarła z Rzymu w marcu tego roku i bardzo nas uradowała. Rozpoczęliśmy więc przygotowania do godnego przeżycia samej uroczystości, która miała miejsce w sobotę 2 września – mówi ks. Włodzimierz Olszewski.

Reklama

Oddanie się pod opiekę Maryi

Podniosłej uroczystość zawierzenia Maryi mieszkańców, miasta i gminy przewodniczył abp Andrzej Dzięga, który natchnął zgromadzonych wiernych, w tym parlamentarzystów z ministrem Markiem Gróbarczykiem, władzami Gminy Trzcińsko-Zdrój, służbami mundurowymi i dużą rzeszą wiernych głębokimi słowami: – Wyciszmy serca, bo dzieje się historia naszej ziemi. Z tej perspektywy nowej jakości przeżywajmy tę uroczystość. Sięgając do korzeni historycznych, pamiętając także rozmowę, w której ze zdumieniem odkrywaliście duchowe, głębokie korzenie Maryjności tej ziemi, Maryjności tej świątyni, Maryjności tego miasta przez wieki od dawnych czasów wychodząc. Chcę złożyć podziękowania na ręce burmistrza, przewodniczącego Rady Miasta i ks. dr. Włodzimierza, wszystkim Wam, którzy się otworzyliście na tajemnicę patronatu Najświętszej Maryi Panny w tajemnicy całej Jej Nieustannej Pomocy dla Ludu Bożego, nad miastem i gminą, nad tą ziemią i sprawami waszymi. Historyczność tej chwili polega na tym, że od wielu dziesięcioleci ta uroczystość jest pierwszym ogłaszanym za zgodą i błogosławieństwem Stolicy Apostolskiej Patronatem nad miastem i gminą, patronatem niebiańskim. Zaczynamy ten nowy czas ziemi nad Odrą i Bałtykiem tu od Trzcińska.

Reklama

Następnie wikariusz biskupi ks. kan. Jerzy Tobiasz odczytał treść dokumentu z Watykanu datowanego z dnia 6 marca 2023 r.: „Wierni miasta i gminy Trzcińsko-Zdrój otaczają wyjątkowym i utrwalonym na przestrzeni wieków kultem Najświętszej Maryi Nieustającej Pomocy. Z tej racji abp Andrzej Dzięga odpowiadając na prośby społeczności, w tym także władz publicznych, przystał zgodnie ze zwyczajem, by Matka Boża Nieustającej Pomocy została obrana przez miasto i gminę za Patronkę, a ponadto w liście z dn. 27 stycznia 2023 r. zwrócił się z usilną prośbą, by ten wybór oraz wyrażona zgoda, została potwierdzona przez Stolicę Apostolską. Ponieważ zarówno wyboru, jak i jego usankcjonowania dokonano zgodnie z przepisami prawa, mając na uwadze przedstawioną sytuację Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca św. Franciszka, przychyla się do próśb i uznaje: Najświętszą Pannę Nieustającej Pomocy Patronką miasta i gminy Trzcińsko Zdrój, przyznając wszystkie prawa i liturgiczne przywileje zgodnie z przepisami kanonów prawa i przepisów świętej liturgii”.

W wygłoszonym Słowie Bożym dostojny celebrans przybliżył charyzmat świętości Maryi, zaakcentował wagę wielu świąt i wspomnień Jej poświęconych, wkomponowując w to wymowę oddania w opiekę NMP całej gminy Trzcińsko-Zdrój. Zaakcentował także kalendarz wspomnień liturgicznych, które będą nawiązywały do tej uroczystości. Po Eucharystii dokonano poświęcenia pamiątkowej tablicy, która umieszczona została na cokole figury Maryi tuż obok świątyni i na zawsze przypominać będzie przyszłym pokoleniom, że Matka Boża Nieustającej Pomocy swym duchowym patronatem obejmuje całą gminę Trzcińsko-Zdrój i wszystkich mieszkańców.

2023-09-26 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 39. pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. szczecińsko-kamieńskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Pamiętaj; poproś, pomódl się, podziękuj, zawierz” - w intencjach całej arch. szczecińsko-kamieńskiej modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 49. pielgrzymki z Pomorza Zachodniego. Prosili o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o zapał ewangelizacyjny, za Ojczyznę, o moc Ducha Św. w życiu indywidualnym i wspólnotowym, dziękowali za pionierów duszpasterstwa powojennego.

Tradycyjne nocne czuwanie modlitewne zakończyła dziś przed południem droga krzyżowa na jasnogórskich wałach. W pielgrzymce uczestniczyło kilka tysięcy osób. Razem z wiernymi modlili się księża biskupi: abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy oraz bp senior Marian Kruszyłowicz.

CZYTAJ DALEJ

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się adwent

2023-12-03 08:06

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się adwent. Jest to okres przygotowania do uroczystość Bożego Narodzenia. Od kilkunastu lat akcentowany jest aspekt radosnego oczekiwania. Jako pomoc w odnowie duchowej w parafiach organizowane są m.in. rekolekcje i dni skupienia.

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus, które oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian oznaczało oficjalny przyjazd cezara. We wczesnym chrześcijaństwie odnosiło się do podwójnego przyjścia Chrystusa: jako człowieka i jako sędziego na końcu świata.

CZYTAJ DALEJ

Wielbią Boga i budują współnotę

2023-12-03 22:43

Ks. Jakub Oczkowicz

Michał Dąbrowski w czasie swojego wykładu

Michał Dąbrowski w czasie swojego wykładu

Mszy św. przewodniczył ks. dr Andrzej Widak, Dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Rzeszowie. Eucharystię poprzedziła konferencja ascetyczna wygłoszona przez ks. Szymona Augustyna, który w wygłoszonym słowie zwrócił uwagę na wspólnototwórczy charakter śpiewu liturgicznego.

Homilię wygłosił ks. Radosław Banaś, wikariusz parafii MB Częstochowskiej w Jaśle. Kaznodzieja zachęcał, aby przy spełnianiu różnych posług liturgicznych, pośród nich organisty, kantora, dyrygenta chóru pamiętać o świętości obrzędów, których nieodłącznym elementem jest muzyka liturgiczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję