Reklama

Wiadomości

Masz coś na żołądku?

Bóle brzucha, wzdęcia, nawet po niewielkim posiłku – jak temu zaradzić? Konieczna jest wizyta u lekarza, ale ważna jest też odpowiednia dieta, która złagodzi dolegliwości.

Niedziela Ogólnopolska 40/2023, str. 49

[ TEMATY ]

zdrowie

ból

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba, która dotyka ponad 100 mln ludzi w Europie i Ameryce Północnej. Spośród pacjentów z tym zespołem 75-80% to kobiety. Choroba ta jest jedną z podstawowych przyczyn nieobecności w pracy, wywołuje bowiem złe samopoczucie: od ogólnego osłabienia aż do depresji. Częstą przyczyną IBS jest przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO).

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego charakteryzująca się bólami brzucha, które są spowodowane brakiem lub zmianą rytmu wypróżnień. Choroba ta charakteryzuje się następującymi objawami: bóle brzucha, parcie na mocz, wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżnienia. Wyróżnia się cztery podtypy IBS: z przewagą zaparć, z przewagą biegunki, mieszane i niesklasyfikowane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diagnostykę SIBO przeprowadza się metodami inwazyjnymi lub nieinwazyjnymi. Niezależnie jednak od metody rozpoznanie następuje w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowej ilości bakterii. Początkowe leczenie odbywa się za pomocą antybiotykoterapii, ona sama jednak nie przyniesie znacznych rezultatów. Badania potwierdzają, że u pacjentów leczonych wyłącznie antybiotykami zaobserwowano nawrót choroby.

Badania

Przeprowadzono badania, w których 60% ankietowanych zmagających się z IBS zgłaszało charakterystyczne objawy po zjedzeniu danych produktów. Od 1959 r. udowodniono, że objawy żołądkowo-jelitowe powoduje wiele sacharydów. Dlatego bardzo istotna jest poprawa stylu życia, a przede wszystkim nawyków żywieniowych. Czynniki dietetyczne odgrywają ogromną rolę w poprawie jakości życia pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Ponad 80% pacjentów cierpiących na IBS wiąże swoje objawy ze spożywaniem określonych pokarmów. Objawy występujące po spożyciu określonego posiłku skutkują obniżeniem jakości życia i nasileniem choroby. Mogą one się pojawiać w wyniku wywoływania nadmiernych reakcji fizjologicznych. Obecnie nie istnieje jedyny potwierdzony schemat leczenia żywieniowego.

2023-09-26 14:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Recepta na szczęście

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2020, str. IV

[ TEMATY ]

cierpienie

ból

Ewa Monastyrska

Zygmunt Romanowski podczas występu

Zygmunt Romanowski podczas występu

Czy można wybaczyć komuś, kto bardzo nas skrzywdził? Czy można być szczęśliwym, gdy cały świat się od nas odsunął? Czy naprawdę cierpienie może być błogosławieństwem?

Gdyby chcieć szczerze odpowiedzieć na te pytania, to wydaje się to nienaturalne, by mówić o cierpieniu, bólu i samotności jako o łasce. Do Krasnobrodu zawitał jednak człowiek, który wie, że wszystko, co otrzymujemy jest darem, a nawet cudem. Wchodząc do pokoju, w którym znajdował się nasz gość, zastałam człowieka uśmiechniętego, tryskającego radością, inteligentnym dowcipem i głębokimi przemyśleniami. W jego dłoniach gitara wygrywała niesamowite melodie, które zapierały dech w piersiach. Z iskrą w oku i kulą przy nodze wydawał się najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Jednak to, co przeżył, kazało nie tylko mnie przeanalizować na nowo swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Adwentowy - W Maryi odnajdźmy samych siebie

2023-12-03 20:40

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Fot. Monika Książek

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego*. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie*. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie* i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel*, to znaczy: "Bóg z nami". Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: Bóg przemierza nasze drogi bez trąb i owacji

– Bóg przychodzi nieoczekiwany, wmieszany w codzienność; przemierza nasze drogi bez trąb i owacji – powiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, 3 grudnia, podczas Apelu Jasnogórskiego.

W swoim rozważaniu wygłoszonym w I Niedzielę Adwentu kapłan zwrócił uwagę na to, że całe nasze życie jest czekaniem na spotkanie z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję