Reklama

Wiadomości

Prawnik wyjaśnia

Odpowiedź na szantaż

Niedziela Ogólnopolska 40/2023, str. 48

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co zrobić, gdy ktoś nas szantażuje i za milczenie żąda pieniędzy?

Odpowiedź eksperta
Z szantażem mamy do czynienia wówczas, gdy osoba trzecia chce wymóc na nas określone zachowanie lub zaniechanie strasząc nas albo stosując gróźbę karalną. Bardzo często szantażyści oczekują od ofiar konkretnych sum pieniędzy – za ochronę, milczenie czy niespełnienie skierowanej wcześniej groźby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku pytanie: czym jest groźba karalna? Według polskiego prawa karnego, na definicję takiej groźby składa się m.in. groźba rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub osoby jemu najbliższej, przy czym nie jest ważne, czy sama „wiadomość” jest prawdziwa czy nie.

Proszę zauważyć, że kodeks karny nie posługuje się pojęciem szantażu. Stosuje pojęcie „zmuszenia innej osoby do określonego działania”, które ma szerszy zakres pojęciowy niż szantaż w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, gdyż obejmuje też stosowanie przemocy.

Z obowiązującego prawa wyraźnie wynika, że ten, kto dopuszcza się szantażu, nie może się czuć bezkarny. Przy czym już samo skierowanie gróźb karalnych jest podstawą do zgłoszenia organom ścigania szantażu i zapowiadane groźby nie muszą być spełnione. Niestety, większość szantażystów ogranicza się do kontaktów telefonicznych bądź mailowych, dlatego często pozostają anonimowi. Zazwyczaj nie znamy ich tożsamości i nie wiemy, gdzie ich szukać.

Jeśli jesteś ofiarą takiego bezprawnego zachowania, to powinieneś złożyć zawiadomienie o przestępstwie na policji lub w prokuraturze. Aby się do tego przygotować pamiętaj: nie usuwaj wiadomości od szantażysty; dokumentuj kontakt z szantażystą (każda rozmowa powinna zostać zarejestrowana). Do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dobrze dołączyć dowody potwierdzające, że jest się ofiarą szantażu (np. wspomniane SMS-y, e-maile, nagrania), oraz wskazać świadków takich zachowań. Jednak przede wszystkim nie wahaj się prosić o pomoc!

Reklama

Jak należy się zachować w sytuacji szantażu? Najważniejsze nie przekazywać szantażyście pieniędzy, z reguły bowiem jedna wpłata nie kończy sprawy.

Ważna uwaga – nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem.

Należy również pamiętać, że przestępstwo to (art. 191 par. 1 kk) ścigane jest z urzędu.

2023-09-26 14:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwać to kochać

2023-11-20 09:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 13, 33-37.

Niedziela, 3 grudnia. I niedziela Adwentu

CZYTAJ DALEJ

Św. Teresa od Jezusa z Andów: tysiące ludzi dziękują jej za pomoc w otrzymaniu łask

2023-12-01 21:17

[ TEMATY ]

świadectwo

święci

Bliżej Życia z wiarą

pl.wikipedia.org

Św. Teresa od Jezusa z Andów

Św. Teresa od Jezusa z Andów

Wystarczyło jej niespełna dwadzieścia lat, by zostać świętą. Każdego roku tysiące ludzi dziękują jej za pomoc w otrzymaniu łask.

Pierwsza Chilijka wyniesiona do chwały ołtarza – Juana Enriquetta Josefina de los Sagrados Corazones Fernández Solar, lepiej znana jako św. Teresa od Jezusa z Andów. Urodzona 13 lipca 1900 r. w zamożnej rodzinie, rozpieszczana przez rodziców, mogła wieść życie księżniczki z bajki, lecz wolała poświęcić wszystko dla Jezusa. Dla Niego zmieniła nawet swój porywczy charakter. Jaki był efekt tego poświęcenia? Dostąpiła chwały ołtarzy, a teraz jest jednym z najskuteczniejszych orędowników w niebie – do poświęconego jej sanktuarium każdego dnia napływają podziękowania za łaski, które dzięki niej zostały wyproszone. Jednym z najbardziej spektakularnych cudów za wstawiennictwem chilijskiej świętej było „wskrzeszenie” pewnej nastolatki.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska ma 152 nowych lektorów

2023-12-03 17:55

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

WMSD

lektorzy

LSO

ks. Mateusz Olejnik

Ks. Michał Pabiańczyk

– Otrzymaliście specjalne powołanie od Jezusa – powiedział do młodych bp Antoni Długosz. 3 grudnia biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie Mszy św., podczas której udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora 152 ministrantom z 70 parafii archidiecezji.

W homilii celebrans zwrócił uwagę na to, że Pismo Święte jest księgą, która nigdy się nie zestarzała i która będzie nam towarzyszyć do końca życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję