Reklama

Rodzina

Psycholog radzi

Jak sobie radzić z nieszczerymi ludźmi

Podstępnych ludzi można spotkać niemal wszędzie. Dobrze więc znać trzy błyskawiczne triki, jak postępować z takimi ludźmi.

Niedziela Ogólnopolska 40/2023, str. 46

[ TEMATY ]

Psycholog radzi

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Istnieje wiele powodów, dla których niektórzy ludzie są podstępni. Często wynika to z cech osobistych, takich jak zazdrość, zawiść lub potrzeba władzy i kontroli. Nieszczerzy ludzie często mają trudności z właściwym wyrażaniem własnych emocji i potrzeb, zamiast tego manipulują i oszukują, aby osiągnąć swoje cele. Czasami trudna przeszłość lub traumatyczne doświadczenie mogą również sprawić, że ktoś stanie się podstępny, aby się chronić. Ważne jest, aby rozpoznać takie zachowania i zdystansować się, aby chronić siebie i móc budować zdrowe relacje. Radzenie sobie z nieszczerymi ludźmi może być dość stresujące i wyczerpujące. Poniżej poznasz trzy błyskawiczne sposoby, jak sobie radzić z podstępnymi ludźmi. Dzięki tym trikom z łatwością utrzymasz takich ludzi na dystans, nie rezygnując z bycia przy sobie.

Pozostań wierny sobie

Zmniejsz „obszar docelowy” dla podstępnych ludzi, aby nie mieli możliwości zaatakowania. Gdy masz do czynienia z nieszczerą osobą, to przede wszystkim nie bierz niczego na poważnie ani też do siebie. Pamiętaj o swoich wartościach, nie daj się wyprowadzić z równowagi. Możesz zastosować technikę oddechu albo pomyśleć o tej osobie ze współczuciem. Nieszczerzy ludzie są niewolnikami swoich słabości, trudno jest im pracować nad sobą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwiększ pewność siebie

Osoby o niskiej samoocenie są szczególnym celem nieszczerych ludzi. Podstępni ludzie wykorzystują manipulację, lubią poniżać lub instrumentalizować. Zdrowa samoocena jest swoistą tarczą. Podstępna osoba szybko się zorientuje, że nie ma u ciebie szans, i zacznie szukać nowej ofiary.

Postaw granice

Reklama

Świadomość swoich granic jest bardzo ważna. Dzięki wiedzy, co jest dla nas dobre. a co niekorzystne, jesteśmy w stanie zorientować się, kiedy nasze granice są przez inne osoby przekraczane. W pracy bardzo ważne jest zaznaczenie swoich granic wobec nieszczerej osoby przez komunikowanie się tylko w tym zakresie, w którym jest to absolutnie konieczne, jednak pamiętaj: nie rezygnuj przy tym z bycia miłym. Jeśli jesteś w związku z nieszczerą osobą, podejmij najpierw próbę rozmowy i poinformuj o swoich granicach oraz o ich przekraczaniu. Jeśli mimo tych prób nadal nie ma poprawy, zgłoś się do specjalisty.

Są jeszcze inne metody chronienia siebie przed nieszczerymi ludźmi, np. szukanie towarzystwa dobrych ludzi i trwanie w nim. W pracy rozejrzyj się za dobrymi ludźmi w zespole i nawiąż z nimi kontakt. Możesz również od czasu do czasu krytycznie spojrzeć na swoje relacje ze znajomymi; jeśli zauważysz manipulację, podejmij rozmowę i zobacz, jaki będzie rezultat. Warto przypomnieć sobie słowa Jezusa: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”. Proste myśli i zdania są podstawą zdrowia psychicznego. Wszelkiego kombinowania, stosowania półprawd czy różnego rodzaju pułapek myślowych powinnyśmy zatem unikać.

2023-09-26 14:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy nieświadomie ranisz innych

Niedziela Ogólnopolska 33/2023, str. 44-47

[ TEMATY ]

Psycholog radzi

Adobe Stock

Myślisz, że nie ranisz ludzi wokół siebie? Często dzieje się to szybciej, niż myślimy, a czasem w ogóle tego nie zauważamy.

Unikaj zatem tych ośmiu rzeczy, które prawdopodobnie nieświadomie robisz, a ranisz w ten sposób innych.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Jan Macha – śląski męczennik, bohater narodowy

20 listopada 2021 r. do grona błogosławionych Kościoła w Polsce dołączył ks. Jan Macha, zgilotynowany w grudniu 1942 roku. Młody, 28-letni kapłan napisał w pożegnalnym liście: „Nie rozpaczajcie! Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali”. – Cała ta fraza, niezwykle piękna, to dokument, który powinien wejść do świadomości Kościoła w Polsce i do naszej narodowej legendy – mówi dr Andrzej Grajewski.

Dorota Giebułtowicz (KAI): Ks. Jan Macha został wyświęcony u progu wojny 25 czerwca 1939 r. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Pierwszą placówką, w której rozpoczął posługę jako wikary, była parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej, ale moment podjęcia pracy duszpasterskiej – najtrudniejszy z możliwych, czyli 1 września 1939 roku.

CZYTAJ DALEJ

Zostali sługami Słowa Bożego

2023-12-03 22:40

Fot. Piotr Szorc

Nowi lektorzy

Nowi lektorzy

Na początku liturgii ks. Krzysztof Gac, kustosz sanktuarium, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w przeżywaną uroczystość. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wzięło udział ponad 20 kapłanów. Homilię wygłosił Biskup Rzeszowski, który odniósł się do postaci patronki diecezji rzeszowskiej, bł. Karoliny Kózkówny. To ona pozostaje dla ludzi współczesnych, szczególnie młodych, przykładem rzetelności, uczciwości, pracowitości, sumienności, dojrzałości, wiary, modlitwy, a także zatroskania o życie w czystości. Kaznodzieja podkreślał, że bł. Karolina jest przykładem zatroskania o modlitwę, która umacnia wiarę. To ona została zapamiętana, jako młoda dziewczyna, która nie rozstawała się z różańcem i przez dawane świadectwo radośnie przeżywała swoje chrześcijańskie życie. Błogosławiona z Zabawy jest także osobą, która daje przykład walki o życie w czystości, o życie bez grzechu. Jej męczeństwo w obronie dziewictwa i czystości jest zwieńczeniem jej dotychczasowego życia i przypieczętowaniem jej duchowego piękna. Biskup Wątroba wskazał, że bł. Karolina jest bez wątpienia patronką dziewcząt i kobiet, ale ma wiele do powiedzenie mężczyznom i chłopcom. Jej życie jest apelem o postawę szacunku wobec każdej kobiety i każdej dziewczyny, o postawę uszanowania godności i wolności kobiet, a także troskę o piękną przyjaźń i miłość. Zwracając się do przyszłych lektorów, bp Wątroba zachęcał, by Pismo Święte, które będą czytać w swoich wspólnotach, było dla nich każdego dnia źródłem siły, zdobywania mądrości i pogłębiania wiary. Przypomniał również, by jako lektorzy, pamiętali, że są sługami Słowa Bożego.

Bezpośrednio po homilii ks. Dominik Leniart, diecezjalny duszpasterz LSO, przedstawił ministrantów, kandydatów do funkcji lektora. Następnie bp Wątroba w uroczystym obrzędzie, wręczając Pismo Święte, pobłogosławił 177 ministrantów, włączając ich do grona lektorów LSO. Przewodniczący liturgii wręczył krzyż animatora LSO Dawidowi Marczakowi z parafii pw. św. Mikołaja w Rzeszowie (os. Przybyszówka). Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele nowych lektorów podziękowali Biskupowi Rzeszowskiemu za udzielenie błogosławieństwa. Diecezjalny duszpasterz LSO, ks. Dominik Leniart wyraził wdzięczność zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję