Reklama

Niedziela Częstochowska

Bitwa o Budziszyn w Opatowie

Ja tu spełniam funkcję duchową, modlę się w intencji dzieła, czasami doradzam i biorę czynny udział, bo rekonstrukcja jest moją pasją – mówi ks. Maciej Woszczyk.

Niedziela częstochowska 39/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Opatów

Karol Porwich/Niedziela

Pamiątkowe zdjęcie rekonstruktorów

Pamiątkowe zdjęcie rekonstruktorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dzisiejszym pokazie będziemy odgrywać rolę żołnierzy Armii Czerwonej – mówi Tadeusz Kwiecień, szef Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Oka” z Namysłowa, która specjalizuje się w odtwarzaniu Ludowego Wojska Polskiego, oddziałów Żołnierzy Wyklętych, bohaterów z filmu Sami swoi oraz Armii Czerwonej. – Naszych sprzymierzeńców – śmieje się ktoś z boku.

– Jestem rolnikiem i uczestnictwo w tego typu przedsięwzięciach odbywa się kosztem mojego cennego rolniczego czasu i zasobów własnych. Moja żona czasami w złości mówi: „Czy wiesz, że ty własną rodzinę okradasz? Ale potrzebuję tego, bo to jest odskocznia od szarości, tzw. wyścigu szczurów – tłumaczy Kwiecień. I dodaje: – Widzi pan, co się dzieje w polityce, jaka panuje niezdrowa atmosfera. – Wojenna – znowu dopowiada ktoś z boku, co wzbudza salwy śmiechu zgromadzonych żołnierzy-rekonstruktorów. – Działamy z pasją i robimy to z miłości do polskiej historii – podkreśla poważnie Kwiecień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Geneza widowiska

Reklama

– Od 10 lat rekonstruujemy wojenne epizody na naszej górze. Jestem z tym dziełem związany od samego początku. Wiosną 2013 r. u wójta gminy Opatów spotkaliśmy się w kilka osób i postanowiliśmy, że pokażemy to, co się wydarzyło w naszej wiosce 1 września 1939 r. Przypomnę, że w tamtym dniu, zanim kolumna wojsk niemieckich dotarła do Mokrej, została ostrzelana z Góry Opatowskiej. Było na niej zainstalowane przeciwpancerne działo Bofors 37 mm i z niej został trafiony pierwszy niemiecki czołg podczas II wojny światowej. Stanowiskiem dowodził rotmistrz Bolesław Deszert. Opowiedzieliśmy więc tę pierwszą historię. Potem ludzie pytali, czy będzie kontynuacja. I tak to się zaczęło. W 2018 r., na stulecie odzyskania niepodległości, odtworzyliśmy bitwę pod Krzywopłotami, gdzie Legionami Polskimi dowodził Józef Piłsudski – cieszy się ks. Maciej Woszczyk, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowie, gospodarz miejsca rekonstrukcji i członek Rekonstruktorów Historii Helle Berg w Opatowie.

Z miłości do polskiej historii

Jak zapewnia ksiądz proboszcz, wiele osób z parafii włącza się w organizację widowiska. – Ja tu spełniam funkcję duchową, modlę się w intencji dzieła, czasami doradzam i biorę czynny udział, bo rekonstrukcja jest moją pasją. Od dziecka kleiłem modele samolotów, oglądałem filmy wojenne, czytałem beletrystykę wojenną spod znaku „Tygrysa” – przyznaje. Na pytanie, dlaczego zatem nie został wojskowym tylko księdzem, odpowiada: – Ależ ja noszę mundur, mundur Jezusa Chrystusa. Wbrew pozorom jedno z drugim ma dużo wspólnego – zaznacza duszpasterz.

– Wolny czas, który każdy z nas ma, wykorzystuję na rozwijanie mojej pasji. Biskup Długosz powiedział mi parę lat temu, żebym rozwijał to, co lubię, a ja lubię wojsko.

– Dla mnie to jest hobby i pasja wywodząca się z najmłodszych lat. Bo pewnie wielu z nas interesowało się historią, bawiło się żołnierzykami. W dorosłym życiu jest to dla mnie swego rodzaju misja. Podręczniki do historii nigdy nie oddadzą wojennej rzeczywistości. A spektakl plenerowy może to uczynić. Tworzymy teatrum, młodzież przychodzi, patrzy, słyszy i czuje – dzieli się przemyśleniami Karol Cybulski z Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Kresy” z Białegostoku, który w widowisku odgrywa rolę bezwzględnego oficera NKWD.

Reklama

– Od dziecka interesowałem się militariami. Potem to zarzuciłem z braku czasu. Teraz moja pasja odżyła. Chociaż w podstawówce miałem najgorsze oceny właśnie z historii – mówi przekornie ks. Donat Neska, proboszcz parafii św. Mikołaja w Żeleźnicy. Ksiądz Neska w mundurze motocyklisty – żołnierza Wermachtu prezentuje się bardzo okazale. – Dobra znajomość języka niemieckiego sprawia, że lubię występować po tej stronie sporu – tłumaczy swój wybór.

W hołdzie bohaterom

– Przyjeżdżają chłopcy-rekonstruktorzy z Białegostoku, pokonują te 400 km i mówią, że klimat opatowski jest niezwykły. Proszę się rozejrzeć, ilu młodych ludzi jest wokół – mówi ks. Woszczyk i wskazuje na tłum, który stara się znaleźć najbardziej dogodne miejsce, i na kłęby kurzu spod kół samochodów, które cały czas dowożą spragnionych widowiska ludzi.

Wśród widzów wypatrujemy małżeństwo Alicji i Andrzeja Milów, którzy kiedyś służyli w wojsku. Ubrani są w polowe mundury. – Założyliśmy je i przyjechaliśmy z szacunku dla rekonstruktorów. Chcemy to widowisko nie tylko obejrzeć, ale i przeżyć. Jeździmy oglądać tego typu wydarzenia, a wezwanie: Bóg, Honor, Ojczyzna jest zawsze z nami – podkreśla p. Andrzej. Z kolei p. Alicja dodaje: – Mój ojciec brał udział w zdobywaniu Budziszyna.

Bitwa

Reklama

Na Górze Opatowskiej na terenie Opatowa 9 września odegrano wojenne widowisko Nie dane nam było żyć do zwycięstwa, już 10. w ramach cyklu „A więc wojna!”. Przywołuje ono krwawą bitwę o Budziszyn w 1945 r. z udziałem Ludowego Wojska Polskiego. Historia ostatniej zwycięskiej bitwy Niemców w czasie II wojny światowej jest opowiedziana z perspektywy chłopca, Serbołużyczanina, który ocalał z zawieruchy wojennej. Wątek rodzinnego dramatu wpleciony w bitewną narrację sprawił, iż licznie zgromadzona widownia mogła dzięki oglądaniu działań wojennych mocniej odczuć barbarzyństwo wojny, niosącej śmierć i krew. Narrację, z zaangażowaniem, wyczuciem czasu i miejsca, poprowadził dr hab. Andrzej Olejko. Całość wyreżyserował, według własnego scenariusza, Kazimierz Piechaczek.

Atrakcją rekonstrukcji okazały się: radziecki czołg T-34, niemiecki Panzerkampfwagen V Panther i Leichter Schützenpanzerwagen, czyli niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony. W widowisku wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski.

– Jestem tutaj pierwszy raz, ale wrażenia moje i syna są jak najlepsze – mówi Piotr Nabiałczyk. – Dużo strzałów, wybuchów, czołgi... świetne widowisko – ocenia Aleksander, który należy do młodzieżowej drużyny ochotniczej straży pożarnej. – Gdyby syn zechciał zostać żołnierzem, nie oponowałbym – mówi p. Piotr, również członek OSP. – Oburza mnie niedocenianie polskiego munduru lub co gorsza – wyśmiewanie go. Na szczęście obecnie tego typu ludzi i wypowiedzi jest niewielki odsetek. Ignorancja, zła wola? Trudno zgadnąć. Poczułem, że muszę być tu razem z synem, że to mój obowiązek.

2023-09-19 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem, by szerzyć dobro

Niedziela sandomierska 22/2023, str. I

[ TEMATY ]

Opatów

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W uroczystości uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

W uroczystości uczestniczył bp Krzysztof Nitkiewicz

Ten akt ma wymiar świecki oraz religijny. Wielbimy niewidzialnego Boga zarówno w modlitwach, jak również, niosąc pomoc tym, którzy są w potrzebie – mówił bp Nitkiewicz.

Niepubliczne Technikum im. gen. Władysława Andersa w Opatowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach podpisało porozumienie z Caritas Diecezji Sandomierskiej o powołaniu Regionalnego Centrum Szkolnych Kół Caritas. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kolegiacie św. Marcina, której przewodniczył ks. Michał Spociński, proboszcz parafii wraz z ks. Bogusławem Pituchą, dyrektorem Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz z o. Edgarem Semeniukiem, gwardianem klasztoru bernardynów w Opatowie. We wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele szkół na czele z dyrektor Niepublicznego Technikum w Opatowie Joanną Młynarską, władze świeckie, wojskowe, przedstawiciele sektora edukacji oraz mieszkańcy miasta.
CZYTAJ DALEJ

USA: zmarł były kardynał Theodore McCarrick

2025-04-04 21:37

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 94 lat zmarł w Missouri były kardynał Theodore McCarrick, który został usunięty ze stanu duchownego w wyniku jednego z najpoważniejszych skandali związanych z molestowaniem seksualnym w historii Kościoła katolickiego w USA. Jego śmierć została potwierdzona w czwartek przez osobę poinformowaną o sprawie, która początkowo prosiła o niepodawanie jej nazwiska.

Wyświęcony w 1958 roku na kapłana, McCarrick został arcybiskupem Newark, New Jersey, w 1986 roku, a następnie arcybiskupem Waszyngtonu, w 2000 roku, pomimo o oskarżeń o nadużycia seksualne.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję