Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Te Deum laudamus

Św. Jan Paweł II podczas jednej z wizyt w katedrze na Wawelu powiedział: „To miejsce, na którym się spotykamy, przemawiało do całych pokoleń”. To samo można powiedzieć o stargardzkiej kolegiacie, szczególnie w kontekście zakończenia, trwającego ponad 3 lata, remontu stulecia.

2023-09-12 14:08

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Stargard

Ks. Marcin Miczkuła

Abp Andrzej Dzięga wygłosił homilię, z tyłu – ks. kan. dr Janusz Posadzy

Abp Andrzej Dzięga wygłosił homilię, z tyłu – ks. kan. dr Janusz Posadzy

W czasie działań wojennych II wojny światowej kościół NMP Królowej Świata w Stargardzie został trafiony pociskami artyleryjskimi, zapalił się i uległ częściowemu zniszczeniu. Spaliły się dachy i hełm wieży, sklepienia były spękane, okna zniszczone, a wnętrze niemal całkowicie zdewastowane. Do remontu kościoła przystąpiono niemal natychmiast po wojnie, zabezpieczając w pierwszym rzędzie dachy i okna. Świątynia była wyłączona ze służby Bożej aż do 1957 r., kiedy to została erygowana w niej parafia Matki Bożej Królowej Świata. Prace remontowe i naprawcze kontynuowano do początku lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy ówczesny proboszcz, ks. Edmund Malich, wraz z parafianami zakończył odbudowę hełmu wieży.

Kolejni proboszczowie: ks. Jan Gałecki, ks. Henryk Ozga, ks. Henryk Marczak podejmowali dzieło renowacji zabytkowej świątyni w oparciu o środki parafialne, a od 2007 r. (wymiana poszycia dachowego na całej powierzchni kościoła) z pomocą finansową Ministerstwa Kultury i Miasta Stargard. W 2016 r. pojawiła się perspektywa pozyskania środków z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego pt. „Infrastruktura i Środowisko 2014-20. Oś Priorytetowa 8. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury. Działanie 8.2 Ochrona Zabytków”. Należy podkreślić, iż kluczową postacią, najbardziej zaangażowaną w prace nad pozyskaniem środków na renowację kolegiaty, był p. Joachim Brudziński, który wraz z parlamentarzystami Pomorza Zachodniego podjął działania, mające na celu realizację wspólnego zadania, jakim było całkowite odnowienie gotyckiej świątyni. Starania te w pełni podzielał i wspierał premier Mateusz Morawiecki wraz z Rządem.

Deklaracja wsparcia ze strony Państwa Polskiego spotkała się z jasną i konkretną odpowiedzią ze strony prezydenta miasta Stargard, Rafała Zająca, który zapewnił, że miasto włączy się w trud współfinansowania projektu. Po merytorycznej ocenie przedstawionego wniosku, 1 marca 2019 r. w Warszawie, wicepremier prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podpisał decyzję o dofinansowaniu prac przy renowacji i restauracji kolegiaty.

Reklama

Kolejnym, ważnym momentem w drodze do rozpoczęcia prac, było podpisanie 13 maja 2019 r. przez wiceministra dr. Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, umowy o dofinansowaniu projektu. Przez następne miesiące trwały procedury wyłonienia inżyniera kontraktu, wykonawcy prac oraz budowniczego nowych organów. W efekcie tych działań funkcję inżyniera kontraktu objęła firma „Najda Consulting” ze Szczecina; głównym wykonawcą została Firma „Konsart” ze Szczecina; zadanie wykonania organów piszczałkowych powierzono firmie „Zych” z Wołomina.

20 kwietnia 2020 r., podczas pandemii, w obecności prezydenta Miasta Stargard Rafała Zająca, wykonawcy p. Jerzego Hołujcha, prezesa firmy „Konsart”, p. Andrzeja Najdy, inżyniera kontraktu oraz proboszcza ks. Janusza Posadzego, została podpisana umowa na prace renowacyjne i konserwatorskie. 2 dni później firma „InTech” ze Świdwina przywiozła samochodami 110 ton elementów rusztowań, które stanęły w przestrzeni prezbiterium. Rozpoczął się remont stulecia.

Zakres projektu obejmował dofinansowanie w wysokości: 17 604 596,05 zł. Całkowita wartość projektu: 20 773 859,98 zł. Zadania zaplanowane i zrealizowane w projekcie to: 1. Opracowanie studium wykonalności oraz dokumentacji projektowej i konserwatorskiej; 2. Roboty budowlane obejmujące: remont elewacji, posadzki, remont konserwatorski wystroi malarskich wnętrza, iluminacja kolegiaty wraz z terenem przykościelnym, remont wewnętrznej instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji pożarowej SAP; 3. Wykonanie organów dla kolegiaty.

Przez ponad 3 lata trwały prace, które zostały zaplanowane i sfinansowane ze środków Unii Europejskiej, Miasta Stargard oraz dzięki ofiarności parafian i przyjaciół kolegiaty. Efekt tych prac można podziwiać i cieszyć się z ukończonego dzieła. Opatrzność Boża sprawiła, iż spotkali się ze sobą ludzie, których pasją i celem było przywrócenie do dawnej świetności tej wyjątkowej Perły Gotyku Ceglanego.

Reklama

Zakończenie prac restauracyjnych poprzedził tydzień odpustowy. Rozpoczął się 22 sierpnia, w dzień poświęcony Matce Bożej Królowej. Po Mszy św. wieczornej wokół kolegiaty przeszła procesja eucharystyczna. 23 sierpnia poświęcony był chorym. Po nowennie za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy został udzielony sakrament namaszczenia chorych. 24 sierpnia przedstawiciele grup i wspólnot parafialnych uczestniczyli w nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia. Następnego dnia w modlitwie wspominano zmarłych. Wieczorem, przy udziale kapituły stargardzkiej, pod przewodnictwem ks. kan. Janusza Posadzego odbyły się Nieszpory za zmarłych wraz z pochówkiem doczesnych szczątków odnalezionych podczas remontu kolegiaty oraz szczątków Petera Gröninga, dawnego burmistrza Stargardu. W czasie modlitwy homilię wygłosił bp Mirosław Wola z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Szczątki zostały złożone w krypcie kaplicy Petera Gröninga. 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, podczas wieczornej modlitwy parafia w akcie zawierzenia została oddana pod opiekę Matki Bożej Królowej. W sobotę i w niedzielę na Rynku, dzięki współpracy ze Stargardzkim Centrum Kultury, parafia zorganizowała już po raz kolejny Jarmark u Królowej Świata.

27 sierpnia przed południem w muzeum odbyła się sesja naukowa związana z remontem kolegiaty. Podczas spotkania wręczone zostały przez abp. Andrzeja Dzięgę Ordery św. Ottona: ks. kan. Januszowi Posadzemu – za podjęcie i przeprowadzenie prac związanych z restauracją kolegiaty oraz p. Oksanie Mateńko – za całokształt pracy charytatywnej przy kolegiacie.

Reklama

Z racji na odpust ku czci NMP Królowej Świata, w kolegiacie odbyło się dziękczynienie, kończące remont stulecia. Uroczystościom przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Na wspólną modlitwę przybyli: Piotr Gliński, wicepremier oraz minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, europarlamentarzyści i parlamentarzyści: Joachim Brudziński, Michał Jach oraz Artur Szałabawka, Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, Olgierd Kustosz, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Marcin Przepióra, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Łukasz Wilkosz, wicestarosta stargardzki, Rafał Zając, prezydent Stargardu, Ewa Sowa, zastępca prezydenta Stargardu, Jerzy Makowski, wójt gminy Stargard, przedstawiciele instytucji oraz firm, służby mundurowe z kompanią reprezentacyjną 2. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej z pocztem sztandarowym, stargardzcy kapłani na czele z ks. kan. Januszem Szczepaniakiem, wikariuszem biskupim ds. Duszpasterstwa Stargardu oraz ks. Jarosławem Biryłko z parafii prawosławnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie oraz parafianie i przyjaciele kolegiaty.

Na rozpoczęcie Mszy św. arcypasterz w asyście proboszcza kolegiaty dokonali aspersji oraz poświęcenia odnowionych wnętrz zabytkowej świątyni. W homilii ksiądz arcybiskup podkreślił rolę Maryi jako orędowniczki i pośredniczki łask, która staje pomiędzy ludźmi a Bogiem. Nawiązał do postaci św. Ottona, z racji jubileuszu 900-lecia misji na Pomorzu Zachodnim, który obchodzony będzie w przyszłym roku: – Wchodząc w jubileusz, dajemy Bogu jako dziękczynienie tę maryjną świątynię, zawsze napełnioną miłością do Boga z Maryją i na wzór Maryi, i przez Maryję. Jeszcze wiele tutaj modlitw potrzeba, jeszcze wiele pracy w wystroju tej świątyni. Kolejne pokolenia będą ją ubogacały, ale chcę was prosić, abyście wchodząc do niej, zawsze dziękowali Bogu za dar Niewiasty Niepokalanej, mężnej i zwycięskiej, obecnej w dziejach świata, Kościoła i Ojczyzny.

Reklama

Po liturgii goście gratulowali remontu. Delegacja Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego odznaczyła Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego na ręce p. Edyty Marek przekazał parafianom medal za zasługi ozdobiony bursztynem. Po południu w kolegiacie odbył się koncert organowy w wykonaniu Pawła Kuchnickiego, który urodził się w Poznaniu i tutaj też kształcił w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia, w klasie organów. Koncert zakończył uroczystości odpustowe.

Bogu niech będą dzięki za wspaniałą świątynię, dedykowaną naszej Matce i Królowej, ale także Bogu niech będą dzięki za ks. kan. Janusza Posadzego, inicjatora remontu oraz wszystkich, którzy w tym postanowieniu go wsparli, wyciągając pomocną dłoń oraz współtworząc to wielkie dzieło, które jest świadectwem wiary obecnego pokolenia dla potomnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. o. Pio w Stargardzie

Wszyscy go podziwiają, ale niewielu czyni to samo. Wielu dobrze mówi, ale ilu naśladuje?” – tak o św. o. Pio mówił podczas swojej wizyty w San Giovanni Rotondo papież Franciszek. Św. o. Pio jest osobą, która zawsze fascynowała i fascynuje swoim oddaniem Bożym sprawom, pomimo cierpienia, prześladowań i ataków złego ducha. Jest to dla nas wspaniały przykład do naśladowania, a zarazem nasz brat, który poprzedził nas w drodze do nieba. Od niego możemy uczyć się modlitwy i zaufania Panu Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł abp Stanisław Szymecki

2023-09-26 17:54

[ TEMATY ]

śmierć

Maciej Szczepańczyk/wikipedia.org

Dzisiaj w godzinach popołudniowych, w wieku 99 lat, odszedł do Pana abp Stanisław Szymecki, arcybiskup senior archidiecezji białostockiej.

Dzisiaj w godzinach popołudniowych, w wieku 99 lat, odszedł do Pana abp Stanisław Szymecki, arcybiskup senior archidiecezji białostockiej.

CZYTAJ DALEJ

"24 h dla Pana" z Mężczyznami św. Józefa [zaproszenie]

2023-09-27 15:46

Norbert Kochanek

Bazylika w Bardzie

Bazylika w Bardzie

Mężczyźni świętego Józefa zapraszają na męskie rekolekcje, które odbędą się w dniach 6-7.10.2023 roku w Bardzie Śląskim.

Przyjazd uczestników zaplanowany jest na 6 października do godziny 18.00, a zakończenie dzień później o godz. 18.00. - Wszystko w ramach akcji "24 h dla Pana" - czytamy w zaproszeniu, które skierowane jest do wszystkich mężczyzn, zrzeszonych, niezrzeszonych, niezależnie od wieku i poziomu duchowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję