Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ze św. Teresą do źródeł Miłosierdzia Bożego

Do jednej z najbardziej cenionych pielgrzymek w archidiecezji należy doroczne piesze wędrowanie z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu.

2023-09-12 14:08

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2023, str. I

[ TEMATY ]

Myślibórz

Ks. Robert Gołębiowski

Pielgrzymi przechodzą przez Rożnowo w parafii Lubanowo

Pielgrzymi przechodzą przez Rożnowo w parafii Lubanowo

Tegoroczna, 31. pielgrzymka, odbyła się w dniach 23-25 sierpnia i zgromadziła ponad 230 uczestników, 6 kapłanów, 10 sióstr zakonnych i 1 alumna, a głównym hasłem było przesłanie: „Ufaj jak św. Teresa z Lisieux”. Data pielgrzymki wiąże się z uczczeniem dnia urodzin św. Faustyny, która przypada 25 sierpnia, a w obecnym roku także – jak podkreśla ks. Łukasz Śniady, dyrektor pielgrzymki – 150. rocznicę urodzin św. Teresy i 100. rocznica jej beatyfikacji.

Spotkałem pielgrzymów podczas postoju w Rożnowie na terenie parafii Lubanowo. Zostali wspaniale przyjęci przez parafian z ks. Dariuszem Ferdynusem na czele i tak zresztą było wszędzie, gdzie nocowali i dokąd przybywali pielgrzymi. Świadectwem i owocem godnego przeżycia czasu „rekolekcji w drodze” było nieustanne przystępowanie do sakramentu pokuty, także w czasie wędrowania. To był niewątpliwy dar oddziaływania św. Faustyny i św. Teresy, bo to one wskazały swoimi orędziami na wartość otrzymania łaski miłosierdzia.

Centralnym punktem każdego dnia była wspólna Msza św. dla pielgrzymów i mieszkańców miejscowości, do której przybywano. Głoszone były także konferencje, których autorem był ks. Jakub Sierociński z Myśliborza. Oparte były na nauczaniu św. Teresy, gdzie rozważana była „Mała Droga Dziecięctwa Bożego”, którą wcielała w życie patronka pielgrzymki, odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego, dzielono się refleksjami nad tym, czym dla współczesnego człowieka jest miłosierdzie. Na zakończenie pielgrzymkowego dnia odprawiano Apel Jasnogórski, który treścią nawiązywał do głównego przesłania wędrówki.

Reklama

Atmosfera drogi do Myśliborza miała charakter ascetyczno-pokutny. Wielu uczestników podjęło wyrzeczenia i umartwienia, które ofiarowane były zgodnie z treścią Koronki: „na przebłaganie za grzechy nasze i świata całego”. Wrażeniami duchowymi z uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie dzielili się ks. Łukasz Śniady oraz ks. Mariusz Wencławek, salezjanin. Nie sposób również przejść obojętnie wobec wspaniałych postaw wiernych, mijanych na trasie. Było to praktyczne potwierdzenie wcielania w życie cnoty miłosierdzia. Tą drogą organizatorzy i sami pielgrzymi pragną wyrazić serdeczne „Bóg zapłać” mieszkańcom miejscowości: Binowo, Gardno, Chwarstnica, Borzym, Rożnowo, Banie, Piaseczno, Rów, Kierzków, Golenice. Ich dobroć serca urzekała i budowała pięknym świadectwem wiary. U kresu pielgrzymki na utrudzonych oczekiwały siostry Jezusa Miłosiernego wraz z kustoszem sanktuarium ks. kan. Januszem Zachęckim. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp prof. Henryk Wejman. Warto dodać, że w ramach pielgrzymki wędrowała również grupa z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wraz z ks. Stanisławem. Na dzień uczczenia urodzin św. Faustyny do Myśliborza przybyła także jednodniowa pielgrzymka z Trzcińska-Zdroju.

Najważniejszym celem pielgrzymowania jest świadomość misji każdego człowieka, który wezwany jest do tego, by miłosierdzie Boże zwyciężało ludzkie słabości i wprowadzało każdego na drogę ewangelicznych cnót oraz praktykowania miłości i szacunku wobec wszystkich braci i sióstr. Niech „Bóg bogaty w miłosierdzie” dodaje nam wszystkim sił do realizacji tego powołania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie Boże w Myśliborzu (2)

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Myślibórz

Boże Miłosierdzie

Archiwum parafii

Msza św. pod przewodnictwem ks. Piotra Osowskiego, z prawej ks. Janusz Zachęcki, z lewej dk. Adam Runiewicz

Msza św. pod przewodnictwem ks. Piotra Osowskiego, z prawej ks. Janusz Zachęcki, z lewej dk. Adam Runiewicz

Inspiracją dla ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna Kowalska.

To pragnienie Jezusa zostało wypowiedziane do s. Faustyny równocześnie z żądaniem namalowania obrazu z podpisem „Jezu ufam Tobie”. Siostra Faustyna odczuwała wewnętrzne ponaglenie o czym poinformowała swojego spowiednika ks. Michała Sopoćkę. Chciała osobiście pojechać do papieża i prosić o ustanowienie święta. Ksiądz Michał zalecał jej, by zachowała spokój i cierpliwość, gdyż wszelki pośpiech w sprawach Bożych nie jest dobry. Pierwsze pragnienia Jezusa s. Faustyna usłyszała z wizji w Płocku 22 lutego 1931 r., a następne w późniejszych latach do 1936 r. w Wilnie. Po powrocie s. Faustyny z Wilna do Krakowa do domu zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w 1936 r., ks. Sopoćko rozpoczął badania nad doktrynalnymi podstawami dla Święta Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: sekularyzacja w Polsce postępuje, nie widać hamulców, które mogłyby ją powstrzymać

2023-09-26 14:37

[ TEMATY ]

raport

Artur Stelmasiak

Praktyki religijne w największe miastach i wśród najbardziej wykształconych oraz w najmłodszym pokoleniu to “motory” polskiej sekularyzacji - oceniła prof. Mirosława Grabowska. Zaznaczyła jednocześnie, że nie widać hamulców, które te procesy mogłyby powstrzymać. Była dyrektor CBOS uczestniczyła w prezentacji raportu “Kościół w Polsce 2023”, która odbyła się dziś w Warszawie.

Publikację przygotowała Katolicka Agencja Informacyjna we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zainaugurowano Collegium Voytylianum

2023-09-27 12:59

Biuro Prasowe AK

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. abp Marek Jędraszewski, bp Jan Zając i ks. prof. Robert Woźniak

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. abp Marek Jędraszewski, bp Jan Zając i ks. prof. Robert Woźniak

    – Trzeba pokazywać prawdę o Karolu Wojtyle – św. Janie Pawle II, o jego wielkości, w dużej mierze o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zainaugurował działalność fundacji Collegium Voytylianum.

    W czasie swojego wystąpienia, abp Marek Jędraszewski przywołał spotkanie z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo, w czasie którego Ojciec Święty zapytał: “Co wy w Poznaniu robicie, by pamiętać o abp. Antonim Baraniaku?”. Metropolita krakowski zauważył, że papieżowi zależało na pamięci o “męczenniku polskiej sprawy, sprawy Kościoła w Polsce”, o której sam abp Baraniak nikomu nie mówił. Cisza, która wówczas zapadła i znaczące kiwanie głową przez Jana Pawła II znaczyło, że nie robi się w tej sprawie nic, a powinno się robić wiele. Abp Marek Jędraszewski zapamiętał tę rozmowę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję