Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

60-lecie Koła Łowieckiego „Tumak” w Świnoujściu

Podczas spotkania z pielgrzymami Ojciec Święty Jan Paweł II w 1997 r. w Legnicy powiedział: „Czyńcie sobie ziemię poddaną (por. Rdz 1, 28). Podejmujcie pracę w poczuciu odpowiedzialności za pomnażanie dobra wspólnego, które ma służyć nie tylko temu pokoleniu, ale wszystkim, którzy w przyszłości zamieszkiwać będą tę ziemię – naszą ojczystą, polską ziemię”.

2023-09-05 14:53

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2023, str. III

[ TEMATY ]

Świnoujście

Ks. Marcin Miczkuła

Wspólna fotografia przy poświęconym obelisku

Wspólna fotografia przy poświęconym obelisku

Te słowa idealnie pasują do pracy myśliwych, którzy poprzez cały proces gospodarowania zwierzyną łowną jednocześnie zachowują zasady ekologii oraz gospodarki leśnej i rolnej.

W tym roku mija 100 lat od powołania pierwszej instytucji skupiającej myśliwych w całej Polsce. W 1923 r. w Warszawie powołany został Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, przekształcony następnie w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich, a w 1936 r. przemianowany na Polski Związek Łowiecki. Związek ten w całej Polsce ma koła terenowe, w których myśliwi na dzierżawionym przez siebie obwodzie łowieckim prowadzą gospodarkę łowiecką. Po II wojnie światowej, kiedy granice naszej ojczyzny zostały przesunięte, zaczęły powstawać koła łowieckie nad Odrą i Bałtykiem.

W 1963 r. na ziemi wolińskiej powstało Koło Łowieckie „Tumak” z siedzibą w Świnoujściu. Przez lata kolejne pokolenia myśliwych dbały o wolińską przyrodę. Z biegiem czasu koło wybudowało Dworek Myśliwski w Dargobądzu i właśnie przy tym dworku, z okazji 60-lecia istnienia koła, 19 sierpnia 2023 r. odbyły się uroczystości jubileuszowe. Na jubileusz przybyły władze samorządowe z Ewą Grzybowską, burmistrzem Wolina, delegacje leśników i myśliwych z Andrzejem Szelążkiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, dyrektorzy i prezesi firm i instytucji oraz myśliwi wraz z rodzinami. W czasie uroczystości prezes koła – Marcin Krzak omówił ideę jubileuszu, następnie myśliwy Mirosław Bursa przedstawił rys historyczny koła. Zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe. Głos zabrał również ks. kan. Jacek Fabiszak, duszpasterz myśliwych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Nawiązując do pokoleń myśliwych tworzących koło oraz gratulując tak wielkiego jubileuszu, zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy zakończonej poświęceniem obelisku upamiętniającego pokolenia tworzące Koło Łowieckie „Tumak”. Po oficjalnych obchodach jubileuszu przy Dworku Myśliwskim rozpoczął się piknik rodzinny.

Przy tym wielkim jubileuszu warto przypomnieć słowa św. Jana Pawła II skierowane do myśliwych i leśników podczas V pielgrzymki do Polski w czasie spotkania z rodakami w Krośnie w 1997 r., m.in. z prezesem Polskiego Związku Łowieckiego: „Dbajcie o naszą ojczystą przyrodę. Szczęść Wam Boże!”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin/ Orlen podpisał umowę ws. budowy terminalu instalacyjnego w Świnoujściu

[ TEMATY ]

Orlen

terminal

Świnoujście

PAP/Marcin Bielecki

Prezes Zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek i prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś podczas podpisania umowy na budowę terminala instalacyjnego.

Prezes Zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek i prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś podczas podpisania umowy na budowę terminala instalacyjnego.

Orlen podpisał w czwartek umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ws. budowy terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. W Szczecinie powstanie zaś fabryka elementów do turbin duńskiej firmy Vestas.

Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach projektu morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedsięwzięcia Orlenu i kanadyjskiego Northland Power.

CZYTAJ DALEJ

ISKK: Znamy datę tegorocznego liczenia wiernych

2023-09-26 10:29

[ TEMATY ]

parafia

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Tegoroczne badanie praktyk niedzielnych odbędzie się 22 października – informuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

W niedzielę 22 października, podczas wszystkich Mszy świętych, odbędzie się liczenie wiernych w kościołach. W tym roku będą również zbierane dane dotyczące bibliotek parafialnych oraz wspólnot duszpasterskich.

CZYTAJ DALEJ

"24 h dla Pana" z Mężczyznami św. Józefa [zaproszenie]

2023-09-27 15:46

Norbert Kochanek

Bazylika w Bardzie

Bazylika w Bardzie

Mężczyźni świętego Józefa zapraszają na męskie rekolekcje, które odbędą się w dniach 6-7.10.2023 roku w Bardzie Śląskim.

Przyjazd uczestników zaplanowany jest na 6 października do godziny 18.00, a zakończenie dzień później o godz. 18.00. - Wszystko w ramach akcji "24 h dla Pana" - czytamy w zaproszeniu, które skierowane jest do wszystkich mężczyzn, zrzeszonych, niezrzeszonych, niezależnie od wieku i poziomu duchowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję