Reklama

Niedziela Sandomierska

Ruszyli na ŚDM

Jesteśmy pełni ekscytacji, wyjeżdżamy na wielkie wydarzenie ogólnoświatowe, spotkanie młodych z bardzo wielu krajów. Jesteśmy ciekawi czasu spędzonego w diecezji, która będzie nas gościła – powiedziała Karolina, jedna z uczestniczek wyjazdu.

Niedziela sandomierska 32/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Ks. Tomasz Lis

Pamiątkowe zdjęcie tuż przed wyjazdem

Pamiątkowe zdjęcie tuż przed wyjazdem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czterdziestoosobowa grupa młodych z dwóch dekanatów: janowskiego i modliborzyckiego wyruszyła na Światowe Dni Młodzieży. Najpierw czas spędzą w gościnnej diecezji Braga, a potem spotkają się z papieżem Franciszkiem i młodymi z całego świata w Lizbonie.

Emocje

Wyjazd młodych wraz z duszpasterzami: ks. Tomaszem Kopciem i ks. Łukaszem Kołodziejem poprzedziła Msza św. w janowskim sanktuarium. Mszy św. o godz. 22 przewodniczył ks. Tomasz Kopeć wraz z nim Eucharystię koncelebrowali kapłani z parafii, z których wyjeżdżała młodzież. Po Mszy św. odbyło się posłanie wraz z błogosławieństwem i modlitwą o szczęśliwą podróż. Potem były rodzinne pożegnania i wyjazd na lotnisko do Warszawy. – Jesteśmy pełni ekscytacji, wyjeżdżamy na wielkie wydarzenie ogólnoświatowe, spotkanie młodych z bardzo wielu krajów. Przygotowaliśmy naszym gospodarzom kilka niespodzianek i pamiątki z Polski. No i spotkanie z papieżem i młodymi z całego świata. Myślę, że będzie to bardzo niezwykły i piękny czas – podkreślała Karolina. – Chyba każdy z nas miał problem ze spakowaniem walizki. Wracamy dopiero 11 sierpnia więc trzeba było zabrać wiele rzeczy. Myślę, że będzie to dla nas czas wzajemnego poznania jako grupy, ale i czas świadectwa, które chcemy dać wobec młodych z Portugalii i całego świata, jak wiele wiary i zawierzenia Maryi jest w nas młodych Polakach – dodała.

Świadectwo wiary

– ŚDM składają się z dwóch części, najpierw odbywają się dni w diecezjach, które spędzimy w diecezji Braga w parafii Ribeirao. Tutaj zaplanowano wspólne spotkania, dzień poświęcony osobom starszym i chorym. Poznamy kulturę i zabytki tej części Portugalii. Druga część to obchody centralne ŚDM, są to spotkania młodych z papieżem, które codziennie mają inny charakter, a ich zwieńczeniem jest Msza św. Posłania poprzedzona całonocnym czuwaniem. Po zakończeniu ŚDM zostajemy jeszcze kilka dni w Portugalii odwiedzając wiele historycznych i sakralnych miejsc, jak chociażby Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Mamy nadzieję, że ten czas będzie okazją do pogłębienia wiary dla naszych młodych – podkreślił ks. Tomasz Kopeć. Głównym celem ŚDM jest modlitwa młodych z Ojcem Świętym, wspólnota i integracja młodych. Jest to wspólne świadectwo wiary, które jest udziałem młodych pokazujących, jak wygląda Żywy Kościół. Dlatego młodzi ruszający do Portugalii zapewnili o modlitwie w intencji diecezji, parafii, bliskich i w intencji nowych powołań. Młodzi powrócą 11 sierpnia, już teraz czekamy na ich relację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-08-01 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi z USA modlą się o powołania za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

Podczas Światowych Dni Młodzieży, przy kościele Matki Bożej Fatimskiej w centrum Lizbony (Av. Marques de Tomar) realizowany jest projekt „Pray for your vocations with WYD Patrons Pope St John Paul II and Bl. Pier Giorgio Frasati”, przygotowany przez młodych z USA.

Młodzież odwiedzająca ten kościół może zobaczyć wystawę plakatów związanych z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, przedstawiającą jego życie, szczególnie w aspekcie realizowania powołania kapłańskiego oraz kapłańskiej posługi wśród młodych.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Pielgrzymka to taka dziesięciodniowa impreza. Tylko, że Boża impreza!

2026-08-10 13:01

Julia Czernik

- Mam czasami wrażenie, że pielgrzymka to taka dziesięciodniowa impreza. Tylko Boża impreza! - mówi Anna Czechowicz, absolwentka IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. Wraz z Małgorzatą Laskowską opowiedziała o doświadczeniu Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej w rozmowie z Tomaszem Sypniewskim, katechetą i członkiem Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. Młode kobiety podkreślają, że droga na Jasną Górę była dla nich doświadczeniem modlitwy, wspólnoty, prostoty i przekraczania własnych ograniczeń.

Dla obu pielgrzymka była pierwszym świadomie podjętym przejściem całej trasy na Jasną Górę. Anna chciała w ten sposób podziękować Matce Bożej za czas klasy maturalnej, Małgorzata natomiast od dawna nosiła w sobie pragnienie pielgrzymowania. Jej rodzinna historia także jest związana z pielgrzymką - rodzice brali ślub podczas pielgrzymki, a ona sama uczestniczyła w niej już jako roczne dziecko.
CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja relikwii Małej Teresy i jej świętych rodziców

2026-08-10 13:33

[ TEMATY ]

św. Teresa z Lisieux

Zelia i Ludwik Martin

Mała Teresa

Karolina Krasowska

Relikwie świętej rodziny od 2 lipca nawiedziły ponad 50 miejsc w całej Polsce. Gorzowska parafia była ostatnim punktem na mapie ogólnopolskiej peregrynacji

Relikwie świętej rodziny od 2 lipca nawiedziły ponad 50 miejsc w całej Polsce. Gorzowska parafia była ostatnim punktem na mapie ogólnopolskiej peregrynacji

"Przez ufność do miłości" – pod takim hasłem w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Gorzowie Wlkp. 9-10 sierpnia odbyła się peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej świętych rodziców, Zelii i Ludwika Martin.

Relikwie świętej rodziny od 2 lipca nawiedziły ponad 50 miejsc w całej Polsce. Gorzowska parafia była ostatnim punktem na mapie ogólnopolskiej peregrynacji, skąd powróciły do Francji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję