Myślą przewodnią tegorocznego Przystanku Jezus (PJ) były słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana: „Aby byli jedno” (por. J 17, 22). Bazą dla ewangelizatorów, podobnie jak przed rokiem, był Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Trzcińcu niedaleko Czaplinka (diec. koszalińsko-kołobrzeska).
Zgodnie z tradycją spotkania rozpoczęły się rekolekcjami, które poprowadził „przystankowy ojciec”, biskup senior Edward Dajczak. Obecny był również nowy gospodarz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Zbigniew Zieliński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak to bywało
Inicjatorem pierwszego PJ w Żarach był bp Dajczak (ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej), a organizatorem Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina pod opieką ks. Artura Godnarskiego. Przystanek powstał jako odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Przystanku Woodstock (PW), który jest jednym z największych koncertów muzyki rockowej w Europie i gromadzi kilkaset tysięcy młodych. W 2018 r. organizatorzy PW dokonali zmiany nazwy festiwalu na Pol’and’Rock Festival. Jako dzieło ewangelizacyjne PJ od samego początku cieszy się aprobatą Konferencji Episkopatu Polski, jako odważna i nowatorska forma obecności Kościoła wśród młodych.
Reklama
Tradycyjnie czas PJ podzielony był zawsze na dwa etapy. Pierwszy to 3-dniowe rekolekcje dla ewangelizatorów, drugi to czas wyjścia do uczestników festiwalu Pol’and’Rock.
Wiatr i łódź
Logo PJ to krzyż w kształcie żagla, który jest wypełniony wiatrem. Nawiązuje do rozpoznawalnego białego krzyża stawianego pośrodku pola PJ i na PW, który wyznacza miejsce spotkań i modlitwy. Krzyżowi towarzyszy napis: „Przystanek Jezus”, który wkomponowuje się w znak graficzny jako łódź gromadząca współczesnych apostołów – ewangelizatorów. Jak podkreślają organizatorzy, jest to ta sama misja, do której z całym zapałem przystąpili pierwsi uczniowie Jezusa, by wypełnić nakaz misyjny: „Idźcie na cały świat i czyńcie uczniów” (por. Mt 28, 19).
Wśród ewangelizatorów z Polski i z zagranicy są: duchowni, siostry zakonne, klerycy, lecz największą grupę stanowią świeccy, głównie młodzież, z: Polski, Niemiec, Anglii, Filipin, Szkocji, Brazylii, Czech, Ukrainy, ze Słowacji, Stanów Zjednoczonych, z Malezji, Chorwacji, Kamerunu, a nawet Republiki Środkowoafrykańskiej.
Zagnij księdza
Pod względem formacji najliczniejszą grupę z Polski stanowią osoby formujące się w Szkołach Nowej Ewangelizacji. Druga co do wielkości jest grupa Odnowy Charyzmatycznej, a trzecia to grupa osób z Ruchu Światło-Życie. Formy ewangelizacji są bardzo zróżnicowane dzięki doświadczeniu i pomysłowości przyjeżdżających zespołów – to np.: pantomima, teatr, koncerty muzyczne, taniec, modlitwa itp. Uprzywilejowaną jednak i podstawową formą są indywidualne spotkania z młodymi w kilkuosobowych zespołach ewangelizacyjnych. Na popularnym wśród uczestników spotkaniu pn. „BEZ CENZURY – Zagnij księdza” każdy może zadać księżom pytania, na które uczestnicy wspólnie poszukują odpowiedzi. Ważne są również spotkania tematyczne z zaproszonymi gośćmi, wśród których obecni są także biskupi, m.in. bp Edward Dajczak z Koszalina i kardynał nominat abp Grzegorz Ryś z Łodzi.
IC za: przystanekjezus.pl